AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Chráňte svoju aj detskú pokožku

Zahaľte pleť do obranného štítu a minimalizujte poškodenie. Obdobnú starostlivosť vyžaduje aj pokožka vašich malých ratolestí.
Chráňte svoju aj detskú pokožku

Pretože slniečko už o sebe dáva vedieť stále intenzívnejšie a začína celkom pekne hriať, treba sa mu prispôsobiť. Jarné lúče sú síce veľmi príjemné, rozkvitá príroda, zlepšuje sa nálada, ale na druhej strane dokážu byť lúče aj dosť zradné a čoskoro sa ich účinky môžu negatívne prejaviť na zimou oslabenej pleti.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl

Ako diagnostikovať chronickú únavu

Najmä na miestach, kde je pleť viac namáhaná vplyvom znečisteného prostredia, dochádza veľmi často k oslabeniu imunity kože, pretože na ňu nepriateľsky pôsobí smog, výfukové plyny a všadeprítomné prachové častice. Pleť je tak viac unavená, bez jasu, ľahšie sa na nej tvoria vrásky, drobné linky a dochádza k jej predčasnému starnutiu, často aj k dehydratácii.

Chýba jej vláčnosť, pevnosť a pružnosť. Negatívnym spôsobom sa
na pleti, samozrejme, odráža aj nadmerný a dlhodobý stres. Rovnako nepriaznivo na ňu pôsobí tiež nedostatok spánku. Vplyv týchto nepríjemných faktorov možno však úspešne eliminovať voľbou vhodných kozmetických prípravkov.

SPF a antioxidanty

Pleť treba chrániť prostredníctvom krémov s ochranným faktorom. To
platí nielen pre leto, ale ideálne od jari do jesene, kedy je frekvencia slnečného žiarenia najväčšia a škodlivé ultrafialové žiarenie najviac preniká na zemský povrch. Pamätajte na to, že UVA/UVB žiarenie sa dostane v nižšom percente na Zem aj pri zatiahnutej oblohe.

Napriek tomu, že slnko cez deň nevidíte, keď sa chystáte von, treba pleť účinne chrániť. Záleží na vás, či použijete krém hydratačný, protivráskový, zmatňujúci alebo napríklad rozjasňujúci. Dôležité je hlavne to, aby obsahoval SPF aspoň 15, ale pokojne i viac. Sun Protection Factor vytvorí na pleti akýsi ochranný štít a ochráni ju tak pred poškodením od UV žiarenia.

Pokiaľ nemáte krém s SPF, použite mejkap, BB alebo CC krém s ochranným faktorom. Môžete na pleť naniesť krém i mejkap s SPF, len pamätajte, že faktory sa nesčítajú, ale platí ten, ktorý budete mať na povrchu pleti. Pleti prospievajú aj krémy s obsahom antioxidantov.

Bránia ju pred poškodením vonkajšími vplyvmi, neutralizujú voľné radikály, a chránia tak pleť pred predčasným starnutím a vznikom vrások. Zároveň ju vyživujú, zlepšujú prirodzenú obnovu pleti, podporujú jej prirodzenú pevnosť, pružnosť a dodávajú pleti svieži vzhľad. Preto sa pre svoje účinky výborne hodia najmä do mestského prostredia, kde býva vzduch pôsobiaci na pleť predsa len znečistenejší.

Domov a rodina | Peniaze | Psychológia a vzťahy | Zábava | Predškolák

Kam s predškolákom v lete?

Medzi najčastejšie využívané antioxidanty, ktoré môžete nájsť v pleťových krémoch, sa radia vitamíny E a C, koenzým Q10, retinol, beta-karotén, rastlinné polyfenoly (napríklad z hrozna alebo z granátového jablka) a medzi vôbec najsilnejšie antioxidanty patrí zelený čaj. Pokiaľ budete vyberať krém s antioxidantmi, dávajte prednosť tomu, ktorý obsahuje kokteil antioxidantov. Pôsobí tak na pleť oveľa účinnejšie a komplexnejšie.

Nechajte si vyšetriť znamienka

Pretože sa blíži leto, doba kúpania, opaľovania a dlhodobých pobytov
na slniečku, práve teraz je ideálna doba nechať si u skúseného dermatológa prezrieť vaše pigmentové znamienka. Určite to stojí za to, a platí to aj pre tých jedincov, ktorí sa neopaľujú.

Melanómu a rakoviny kože všeobecne v posledných rokoch, bohužiaľ, pribúda, a hoci sa už niekoľko rokov slniečku úspešne vyhýbate, rozhodne to nie je dôvod na to, vyhýbať sa kontrole znamienok.

Chráňte aj detskú pleť

Vyrovnať sa so striedaním ročných období je pre krehkú a citlivú detskú pokožku pomerne náročné. A tak i jej doprajte vhodnú starostlivosť. Pleť najmenších totiž ešte nemá dokonale vyvinutú ochrannú bariéru, navyše jej viac škodia nízke teploty, vietor, prechody z tepla do zimy a, naopak, vlhkosť.

Viac sa tak vysušuje a je náchylnejšia na podráždenie a červenanie. Pokiaľ idete na prechádzku, ošetrite detskú pokožku šetrným, dobre roztierateľným, výživným krémom, ktorý ju bude chrániť pred poškodením nepriaznivými vplyvmi okolia, podporí jej prirodzenú funkciu a zároveň dodá vláčnosť.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Recepty | Zdravá výživa

Keď deťom nechutí

Prednosť dávajte neparfumovaným alebo prípadne len ľahko parfumovaným detským pleťovým krémom, ktoré svojím zložením citlivej pokožke najlepšie vyhovujú.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma