AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Chudnutie v tehotenstve: áno, alebo nie?

Chceli by ste pár kíl zhodiť, ale práve vám vyšiel pozitívny tehotenský test? Prípadne už ste v procese chudnutia a do toho ste nečakane otehotneli? Zistite, čo s tým.
Chudnutie v tehotenstve: áno, alebo nie?

Tridsaťpäťročná Linda pribrala po prvom synovi osem kíl, ktorých sa nemohla zbaviť. „Keď som prestala dojčiť, začala som skúšať rôzne diéty, ale väčšinou som to dlho nevydržala. Efekt bol nula, respektíve väčšinou tak mínus dve kilá a potom plus tri. Nakoniec som to dotiahla na osemdesiat kíl.

Syn mal necelé tri roky, druhé dieťa sa nám zatiaľ nedarilo, takže som sa naštvala a vyhľadala výživovú poradkyňu. Tá mi zmerala množstvo podkožného tuku a tiež to, koľko moje telo spaľuje, keď je v pokoji. Vraj som si svojím experimentovaním s diétami poškodila metabolizmus, takže teraz ma bude stáť viac úsilia zhodiť.

Super, hovorila som si. Veľký bič a malý dvorček na mňa! Dostala som rámcový jedálny lístok, teda zloženie a množstvo jedla, ktoré môžem
za deň zjesť. Príjemné bolo, že som mohla jesť v podstate všetko.

Musela som si ale prísne strážiť množstvo kalórií, takže som mala na výber: buď si dám päť až šesť menších vyvážených porcií denne, alebo dve a kus tabuľky čokolády. Trochu som dúfala, že to zvládneme bez pohybu, ale bola som rýchlo vyvedená z omylu. Aby telo mohlo začať spaľovať tuk, musí mať dostatok svalov. A tie sa vytvoria iba pohybom.

Takže som mala dvakrát týždenne hodinu plávať a raz týždenne sa vybrať na svižnú hodinovú prechádzku.“ Po necelých dvoch mesiacoch zhodila Linda skoro štyri kilá a pár percent podkožného tuku, lenže minulý týždeň zistila, že sa jej konečne podarilo otehotnieť.

„Nečakala som, že to pôjde po predchádzajúcom polročnom neúspešnom snažení. Hovorila som si, že teraz schudnem a až potom budeme riešiť druhé dieťa. Mám, samozrejme, radosť, ale zároveň si hovorím, čo bude s mojou pekne rozbehnutou diétou.

Môžem v nej pokračovať? Neohrozujem tým svoje dieťa alebo seba? Budeme mať obaja všetko, čo potrebujeme? Koľko môžem jesť, aby som veľmi nepribrala? A čo plávanie a chôdza, môžem v tom pokračovať?“

Ani chudnúť, ani priberať

„Začať chudnúť v tehotenstve nie je dobrý nápad. Rovnako, ako je nezdravé pribrať počas neho napríklad dvadsaťpäť kíl,“ vysvetľuje obezitologička Radka Jedličková zo spoločnosti Endocare.

Podľa nej nie je tehotenstvo ani následné šestonedelie a dojčenie vhodným obdobím na znižovanie váhy ani v prípade, že vaše BMI značne prekračuje oných prelomových 25. „V priebehu tehotenstva dochádza k prirodzenému ukladaniu tuku ako energetickej rezervy na dojčenie a tvorbu materského  mlieka.

Chudnutie by v tomto čase bolo nielen náročné, ale tiež riskantné, lebo ženské telo musí pokryť nutričné nároky rastúceho plodu. Čo však rozhodne neznamená, že musíte jesť za dvoch. V prvom a druhom trimestri netreba prijímať žiadne mimoriadne opatrenia v podobe vyššieho príjmu potravy.

Európske štandardy odporúčajú až v treťom trimestri zvýšiť prísun energie o 700 až 800 kilojoulov.“

Bielkoviny a spol.

Skôr, ako obmedzovať jedálny lístok, by ste mali počas tehotenstva trochu pozmeniť jeho skladbu. „Treba zvýšiť denný prísun bielkovín, a to na 1,3 gramy na každý kilogram telesnej váhy.

Bielkoviny sú totiž dôležité pre stavbu tkanív plodu a tiež by vám v prípade ich nedostatku mohli začať opúchať v tehotenstve i počas šestonedelia nohy,“ konštatuje doktorka Jedličková. Časť bielkovín musí byť podľa nej živočíšneho pôvodu, teda z tvarohu, chudého mäsa, tvrdého syra alebo kyslých mliečnych výrobkov, kvôli obsahu esenciálnych aminokyselín, ktoré si organizmus nevie sám vytvoriť.

Vo vašom jedálnom lístku by nemala chýbať ani kyselina listová, ktorú okrem vitamínových doplnkov nájdete napríklad v špenáte, brokolici, hlávkovom šaláte, strukovinách, špargli alebo póre, železo (mäso, pečeň, orechy a semienka, strukoviny), jód (morské ryby a riasy) a vápnik (tvaroh, mlieko, tvrdý syr, sardinky).

Tehotenstvo = koniec chudnutia?

Čo však robiť v prípade, že ste už s chudnutím začali a až potom otehotneli? Keď chudnete bez odborného dohľadu, podľa nejakej „zaručenej“ diéty z internetu alebo od kamarátky, pri ktorej časť potravín (napríklad sacharidy) vôbec nejete, radšej s tým ihneď skončite a aspoň kým porodíte a dodojčíte, sa stravujte normálne a vyvážene.

Pokiaľ chudnete s pomocou odborníka, ideálne lekára, pretože výživového poradcu môže u nás robiť prakticky každý a môže vám viac uškodiť než pomôcť, určite s ním svoj stav čo najskôr skonzultujte. „Pokiaľ moja pacientka otehotnie, obvykle jej odporučím zvýšiť denný príjem kalórií tak, aby zodpovedal jej výdaju.

Teda pokiaľ jej telo v oddychovom režime spaľuje sedemtisíc kilojoulov, odporučím jej jesť asi sedemtisíc až sedemtisíc tristo kilojoulov za deň, pričom by mala pridať predovšetkým viac bielkovín, strukovín, zeleniny a ovocia. Až v treťom trimestri treba počet prijatých kalórií mierne zvýšiť.

Nebude síce chudnúť, ale ani nezdravo priberať a po pôrode nebude mať problém vrátiť sa na pôvodnú váhu. Fakt, že tehotná žena obvykle priberie alebo by mala pribrať dvanásť až pätnásť kíl, nemožno brať paušálne.

Veľmi štíhle až podvyživené budúce mamičky môžu pokojne pribrať aj o niečo viac než pätnásť kilogramov, mamičkám s nadváhou stačí zvýšiť finálnu váhu o päť až deväť kilogramov a obéznym mamičkám dokonca len o tri až päť kilogramov,“ upozorňuje Radka Jedličková. 

Pohyb, pohyb!

Odborníci ale naopak v tehotenstve vrelo odporúčajú pohyb, samozrejme za predpokladu, že ide o fyziologicky prebiehajúce tehotenstvo. Obzvlášť ak ste boli zvyknutá pravidelne cvičiť už predtým, než sa vám na teste objavili dve čiarky. Existuje rad štúdií, ktoré vyvracajú, že by šport v tehotenstve škodil.

Samozrejme je nevyhnutné jeho výber vždy konzultovať so svojím gynekológom a vyhnúť sa takému cvičeniu, pri ktorom vám hrozia úrazy, pády alebo otrasy. „V tehotenstve nerobte taký pohyb, pri ktorom sa vyskakuje a dopadá.

Nielen kvôli otrasom, ktoré nepôsobia dobre na plod, ale tiež kvôli prevencii poškodenia nožnej klenby, ktorej väzivo sa pôsobením hormónu relaxínu v tehotenstve rozvoľňuje. Z tohto dôvodu by ste sa v treťom trimestri už nemali venovať ani dlhším pochodom.

Od dvanásteho týždňa gravidity tiež vynechajte cviky na brušné svaly. Špeciálne cvičenie vám, naopak, pomôže posilniť oblasť panvového dna, prehĺbiť dýchanie, predísť opuchom dolných končatín a zlepšiť ich prekrvenie,“ odporúča obezitologička.

Ak ste sa, naopak, pred otehotnením so športom práve nekamarátili, ale práve teraz by ste rada v rámci prevencie tehotenskej cukrovky, vysokého krvného tlaku a zdravej životosprávy vôbec chceli skúsiť niečo ľahšie, zvoľte svižnejšiu chôdzu, plávanie alebo špeciálne kurzy cvičenia pre tehotné.

A hlavne stavte na zdravý rozum a počúvajte svoje telo. Nemôžete pri cvičení dýchať, cítite bolesť alebo dokonca kŕče? Spomaľte alebo úplne prestaňte cvičiť.

Vracanie a nechutenstvo

Hoci tehotenstvo nie je vhodnou dobou na zhadzovanie nadbytočných kíl, občas sa tomu neubránite. A síce v prípade, kedy prvé mesiace trpíte nechutenstvom a neustálym vracaním. Nebojte sa, problémy tohto charakteru sa väčšinou samy upravia koncom prvého trimestra.

Pokiaľ však máte pocit, že už je to naozaj vyše miery, prípadne sa obávate, či vášmu telu niečo nechýba, zájdite si k lekárovi. Ten vám môže predpísať vhodný liek, alebo vás aspoň upokojiť. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma