AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Cisársky rez: Na čo sa pripraviť po operácii

Niektoré ženy zaskočí zistenie, že ich pôrod bude prebiehať inak, než čakali. Avšak na samotnom fakte, že privediete na svet vytúžené zdravé dieťa, cisársky rez nič nemení. A zďaleka nie vždy to musí znamenať sklamanie a veľkú zmenu plánov...
Cisársky rez: Na čo sa pripraviť po operácii

Cisársky rez ako operačné ukončenie tehotenstva samozrejme zostáva operáciou, ale líši sa ten plánovaný od urgentného. Pri jasných indikáciách prebehne v pokoji, s starostlivou prípravou, dôkladnými informáciami.

Všetky predvídateľné riziká sa môžu minimalizovať a samotná operácia sa vykonáva v čase, keď pôrod ešte nezačal. Plánovaný výkon sa vykonáva v pracovnom čase, teda za prítomnosti všetkého potrebného personálu, laboratórií, transfúznej stanice. Všetko je pripravené na zvládnutie akýchkoľvek zmien a prípadných komplikácií. Tieto informácie by mali budúce rodičky vedieť vzápätí po tom, čo im gynekológ oznámi, že bude lepšie dieťa priviesť na svet operačne.

Urgentný cisársky rez prichádza do úvahy až v situácii rozbehnutého pôrodu, kedy je ohrozené dieťa, matka alebo obaja. Často nie je čas na epidurálnu analgéziu, takže žena musí mať celkovú anestéziu, ide o minúty, preto je výkon otázkou rýchleho rozhodovania. Zmyslom je jediné: Bezpečne priviesť na svet zdravé dieťa a neohrozovať pritom zdravie mamičky.

Indikácie

Tých existuje rad: väčší plod koncom panvovým, nepriaznivá poloha dvojčiat, naopak veľmi nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, myóm, predchádzajúci pôrod cisárskym rezom, ortopedické, neurologické, očné, interné problémy. Keď je prípadná komplikácia známa (napríklad keď sa žena ešte pred otehotnením lieči), dá sa naplánovať operačné ukončenie pôrodu a budúca mamička je pokojnejšia, zariadi si všetko potrebné s predstihom a vlastne pozná aj termín narodenia svojho bábätka.

K najčastejším indikáciám urgentného cisárskeho rezu patrí nedostatočné zásobenie plodu kyslíkom, predčasné odlúčenie placenty, ochorenia matky s rýchlym vývojom (najčastejšie preeklampsia).

Informácie a zase informácie

Prinesú istotu a znížia pocit strachu a obáv z neznámeho. Preto je dôležité o priebehu hospitalizácie a celého výkonu hovoriť. To sa týka samozrejme plánovaného cisárskeho rezu (o možnosti urgentného síce ženy všeobecne vedia, ale prečo sa strašiť dopredu...).

Spýtali sme sa pôrodnej asistentky Evy Šmejkalovej, ako prebieha príprava na pôrod plánovaným cisárskym rezom a následná starostlivosť: "Ak je tehotenstvo fyziologické, prichádzajú budúce mamičky k nám do pôrodnice do tehotenskej poradne v tridsiatomsiedmom týždni. Tu prebehnú priemerne tri návštevy, kde sa tiež, ak to stav vyžaduje, plánuje cisársky rez, niekedy už je o ňom rozhodnuté skôr kvôli jasným indikáciám. Ak lekár v poradni indikuje cisársky rez, samozrejme to preberie aj s rodičkou a všetko jej vysvetlí.

Potom žena prejde predoperačnom vyšetrením (nutné sú bežné odbery a zhodnotenie praktickým lekárom) a s výsledkami je potom odoslaná na anestéziologické konzílium. Tam preberie s anestéziológom okrem svojej zdravotnej anamnézy aj vhodný spôsob anestézie pri cisárskom reze. Lekár ponúkne rodičke možnosti, vysvetlí nielen samotný spôsob podávania anestézie, ale aj výhody a nevýhody jednotlivých variantov. Na výber sú v podstate dve: celková, teda klasická, narkóza alebo miestna, napríklad epidurálna.

Snažíme sa preferovať regionálnu anestézu, epidurál, kde anestetiká pôsobia lokálne, rodička je pri vedomí a môže si prežiť pôrod svojho dieťaťa. Potom už sa určí termín operácie (ak to nevyžaduje stav, je to tridsiaty deviaty ukončený týždeň) a čas príjmu na pôrodnú sálu, mamička je poučená pôrodnou asistentkou ohľadom príjmu a dostane aj písomné pokyny. "

Čo všetko vedieť a potrebovať 

"Príjem je ráno v deň operácie v určitú hodinu," pokračuje Smejkalová. "Večer pred operáciou si dáte už len ľahkú večeru, piť by ste mala podľa potreby, najlepšie nesýtenú vodu, od polnoci v režime maximálne 2 deci za hodinu. Lieky, ktoré užívate dlhodobo, užijete, ako je predpísané. V deň operácie už žiadne potraviny, tekutiny podľa potreby, zase nie viac ako 2 deci za hodinu.

So sebou iba základné hygienické potreby, župan, prezúvky a doklady. Na jednotke intenzívnej starostlivosti nie sú skladovacie a úložné priestory pre veci. Na pôrodnú sálu prichádza rodička väčšinou s partnerom v uvedený čas. Po príjme nasledujú ďalšie podrobné informácie o priebehu výkonu. Edukácie zo strán pôrodných asistentiek prebiehajú v podstate stále. Rodičku upozorníme, že presný začiatok operácie je ovplyvnený situáciou na pôrodnej sále, kde sa môže napríklad skomplikovať iný spontánny pôrod a musí sa ukončiť akútne cisárskym rezom.

Po asi hodinovej príprave čaká spolu s partnerom na uloženie na operačný stôl. Ak je cisársky rez vedený v epidurálnej anestézii, má obrovskú výhodu, že partner môže byť s mamičkou priamo na operačnom sále. Samozrejme nie všetci otcovia sú schopní toto akceptovať. Ale to nevadí, ihneď po pôrode sú už pri novorodencovi, vyfotia si ho, vezmú do rúk a nadviažu prvý kontakt.

To znamená tiež edukovať otca, aký bude priebeh, ako a kde sa prezlečie, kde bude na operačnom sále a kde s bábätkom, čo bude nasledovať po operácii. Na našej klinike sa tiež snažíme o to, aby boli novorodenci dojčení, a ak si to mamička praje a operatér dovolí, prikladáme novorodenca k prsníku už na operačnom sále. To rozhodne prispeje k včasnému nástupu laktácie. Ak je anestézia celková, otec je bezprostredne po pôrode s dieťaťom iba na novorodeneckom boxe a bábätko k prsníku neprikladáme. "

Hodiny na JIS 

"Po operácii je mamička prevezená na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde strávi 6 až 24 hodín, podľa aktuálneho stavu a času operácie," opisuje ďalej Smejkalová. "Na JIS sa monitorujú základné životné funkcie a sú tlmené bolesti. Ďalšou výhodou epidurálu je tlmenie bolesti prebiehajúce kontinuálne cez zavedený katéter a pôsobiace opäť iba lokálne. Na JIS nie sú povolené návštevy.

Detské sestry nosia novorodenca prikladať k prsníku po troch hodinách. Vstáva sa najskôr o šesť hodín do sprchy a na druhý deň ráno po operácii prichádzajú aj rehabilitačné pracovnice. Vysvetlia mamičke, ako vstať, líhať si a aké cviky sú vhodné na dobrej pooperačnej adaptácii."

Späť na oddelenie

"Po určenej dobe, väčšinou druhý deň ráno, sa šestonedieľka sťahuje na štandardné oddelenie šestonedelia. Tu sa už začlení do štandardného behu šestonedelia. Ak je mamička fit, dostane novorodenca ihneď na izbu. Záleží na stave a na vzájomnej dohode. Niekedy si ešte potrebuje oddýchnuť, po ťažšom priebehu pôrode (väčšie krvné straty apod.), v takom prípade si detské sestričky nechajú novorodenca u seba alebo si ho odnesú aspoň na nočnú pauzu, aby sa mamička vyspala.

Detské sestry tiež vysvetlia, aká je vhodná poloha pri dojčení po cisárskom reze. Mamičky navštevujú rehabilitačné pracovníčky aj na oddelenie šestonedelia. Po kontrole jazvy a vyšetrenie vedúcim oddelenia odchádzajú štvrtý až piaty deň domov. Záleží ako na pooperačnej adaptácii mamičky, tak aj popôrodnej adaptácii novorodenca. Ten musí začať sať, priberať na váhe ako bábätko narodené pri spontánnom pôrode.

Pri odchode sú mamičky detailne poučené, ako sa starať o jazvu (masírovanie, šetriť sa, nedvíhať ťažké bremená, nekúpať sa vo vani alebo bazéne počas šestonedelia). Steh je väčšinou samovstrebateľný, takže sa už nemusí odstraňovať, pretože vypadne sám. Po cisárskom reze nie sú nejaké zvláštne pravidlá ohľadom návštevy gynekológa. Rovnako ako ostatné čerstvé mamičky si žena naplánuje bežnú kontrolu po skončení šestonedelia," dodáva Smejkalová.

Pomôžu kurzy

K zníženiu obáv iste prispeje dostatok informácií. Najlepšie je navštevovať predpôrodné kurzy, kde sa preberajú aj varianty pôrodu cisárskym rezom. Pôrodnice organizujú tiež vlastné kurzy, kde sa mamičky môžu dozvedieť aj špecifiká tej ktorej pôrodnice. Potom tiež samozrejme oficiálne webové stránky, kde bývajú informácie o režime oddelení. Čím viac sa dozviete, tým skôr sa zbavíte obáv, veď väčšinou ide o vašu prvú hospitalitalizaciu...

Odborná spolupráca: prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma