AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čierna bodka na zube ešte neznamená zubný kaz

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Čierna bodka na zube ešte neznamená zubný kaz

Otázka

Pri čistení zubov u trojročnej dcéry som si všimla malú čiernu bodku na stoličke, ktorá sa nedá vyčistiť. Môže ísť o kaz, alebo je to len pigmentová škvrna? Zúbky jej starostlivo čistím dvakrát denne, večer pije už len vodu alebo nesladený čaj.

Na zubnej prehliadke sme boli nedávno, mohol to doktor prehliadnuť? Aké preventívne opatrenie ešte môžeme dodržiavať, aby mala chrup v poriadku?

Odpoveď

MDDr. Václav Manhart: Čierna bodka, ako popisujete, môže byť kaz, zároveň môže ísť o obyčajnú pigmentáciu. Často dochádza k oslabeniu (demineralizácii) skloviny, a to na mieste, ktoré nie je dočisťované. Pokiaľ sa proces zastaví, môže dôjsť k vzniku tmavých škvŕn, ktoré sú však tvrdé.

Ide o kaz zastavený (chronický), ktorý netreba vždy ošetrovať. Dôležité je miesto udržať čisté. Pre ideálny zdravotný stav zubov vašej dcéry môžem ešte odporučiť správnu ústnu hygienu. Pokiaľ si nie ste istá, že zuby ostávajú naozaj čisté, navštívte hygieničku, ktorá situáciu skontroluje.

Či mohol zubár prehliadnuť kaz? Stať by sa to zaiste nemalo, ale i zubári sú len ľudia. Pokiaľ dieťa nespolupracuje, plače a zle otvára ústa, je dokonalé vyšetrenie niekedy nemožné.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma