AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Chýba vám vitalita? Skúste aplikovať náš denný plán

Pracovať a ešte pritom udržať domácnosť v chode vyžaduje veľa síl. Tie potom nutne niekde chýbajú. Ako mať dostatok energie na každý deň? Máme pre vás pár užitočných rád.
Chýba vám vitalita? Skúste aplikovať náš denný plán

Unavená? Bez nálady? Idete na doraz? Zrejme máte tiež pocit, že vás všetko bolí (čo vlastne zodpovedá skutočnosti). Po zazvonení budíka si pripadáte malátna, z postele sa doslova musíte vykopať. Teraz chytro pripraviť raňajky a vypraviť deti do školy. Na popoludňajšej pracovnej schôdzke všetko odsúhlasíte, hlavne aby už bol koniec. Po ceste domov premýšľate, čo pripravíte na večeru. Akonáhle deti spokojne ležia v posteliach, padnete úplne vysilená aj vy...

Pracujúce mamičky sú proste preťažené a stále v strese, čo môže oslabovať ich imunitu. Keď však dodržíte niekoľko bodov, nájdete dostatok síl pre zvládnutie náročného dňa.

6.00: Zvoní budík

Prehovárate sa, že musíte vyliezť, ale nakoniec vyhrá tlačidlo "odložiť". To však vašej energii neprospieva a je to kontraproduktívne.

Životabudič 1: Radšej si nastavte budík na neskoršiu dobu a postavte ho na druhú stranu miestnosti. Aby ste ho utíšila, budete musieť vstať z postele. A znova sa do nej vracať? To už naozaj nemá zmysel. Je dobré byť rýchlejší ako deti, budete mať chvíľu pre seba.

Životabudič 2: Pokiaľ si ráno pripadáte ako spomalený film, prebuďte sa tancom alebo rozcvičkou. Energiu dodá aj pohyb v strednej kardiovaskulárnej záťaži, teda rýchla chôdza.

7.00: Všetci raňajkujú, teda až na vás

Vynechanie raňajok je však jednou z najväčších chýb. Telo potom totiž nezvláda regulovať hladinu krvného cukru a inzulínu a to môže negatívne ovplyvniť aj vašu energiu.

Životabudič 1: Vaše raňajky by mali obsahovať kombináciu bielkovín a vlákniny pre stály prísun cukru do krvi. Tak budete mať dostatok elánu a dobrú náladu si udržíte až do obeda. Ak nestíhate raňajky v kľude, pribaľte si na cestu do práce grécky jogurt (má dvakrát toľko bielkovín ako ten bežný, navyše obsahuje viac vápnika) a banán.

Životabudič 2: Potrebujete kávu? Dopoludnia je to v poriadku. Kofeín v káve má však len krátkodobý efekt. Ak je to možné, dajte si ju radšej až dopoludnia v práci. Príliš veľa kofeínu spôsobuje stres a podráždenosť, ale na druhú stranu vám dopoludňajšie káva dodá silu do práce, keď to naozaj potrebujete.

9.45: Čaká vás kopa práce

Zoznam vecí, ktoré musíte dneska urobiť, je fakt dlhý. Pri pohľade do neho sa vám bábiky len pretáčajú hrôzou a vy priamo cítite, ako sa z vášho tela vytráca energia.

Životabudič 1: Úlohy riešte v poradí od tých jednoduchých, napríklad každý deň sa opakujúcich, k tým zložitejším. Postupným riešením úloh, ktoré majú reálny cieľ, totiž napodobňujete meditáciu a aktivujete mozog, a tak si postupne obnovujete vitalitu.

Životabudič 2: Vymeňte stoličku za sedenie na lopte. Doprajte si každý deň aspoň dvadsať minút tohto nestabilného posedenia. Spevňujete tým stred tela, zlepšujete jeho držanie a vďaka tomu, že sa udržujete v pohybe, prúdi vo vás aj viac energie.

12.25: Schôdzka strieda schôdzku a vy nestíhate obed

Nečudujte sa, že ste malátna a sotva sa pri ťahaní (aj keď na podpätkoch). Ak jete príliš málo, ste slabá, unavená a roztržitá. Viac práce zvládnete, keď vaše telo bude mať čo spaľovať, dobíjať baterky.

Životabudič 1: Obed si do svojho diára naplánujte rovnako ako schôdzku. Určite zvládnete zjesť aspoň šalát s nejakým kvalitným zdrojom bielkovín. Máte často pracovné obedy? Vynechajte chleba (tak ako cukor aj škrob má nízky glykemický index). Nahraďte ho radšej porciou zeleniny navyše.

Životabudič 2: A keď už sme pri tom, pred návratom do práce obíďte blok s kanceláriami. Proste si po obede doprajte krátku prechádzku. Niekoľkominútová chôdza dodá kyslík, prečistí hlavu a naštartuje k popoludňajší práci.

14.30: Neustále pozeráte do obrazovky

Vaše oči sú unavené, takže aj zvyšok organizmu bojuje s únavou. Rad mamičiek po väčšinu pracovného dňa pozerá do počítača, preto niet divu, že majú unavené oči.

Životabudič 1: Očiam uľavíte a osviežite ich aplikovaním pravidla 20-20-20: Po 20 minútach práce na počítači si dajte aspoň 20 sekundovom pauzu, v ktorej sa budete pozerať na niečo, čo je od vás aspoň 20 metrov vzdialené.

Životabudič 2: Skúste očný telocvik: Točiť nimi, striedavo sa pozerať dole a hore. Niekedy pomôžu aj očné kvapky proti vysychaniu očí. Poraďte sa v lekárni.

16.00: Útlm. Ste unavená

Chcete niečo sladké. Vaša energia je na bode mrazu, a ak sa teraz vrhnete na cukrovinky z automatu, spadnete do depresie ešte hlbšie. Rýchle cukry, ktoré by ste prijali v podobe čokoládovej sušienky, vás síce rýchlo vzpružia, ale následne spôsobí veľký pokles hladiny cukru v krvi. To činnosť mozgu len utlmí, vy sa budete cítiť ospalejšia a hlad vás čoskoro zase prekvapí.

Životabudič 1: Ak potrebujete desiatu, dajte si ryžový chlebíček s trochou arašidového masla (cukry) a malú porciu tvrdého syra (bielkoviny). Kávu nahraďte zeleným čajom, obsahuje menej kofeínu.

Životabudič 2: V práci ste ako k stoličke prikovaná? To je najistejší spôsob, ako sa cítiť vyčerpaná. Vzpruhu vám dodá malá prechádzka. Ignorujte výťah, a to ako pre cestu dole, tak aj hore. Naviac rýchly šprint po schodoch dodá mozgovým bunkám veľa kyslíka a reštartuje metabolizmus.

18.30: Konečne doma

Rodina sníva o teplej večeri, ale vám chýba chuť aj nálada niečo variť.

Životabudič 1: Namiesto aby ste rodinu odbila chlebom s maslom, čo teda rozhodne zdravá večera nie je, hoďte na panvičku kurča alebo krevety, pridajte zeleninu, osmažte túto zmes a podávajte s kopčekom ryže natural. Alebo sa vybičujte a vytvorte rýchle morčacie karbonátky so šalátom. Náladu pri varení určite zlepší nejaká hudba.

Životabudič 2: Ak by ste si chcela večer dopriať trochu vína, potom platí: čím skôr, tým lepšie. Alkohol totiž spôsobuje, že mozog trávi viac času v plytkej fáze spánku na úkor tej hlbokej. Možno ste si sama už všimla, že keď večer popíjate, budíte sa skôr ako zvyčajne a menej oddýchnutá.

20.45: Príprava na noc

Deti sú v pelechu, takže máte čas si na chvíľku sadnúť pred obrazovku. Ešte doháňate pracovné resty alebo nakupujete po sieti? Potom sa nečudujte, že nezaspíte. Stimulujete mozog.

Životabudič 1: Pre lepší spánok skúste skopírovať spánkové rituály na upokojenie, ktoré praktizujete s dieťaťom. Večer už nerobte nič náročného.
Snažte sa vytvoriť si doma skôr pokojnú a pozitívnu atmosféru - tak ako pre svojho potomka. Ani vy predsa neukladáte dieťa do postele s tým, čo všetko budete musieť zajtra urobiť. Snažte sa teda upokojiť, spánok potom príde úplne prirodzene.

Životabudič 2: Ak už večer musíte sledovať televíziu, vyhnite sa správam a doprajte si ľahké občerstvenie. Svetlo v izbe stlmte, tmavá miestnosť totiž podporuje tvorbu melatonínu, čo je hormón, ktorý uľahčuje zaspávanie.

23.30: Už chcem spať!

Spať ste išla pred hodinou, ale stále sa prevaľujete a nemôžete zaspať? Pred očami vám roluje zoznam vecí, ktoré musíte zajtra zariadiť, a váš mozog proste neodpočíva. Pritom kvalitný nočný spánok potrebujete zo všetkého najviac. Obnovuje totiž rovnováhu chemických látok vo vašom tele a životnú energiu.

Životabudič 1: Ak sa vo vašej mysli odohrávajú preteky, majte na nočnom stolíku ceruzku a papier a myšlienky si zapíšte. Tak ich vytesníte, ale zároveň na ne nezabudnete.
Životabudič 2: Budíte sa v noci horúčavou? Majte pri posteli pohár vody. Pitím klesne vaša telesná teplota, takže zase rýchlo zaspíte a ráno budete vyspaná a svieža.

Zlozvyky, ktoré vás okrádajú o energiu

  • Vaša kancelária je úplne sterilná. Keď kanceláriu alebo pracovné miesto oživíte niekoľkých rastlinami, vráti sa rýchlo stratená energia. Ľudia sú takzvaní biofilici, ich podstata je založená na spolužití s ďalšími živými organizmami. Pohľad na rastliny je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znovu získať energiu, vysporiadať sa so stresom a celkovo "ožiť".
  • Cvičenie po práci. Je fajn si denný stres vybiť cvičením v okamihu, kedy máte voľno, ale cvičenie na podporu kardiovaskulárneho systému večer od vás vzďaľuje spánok a uberá energiu na zajtra. Podľa odborníkov v oblasti fitness je lepšie dopriať si večer napríklad hodinu jogy, tak sa bude lepšie zaspávať. Aeróbne cvičenie si nechajte skôr na dopoludňajšie hodiny.
  • Osobné záležitosti vybavujete zásadne v noci. Preberanie stresových tém, ako sú rodinné problémy a financie, neskoro v noci vaše srdcia skôr vyburcuje k závodu, než aby ich to pripravilo na odpočinok. Snažte sa preto tieto problémy riešiť v priebehu dňa alebo v podvečer. Pred spaním by ste sa starosťami nemali vôbec zaťažovať.
  • Pred spánkom bohato večeriate. Ak si chcete večer odľahčiť, jedzte len ľahko. Ak budete večerať jedlá s vysokým podielom tuku, soli a kalórií, budete sa druhý deň v dopoludňajších hodinách cítiť ťažká a nafúknutá, nebude sa vám vôbec chcieť z postele. Dostaví sa akási "potravinová opica". Ak máte oslavu, doprajte si ľahké jedlo bohaté na proteíny, napríklad trochu rybu, a k tomu zeleninu, ovocie.

Foto: Profimedia.cz

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma