AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Chcete mať pod kontrolou svoju váhu aj počas grilovačiek?

Konjac (Amorphophallus konjac K. Koch), ľudovo nazývaný aj ako „diablov jazyk” je rastlina žijúca na subtropickom a tropickom východe Ázie od Japonska a Číny, na juh po Indonéziu. Je to trvalka, rastúca z mohutnej hľuzy s priemerom až 25 cm. Z koreňa vyrastá jeden list až do výšky 1,3 m, kde sa rozvetvuje na množstvo menších lístočkov. Kvety sa nachádzajú na šúľku dlhom až 55 cm, obklopenom tmavočerveným kalichom. Nekvitne každý rok. Keď rozkvitne, tak je v kvete týždeň. Kvet šíri okolo seba veľmi nepríjemný zápach. Hľuza konjacu rastie do veľkosti z roka na rok a z tohto dôvodu aj list je čoraz väčší. Múka, pripravená zo sušených hľúz konjacu je stáročia používaná v čínskej, kórejskej a japonskej kuchyni.
Chcete mať pod kontrolou svoju váhu aj počas grilovačiek?

Čo je glukomanán?

Sušina hľuzy konjacu (Amorphophallus konjac K. Koch) obsahuje až 40 % glukomanánu. Je to vo vode rozpustný polysacharid, považo- vaný za potravinovú vlákninu. Pretože počas trávenia sa nerozkladá na jednoduché stráviteľné cukry, jeho kalorická hodnota pre orga- nizmus prakticky nulová.

Čo sa deje s glukomanánom v tráviacej sústave?

Znižovanie hmotnosti prirodzenou cestou

Po užití, glukomanán v kyslom prostredí žalúdka viaže na seba tekutiny, v prvom rade vodu, a zvýši svoj objem až 200 násobne. Vytvorí sa silne viskózna gélovitá hmota, ktorá vyplní žalúdok a vyvolá pocit sýtosti.

Výskumy ukázali, že gélovitá hmota z glukomanánu sa vytvára v žalúdku okolo čiastočiek potravy a spôsobuje, že tráviace enzýmy uvoľňujú z potravy sacharidy pomalšie a tým sa zníži množstvo vstrebávaných sacharidov.

Okrem toho, glukomanán priťahuje a viaže na seba tuky a oleje a prirodzenou cestou ich vynáša z tráviaceho traktu, preto ich kalorická hodnota pre organizmus je nulová. Neviaže však minerály a vitamíny, potrebné pre zachovanie zdravia. Treba dodať, že časť v tukoch rozpustných vitamínov a minerálov môže byť viazaná glukomanánom.

Štúdia

Do osem týždňov trvajúcej dvojito slepej štúdie bolo zaradených 20 obéznych pacientov. Placebo alebo výživový doplnok, obsahujúci 1 g glukomannanu bol podávaný pacientom jednu hodinu pred každým jedlom. Pacienti počas štúdie nemenili svoje stravovacie návyky ani svoj spôsob života.

Štúdia preukázala, že počas 8 týždňov u pacientov, užívajúcich glukomannan, hladina cholesterolu signifikantne klesla a zaznamenali u nich priemerné zníženie hmotnosti 2,5 kg. (Walsh DE, Yaghuobian V, Behforooz A (1984): Effect of glucomannan on obese patients: a clinical study. Int j Obes 8(4) 289 – 293.)

Zníženie hladiny cholesterolu

Užívanie glukomanánu znižuje hladinu cholesterolu. Štúdie potvrdili, že znižovanie hladiny LDL cholesterolu („zlý cholesterol”) a zvyšovanie hladiny HDL cholesterolu („dobrý cholesterol”) výrazne súviselo s užívaním glukomanánu.

Mechanizmus účinku spočíva v zabránení reabsorpcie (spätného vstrebávania) žlčových kyselín. Tým je pečeň nútená produkovať ďalšie žlčové kyseliny z chlesterolu, vďaka čomu hladina cholesterolu v krvi klesá.

Štúdie

Užívanie glukomanánu ukázalo štatisticky významné zlepšenie hladiny celkového cholesterolu u obéznych pacientov. (Walsh DE, Yaghuobian V, Behforooz A (1984): Effect of glucomannan on obese patients: a clinical study. Int j Obes 8(4) 289 – 293.)

U zdravých ľudí užívanie 3,9g glukomanánu po dobu 4 týždňov znížilo hladinu celkového cholesterolu, LD lipoproteínov, trigliceridov a systolický krvný tlak. Trigliceridy v krvi sa znížili až o 23%. (Arvill A, Bodin L (March 1995) Effect of short-term ingestion of konjac glucomannan on serum cholesterol in healthy men. Am. J. Clin. Nutr. 61(3): 585 – 589.)

Ďalšie pozitívne účinky

Glukomanán zväčšuje objem stolice tým, že viaže na seba vodu. Vďaka
tomu stolica ľahšie prechádza hrubým črevom. Podľa štúdií, pri používaní
na zápchu, glukomanán prinášal želaný účinok do 12 hodín. Glukomanán je bezpečným a akceptovaným spôsobom úľavy od zápchy.

Podľa klinických štúdií, glukomanán pomáha aj pri normalizácii hladiny glukózy v krvi (glykémie), a to tým spôsobom, že spomaluje trávenie. Na základe výskumov možno vyhlásiť, že môže byť užitočný aj pre diabetikov typu II, pretože užívaním glukomanánu dokážu mať viac pod kontrolou reakcie
svojho tela na rôzne jedlá.

Výživové doplnky s obsahom glukomanánu

Výživové doplnky obsahujúce glukomanán sa používajú na celom svete proti zápche, obezite, acne vulgaris, diabetu II typu a na znižovanie hladiny cholesterolu.

Glukomanán nie je esenciálna živina, takže nemá určenú odporúčanú dennú dávku. Na zníženie hmotnosti sa odporúča príjem 3g denne v troch dávkach po 1g, spolu 2,5 – 3 dcl vody približne 30 minút pred jedlom. Na zníženie hladiny cholesterolu v krvi sa odporúča príjem 4g denne podobným spôsobom.

Spoľahlivý, značkový výživový doplnok, s názvom STRONG NATURE® Glucomannan, môžete kúpiť v le- kárňach od júna už aj na Slovensku.

Zdroj: www.zelena-kava.sk, www.glukomanan.sk

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma