AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Chlapci "pod vplyvom": Testosterón velí mužskému mozgu!

"Ak máme povedomie o tom, ako hormóny v tele chlapcov pôsobia, potom chápeme, čo sa s nimi deje, a môžeme im poskytnúť svoju podporu a pomoc." Tvrdí klinický psychológ a rodinný terapeut Steve Biddulph.
Chlapci "pod vplyvom": Testosterón velí mužskému mozgu!

Testosterón je synonymom mužnosti a dominantným mužským pohlavným hormónom vznikajúcim v Leydigových bunkách v semenníkoch. Testosterón má priamy vplyv na tvorbu spermií, ovplyvňuje tiež vývoj druhotných pohlavných znakov (ochlpenie, fúzy, hlbší hlas, väčšia muskulatúra pod.) A zdá sa, že aj typicky mužské správanie. "Testosterón nie je len rastový hormón - ovplyvňuje tiež náladu a energiu. Niet pochýb, že je príčinou temperamentného a nespútaného správania. "Tvrdí v pôvabnej knihe s príznačným názvom "Výchova chalanov" skvelý klinický psychológ a rodinný terapeut Steve Biddulph.

5 vecí, ktoré o vplyve testosterónu na vášho malého „muža“ možno neviete

  • Novorodený chlapec má v tele toľko testosterónu, ako dvanásťročný "puberťák"! Plod mužského pohlavia ho totiž nutne potrebuje k vývoju mužských pohlavných znakov.
  • V batoľacom veku činí hladina testosterónu približne pätinu objemu, ktorý v tele koloval po narodení! (Zaujímavé je, že práve v tejto dobe podľa psychológov nevykazuje správanie chlapcov a dievčatiek žiadne väčšie rozdiely.)
  • Zhruba v 4 rokoch je všetko opäť inak! Hladina testosterónu sa zdvojnásobí, malý hrdina zrazu rád súťaží, bojuje, skrátka začína viac objavovať mužský svet. Niektorí chlapci práve v tomto veku nadväzujú silný vzťah s otcom - zrazu si totiž "majú, čo povedať".
  • Zhruba po roku nastáva opäť upokojenie, hladina testosterónu ľahko klesne - čo je veľmi užitočné, pretože sa blíži nástup do školy.
  • Až 800% nárast oproti batoľaciemu veku na seba nechá približne 6 - 8 rokov čakať. V tejto dobe naplno prepukne puberta, organizmus je "opitý" testosterónom a mnoho mladých mužov doslova nevie čo so sebou. Kým telo rastie o závod, mozog niekedy pôsobí dojmom, že odcestoval na dovolenku. Všetko sa samozrejme upraví - postupne, pomaly, ale isto! Nie snáď, že by hladina výrazne klesla, ale telo si na testosterón "zvykne".

"Cyklus testosterónových nárastov a poklesov je samozrejme u niektorých chlapcov výraznejší, u iných nie. Existuje široká škála variantov a tiež mnoho presahov medzi pohlaviami. Niektoré dievčatá sa správajú viac testosterónovo ako chlapci a niektorí chlapci majú zase viac estrogénu než hociktoré dievčatá. U väčšiny detí však platí všeobecný model," podotýka k problematike skúsený psychológ a terapeut Steve Biddulph.

Chlapci potrebujú vedenie, pravidlá a spravodlivosť

Podľa mnohých odborníkov na ľudskú dušu je u malých (i veľkých) chlapcov veľmi dôležité, aby vždy vedeli, kto "velí", aké sú pravidlá a mohli sa spoľahnúť, že sú nastolené pravidlá spravodlivé a v jasných mantineloch presaditeľné. Ak tieto zákonitosti neplatia, velí im testosterón konať. "Ak nie je v nejakej situácii dostatočne jasné usporiadanie, chlapci sa cítia neistí a ohrození. A ak nie je jasné, kto má v rukách vedenie, začínajú navzájom bojovať o moc, aby stanovili hierarchiu... Ak im poskytujeme usporiadanie, môžu sa uvoľniť," zdôrazňuje Biddulph.

Samozrejme existuje aj celý rad výskumov, ktoré sa vplyvom testosterónu na organizmus zaoberajú a mapujú správanie samcov rôznych živočíšnych druhov po aplikácii testosterónu do krvného riečišťa. Sú publikované napríklad výskumy, keď bol poslednému samcovi v opičej tlupe aplikovaný testosterón, z chorého "opičiaka" sa stal "macho", ktorý sa časom prebojoval na prvé priečky v hierarchii svorky. Nie že by snáď povyrástol fyzicky, zmeny však boli zrejmé na jeho egu. Vyžaroval sebavedomie, cieľavedomosť, sebaistotu.

Ako teda na chlapcov? Jednoducho počítajte s ich inakosťou! "Úspešne jednať s chlapcami znamená prijať ich prirodzenosť a zároveň ju viesť správnym smerom. Snaha pretvárať chlapca v dievčatá je vopred odsúdená na neúspech." Varuje Biddulph.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma