AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Chcem vlastnú izbu!

Tejto vety sa od svojich ratolestí dočkáte vo veku päť rokov. Pokiaľ nebývate vo vile a máte možnosť vytvoriť len jedinú detskú izbu, potom by ste mali aspoň dodržať pravidlá, ktoré uľahčia spolužitie brata so sestrou. Aké to sú?
Chcem vlastnú izbu!

Deti sa rady hádajú, to je jednoducho fakt. A o priestor v detskej izbe zvlášť. Ako ho pripraviť, aby v ňom bola schopná žiť malá slečna s mladým pánom
a vy ste si kvôli ich vrtochom nemuseli brať hypotéku na väčší byt? Je to jednoduché. Architektka Lucia Lhotová radí:

„Predovšetkým je potrebné izbu pre dvoch a viacerých súrodencov plánovať tak, aby s drobnými úpravami fungovala pre batoľa i slečnu na prahu dospelosti. Pokiaľ nie je medzi súrodencami veľký vekový rozdiel, v určitom veku sú väčšinou bez ohľadu na pohlavie radi spolu a neprekáža im, že nemajú v izbe každý svoju oddelenú časť. Pri plánovaní je teda dobré mať k dispozícii plán do budúcna, ktorý vám ušetrí peniaze, až deti prídu s požiadavkou na trochu väčšie súkromie.“

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Zábava | Batoľa

9 aplikácií, ktoré vám uľahčia materstvo

Koľko miesta?

Detská izbička by mala byť predovšetkým svetlá a s priestorom pre každú z osobností, ktoré v nej budú žiť. Lucia Lhotová vypočítava: „Podľa normy je minimálna plocha izby pre jednu osobu 8 m2, izba pre dve osoby by mala mať minimálne 12 m2. Pri zariaďovaní izby pre deti však čoskoro zistíme, že je to pomerne málo. Izba pre dvoch súrodencov by mala mať aspoň 16 m2, lepšie však 20 m2.“

Železná opona?

Oddelenie „dievčenskej“ a „chlapčenskej“ časti možno dosiahnuť aj nábytkom (napríklad knihovničkami, nižšími skrinkami), posteľ môže mať na jednej strane vyšší bok, z druhej strany potom vznikne plocha, na ktorú môžete umiestniť trebárs tabuľu na maľovanie alebo poličky na knižky.

Deti môžu mať na bokoch postele aj roletky alebo závesy spustené zo stropu. Tu je výhodou to, že majú možnosť si ich zatiahnuť, kedykoľvek chcú súkromie. Optické oddelenie priestoru môže byť vytvorené aj z ich vlastných výtvarných diel zavesených napríklad na lankách.

Oddelenie je vždy lepšie riešiť mobilnými alebo ľahko demontovateľnými prvkami, pretože to nielen lepšie prispôsobíme potrebám detí, ale vyhneme sa aj tomu, že by sme zabránili prístupu svetla.

Brlôžky

Pokiaľ máte k dispozícii veľmi malú plochu, ako výhodné sa ukazujú postele kombinované s pracovňou a úložnými priestormi. Spať sa môže hore, v dolnej časti sú úložné priestory, vojde sa i matrac pre hostí či malá pracovňa.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze

Keď si mamička hľadá prácu

Pri tých najkompaktnejších riešeniach je všetko výsuvné, takže tento modul môže zahŕňať dve postele, pracovňu aj úložné priestory a zároveň to vlastne nezaberie temer žiadne miesto. Schodíky do hornej časti potom môžu slúžiť zároveň ako zásuvky. V izbe by malo byť čo možno najviac úložného priestoru.

Farbičky

Neviete si rady s tým, ako farebne skombinovať svet Hello Kitty a Supermana? Nie je to také zložité. Architektka má nasledujúci tip: „Je dobré vybrať svetlú základnú farbu nábytku a tú potom doplniť napríklad dvoma výraznejšími farbami, ktoré však bude možné postupom času nahradiť inými.

Nie je totiž úplne isté, že sa ešte v osemnástich bude dievčatám páčiť ružová, ktorú tak milujú ako malé dievčatká. Farebné kombinácie pre izbu brata so sestrou môžu byť: červená – zelená, oranžová – tyrkysová, fialová – žltá – sivá, červená – modrá, fialová – modrá, ružová – zelená alebo ružová – modrá. Vždy je dobré zvoliť aspoň jednu z farieb ‚teplejšiu‘.

Svetlý nábytok potom môže byť doplnený farebnými dvierkami alebo zásuvkami, závesmi, vankúšikmi či kobercom. Pri farebnej maľovke treba počítať s tým, že zatiaľ čo biela izbu opticky zväčší, pri farebných stenách
to bude naopak.

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Zábava | Životný štýl

iPody a tablety deťom do ruky patria

Bude teda lepšie vymaľovať farebne trebárs len jednu stenu a zvoliť svetlejšie odtiene. Základné odporúčania teda máte v malíčku, teraz už ostáva len vybrať si a začať prestavovať.

V akom veku?

  • 0–2 roky

V tomto veku dieťa obvykle nemá príliš veľké požiadavky na vybavenie izby. Dôležitá je pre neho postieľka, prípadne ohrádka či prebaľovací pult, a asi najdôležitejší je pre neho priestor a podložka na hranie, eventuálne boxy na hračky. Dbajte na bezpečie celého priestoru. Skrine môžeme kúpiť „dospelé“ a deťom ich vyzdobiť trebárs samolepkami obľúbených hrdinov alebo na dvere nalepiť fóliu, na ktorú sa môže písať.

  • 2–3 roky

V tomto období stačí dieťaťu prikúpiť malý stolík a stoličky, prípad- ne poličku na prvé knižky, a pretože sa takto staré deti rady a úspešne schovávajú, môžeme im do izbičky postaviť detský stan alebo típí.

  • 3–6 rokov

V tomto veku treba zadovážiť väčšiu posteľ. Existujú rastúce postele, rastúce stoličky a stoly. Je však možné kúpiť i klasickú veľkosť postele (900 x 2000 mm) a časť dĺžky postele, ktorú zatiaľ dieťa nepotrebuje, možno doplniť nadstavcami, ktoré budú slúžiť napr. ako knižnica. Nezabudnite na bezpečnostné prvky.

  • 6–9 rokov

S nástupom do školy síce vznikne potreba písacieho stola v izbičke, ale v skutočnosti deti v tomto veku píšu úlohy za jedálenským stolom. To je zlé z hľadiska ergonómie. Kúpte rastúci nábytok, teda stôl a stoličku. Výborná je napríklad škrupinová stolička PantoMove a pod.

  • 10–16 rokov

Deti si začínajú viac než kedykoľvek inokedy sami dotvárať svoju izbu tým, čo sa im páči. Už nepotrebujú plochu na hranie, ale na ukladanie odevov a kníh.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma