AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čo čakať v očakávaní?

Tehotenstvo síce býva nazývané najkrajším obdobím v živote ženy, ale ak sa spýtate niektorej z nich konkrétne, dočkáte sa v tom najlepšom prípade len núteného úsmevu. Okrem radosti z príchodu bábätka sa totiž počas deviatich mesiacov môže objaviť aj pár starostí.
Čo čakať v očakávaní?

Tieto starosti patria medzi bežné ťažkosti, ktoré sa v tehotenstve môžu objaviť, o to viac však čas pri čakaní na potomka znepríjemňujú. Navyše nikdy neviete, kedy sa skončia alebo kedy sa znovu objavia. Najúčinnejším liekom je v takom prípade len pôrod alebo koniec šestonedelia.

1. trimester

Možno ešte ani neviete, že ste tehotná, ale v tele už sa dejú veľké zmeny, ktoré sa čoskoro po počatí začnú v náznakoch prejavovať i zvonku. Zväčšuje sa maternica a objem krvi, zmenou prechádzajú i vaječníky, zväčšujú sa prsníky a hlavne sa zvyšuje hladina tehotenských hormónov.

Práve tie majú na svedomí väčšinu z tých najznámejších prvotných ťažkostí. Okrem napätia v prsiach vás hneď spočiatku tehotenstva asi prekvapí strašná únava a ospalosť. K tej sa často môžu pripojiť mdloby. Telo pracuje na plné obrátky, a preto potrebuje načerpať dostatočné množstvo energie.

Dôvodom je aj rýchlo rastúca hladina hormónu progesterónu v tele. V prvých troch mesiacoch je tak úplne normálne, že nastávajúca mamička chce neustále spať. A vlastne nielen to, väčšine tehotných sa k tomu chce ešte vracať.

„Tehotná som bola dvakrát a rozdielnejšie stavy som nikdy nezažila. Prvé  tehotenstvo bolo skvelé, netrápilo ma vôbec nič. Pri druhom som si ale prešla peklom. Okrem toho, že som neustále vracala, zničili sa mi vlasy, pokazili zuby a ešte som mala trombózu. Nehľadiac na to, že ma bolel chrbát a na konci tehotenstva som pre bolesti bedier vlastne skoro nemohla chodiť,“ rozpráva mamička Katka a dokladá tým, že tehotenstvo je nevyspytateľný stav, v ktorom sa môže prihodiť naozaj všetko.

Lekári pravý dôvod nepoznajú

Nevoľnosť je jedným z najznámejších nepríjemných príznakov tehotenstva. Nechutenstvo, zvláštne chute či pocity žalúdka na vode zažije počas prvých troch mesiacov viac či menej každá mamička. V niektorých prípadoch sú stavy dokonca také závažné, že tehotná žena musí byť hospitalizovaná v nemocnici, napríklad kvôli dehydratácii, slabosti alebo veľmi silnému a neprestávajúcemu vracaniu.

„Ranná nevoľnosť“, ako ju mylne všetci nazývajú (objaviť sa totiž môže kedykoľvek v priebehu dňa alebo i v noci), je asi spôsobená zmenou hormonálnej hladiny v tele. Vzhľadom k tomu, že najčastejšie sa vracanie objavuje v prvých troch mesiacoch, odborníci sa zhodujú, že za ním stojí zvyšujúca sa hladina tehotenského hormónu hCG.

Ten totiž prudko stúpa práve v prvých dvanástich týždňoch. Prečo ale niektoré ženy prejdú tehotenstvom bez vracania a iné sa päť mesiacov nehnú z toalety, presne vysvetliť nemožno. A tak nikto nedokáže dopredu povedať, či práve vám bude zle. Okrem vyššej hladiny hCG alebo estrogénu môžu za nevoľnosťami stáť tiež stres alebo vyššia citlivosť na rôzne pachy.

Už nikdy intímne ťažkosti

Tehotenstvo chtiac-nechtiac zamáva aj s našimi ženskými partiami. Preto väčšina z nás v stave očakávania potomka presedlá na pohodlné „babičkovské“ nohavičky namiesto sexi čipkovej bielizne. Intímne ťažkosti sú však u každej ženy individuálne. Niektoré trápi zvýšený pošvový výtok celých deväť mesiacov, ďalšie, naopak, nemajú vôbec žiadny problém.

Len čo sa však nejaké problémy objavia, vždy o tom informujte svojho lekára, aby mohol vylúčiť prípadnú infekciu. Najčastejšie za týmito problémami stojí kvasinková infekcia, ktorá sa prejavuje svrbením, začervenaním a bolesťou vo vaginálnej oblasti, spolu s nezapáchajúcim mliečnym výtokom. V tomto prípade veľké riziko nehrozí, pretože kvasinková infekcia je v tehotenstve v podstate normálna.

Spravidla za to môžu veľké hormonálne zmeny, preto kvasinkovou infekciou trpí veľké množstvo tehotných žien. Na liečbu sú dostupné homeopatiká či vaginálne globuly vhodné po celú dobu tehotenstva. Pomôcť upraviť pošvovú mikroflóru môžu aj probiotiká a úprava stravy: vynechajte biele pečivo a sladké. Pokiaľ problémy neustupujú, treba vylúčiť bakteriálne alebo pohlavne prenosné choroby.

Krv ako červená vlajka

Nerovnováha baktérií, ktoré sa v pošve bežne vyskytujú, môže spôsobiť i bakteriálnu infekciu. Tá už však do kolónky „normálna“ nepatrí. Poznáte ju podľa kyslého rybieho zápachu, svrbenia a pálenia. Tieto ťažkosti je nutné ihneď riešiť, pretože existuje isté riziko, že vaginálna infekcia postúpi až k maternici, čo môže v tom najhoršom prípade zapríčiniť predčasný pôrod.

Ďalším strašiakom tehotenstva je krv. Sem-tam sa v tehotenstve, zvlášť v prvom trimestri, môže objaviť. Krvácanie alebo špinenie môže mať ďalej hneď niekoľko dôvodov. Nemusí sa diať nič vážne, ale tiež môže ísť o začínajúci potrat, preto je vždy potrebné vnímať krv ako varovnú červenú vlajku!

Problém, o ktorom sa nehovorí

Medzi ďalšie prepierané tehotenské problémy prvého trimestra patria napríklad bolesti hlavy, citlivosť prsníkov, vyššie kazenie zubov, krvácanie ďasien, pálenie záhy, nadúvanie alebo zápcha. Veľmi závažným problémom, o ktorom sa však bežne nehovorí, je vznik trombózy.

„Hneď v šiestom týždni druhého tehotenstva ma začalo bolieť ľavé lýtko. Keď po týždni bolesť neustupovala, išla som k lekárovi, ktorý ma nechal sanitkou okamžite previezť do nemocnice. Vôbec som netušila, že môže ísť o niečo závažné,“ rozpráva čitateľka Jana.

Lekári nakoniec uzavreli jej príbeh ako povrchovú žilovú trombózu spôsobenú tehotenstvom. Ako to je teda s trombózou v skutočnosti? „U tehotnej ženy riziko trombózy, respektíve hlbokej žilovej trombózy a/lebo pľúcnej embólie, teda súhrnne povedané tromboembólie, výrazne narastá, je zhruba päťkrát vyššie v porovnaní s netehotnou ženou rovnakého veku.

Ochorenie sa vyskytne približne v jednom prípade z tisíc tehotenstiev. K ešte výraznejšiemu zvýšeniu rizika, približne dvadsaťnásobnému, však dochádza v šestonedelí,“ vysvetľuje internistka Jana Hirmerová.

Príčin tohto javu existuje niekoľko, všeobecne platí, že k trombóze dôjde kvôli trom faktorom: spomaleniu krvného toku v žile, poškodeniu žilovej steny a zvýšenej zrážavosti krvi. „Príroda tak vlastne pripravuje ženu na pôrod, ktorý by ju mohol ohroziť stratou krvi,“ dodáva odborníčka.

Medzi dedičné sklony k trombóze, takzvanej vrodenej trombofílii, patrí napríklad Leidenská mutácia. Tá je u nás pomerne častá, vyskytuje sa asi u 5 % populácie, ale nepatrí k najzávažnejším.

„Získaných prídavných faktorov je však množstvo: imobilita, obezita, fajčenie, vek nad tridsaťpäť rokov, súčasné interné ochorenie, napríklad srdcové ochorenie alebo akútne infekčné choroby, veľké kŕčové žily alebo chirurgické výkony,“ varuje lekárka.

2. trimester

Väčšina nepríjemných ťažkostí v druhom trimestri ustupuje a tehotná žena si konečne môže iný stav naplno užívať. Brucho totiž ešte nie je také veľké, zmizli nevoľnosti, únava, telo už nie je také nevyspytateľné a začína znovu fungovať podľa nejakého poriadku. Napriek tomu sa však môžu objaviť problémy, ktoré zvyšných šesť mesiacov tehotenstvo tak trochu znepríjemnia. 

Keď bolesť zavelí

Napriek tomu, že bruško nemá ešte veľkosť futbalovej lopty, môže sa pri jeho raste objaviť bodavá bolesť v oblasti slabín. Tú spôsobujú oblé väzy maternice, ktoré držia maternicu a pri jej raste sa napínajú. Začínajú sa tak isto objavovať sťahy maternice pripomínajúce kŕče. Ku koncu tehotenstva sú známkou blížiaceho sa pôrodu, ale maternica môže na zmeny reagovať tvrdnutím už v prvej polovici tehotenstva.

Bežne sa tak v druhom trimestri môžete stretnúť až s desiatimi sťahmi za deň. Samy osebe nič neznamenajú, pokiaľ mamičku neobmedzujú, nie sú pravidelné a silné a tehotná žena nekrváca. Každopádne je vždy nutné konzultovať tento problém s lekárom.

Problémy s trávením

Rastúce dieťatko spôsobuje, že prakticky v celom tehotenstve trápia ženy niektoré z nepríjemných tráviacich ťažkostí. Okrem nadúvania sa najčastejšie objavuje zápcha, spôsobená zníženou činnosťou tráviaceho ústrojenstva, a pálenia záhy, za ktoré môže návrat kyslého žalúdočného obsahu späť do pažeráka.

Príčiny sú hneď dve: po prvé, opäť hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú zníženie napätia stien tráviaceho traktu, po druhé, stále sa zväčšujúca maternica. Tá tlačí na žalúdok a posúva ho stále vyššie. Maternica sa zväčšuje všetkými smermi, a tak sa pridáva aj zvýšený tlak na konečník, ktorý môže spôsobiť vznik nepríjemných hemoroidov. Tieto problémy by ste mali riešiť hneď v počiatku, pretože hemoroidy majú tendenciu sa zhoršovať tým, ako dieťatko rastie.

Pozor na cukrovku

V období od 24. týždňa podstupujú ženy orálny glukózový tolerančný test (oGTT), ktorý má potvrdiť alebo vylúčiť ochorenie zvané tehotenská cukrovka. Tento test spočíva v podaní 75 g čistej glukózy nalačno a odobraní vzoriek krvi v niekoľkohodinových intervaloch.

„Tehotenská cukrovka totiž zaraďuje ženu do skupiny rizikových tehotných, u ktorých by mali byť kontroly častejšie. Všetko potom navyše prebieha v spolupráci s diabetológom a záleží tiež na ďalších rizikových faktoroch, s ktorými býva výskyt diabetu priamo spojený,“ hovorí gynekologička Radka Gregorová.

Tehotné ženy s diabetom sa podľa nej musia po zvyšok tehotenstva viac strážiť, pretože hrozí vysoký krvný tlak, poruchy pečene, preeklampsia a vyššia pôrodná váha bábätiek.

3. trimester

Ženy na konci tehotenstva nosia v priemere pätnásť kíl navyše, objavujú sa opuchy, a to hlavne dolných končatín, ďalej pigmentové škvrny, bolesti chrbta a panvy, pridáva sa znovu únava, a dokonca aj v zimných mesiacoch hrozí nadmerné potenie. Niet teda divu, že sa tehotná žena na pôrod doslova teší.

Keď sem-tam niečo unikne

So stúpajúcou váhou sa u nastávajúcich mamičiek veľmi bežne objavuje únik moču. Ak je to len príležitostné, ako napríklad pri kýchaní alebo kašli, potom ide len o ťažkosti spojené s tehotenstvom a rastúcim tlakom maternice na močový mechúr. Môžu vám pomôcť Kegelove cviky, teda precvičovanie a spevňovanie svalov v oblasti pošvy.

Vďaka tomu mnohé ženy tiež ľahšie dirigujú močový mechúr. Úľavu môže priniesť aj častejšie, takzvané preventívne vyprázdňovanie, a to zvlášť ku koncu tehotenstva. Nech je to akokoľvek, neprestávajte piť veľa vody. Zbystrite pozornosť vo chvíli, kedy sa zmení zápach moču alebo jeho zafarbenie.

V prípade, že máte pocit, že nejde o moč, ale o plodovú vodu, je nutné kontaktovať lekára alebo pôrodnú asistentku. Plodová voda by až do pôrodu nemala nikdy unikať. Ide o jasnú tekutinu, ktorá však môže byť zelená, žltá, hnedá i červená. Na rozdiel od moču tento únik nie je len sporadický, ale pravidelný. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma