AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Chcem rodiť s dulou!

Čakáte svoje prvé dieťatko a už teraz sa vás zmocňuje panika, keď zazriete biely plášť?Nebojte sa pôrodu a vezmite si na pomoc okrem partnera aj dulu, ktorá vám dodá odvahu a psychickú oporu.
Chcem rodiť s dulou!

Keď som čakala svojho prvého syna, nemala som ani poňatia o tom, že niekto taký ako dula vôbec existuje. Po prvý raz som o nej počula až pri treťom tehotenstve, ale temer celé som ho preležala na rizikovom oddelení, takže som o dule ani vzdialene nepremýšľala. Chcela som mať pri sebe profíkov, ktorí v prípade predčasného pôrodu okamžite zasiahnu.

Ja som teda jej služby síce nevyužila, množstvo ďalších mamičiek však áno. Napríklad štyridsaťtriročná Radka, mamička dvoch detí. „Narodenie dieťaťa som vždy pokladala za jeden z najúžasnejších momentov v živote a priala som si ho prežiť tak, aby som naň mala krásne spomienky.

Tak sa aj stalo, a to predovšetkým vďaka dule Simone, s ktorou mám hneď dvojitú skúsenosť,“ rozpráva Radka. Dulu Simonu poznala ešte pred otehotnením, pri cvičení panvového dna podľa Ludmily Mojžíšovej, ktoré bolo príjemné, a so Simonou sa rýchlo zblížili.

Potom Radka zistila, že Simona je aj dula. Len čo Radka otehotnela, požiadala ju, či by ju Simona ako dula sprevádzala k pôrodu. „Veľkou výhodou bol tiež fakt, že Simona mohla pri pôrode komunikovať v taliančine s mojím manželom a byť zároveň prostredníkom medzi nami a personálom,“ pokračuje Radka.

„Mať dulu mi dávalo pocit absolútnej istoty a pokoja. Vedela som, že ma Simona bude podporovať a snažiť sa mi narodenie dieťatka spríjemniť. Starala sa o mňa skvele, radila mi, ako sa zachovať v každom okamihu pôrodu, dopriavala mi masáže a teplé sprchy a tiež radila môjmu manželovi. Podobne to prebehlo aj pri druhom tehotenstve. Na oba pôrody mám vďaka Simone krásne spomienky.“

Pomocníčka nielen v núdzi

Chystáte sa rodiť, ale váš partner nechce ísť na sálu? Nie každý chlap má odvahu, a pokiaľ s tým nie je stopercentne vyrovnaný, nenúťte ho, mohlo by sa vám to vypomstiť. Pravda, sama byť nemusíte, práve dula vám môže
pri pôrode veľmi pomôcť.

Je totiž špeciálne vyškolená a poskytne vám predovšetkým psychickú oporu. Pozor, v žiadnom prípade nesupluje prácu pôrodnej asistentky alebo pôrodníka, ale úzko s nimi spolupracuje. „Dula ponúka širokú škálu služieb, začínajúc prípravou na pôrod a končiac pomocou s dojčením a starostlivosťou o novorodenca a čerstvú mamičku.

Rozsah, intenzita a doba poskytovaných služieb záleží na požiadavkách rodičky a jej partnera,“ vysvetľuje dula Simona Lazzari. Z praktického hľadiska
sa dula stará hlavne o psychickú, fyzickú, emočnú pohodu rodičky a v rámci možností vytvára v pôrodnom boxe ideálne podmienky.

„Ak treba a víta sa to, potom poskytuje oporu i partnerovi. Osobne sa vždy snažím nájsť u každej rodiacej mamičky presne to, s čím bude rezonovať a čo jej bude najlepšie vyhovovať a pomáhať. Navádzam rodičky k vedomému mentálnemu prepojeniu s bábätkom, rozdýchavam s nimi kontrakcie, napomáham pri polohovaní, pracujem s aromaterapiou, homeopatiou, vizualizáciou, akupresúrou, masážami, pôsobením tepla a mnohým ďalším,“ vymenúva S. Lazzari.

Prečo ju vlastne chcieť a mať?

Ženy si dulu prajú z najrôznejších dôvodov, hlavným je strach z pôrodu a bolesti. „Boja sa tiež, že nezvládnu situáciu, alebo majú obavy z nemocničného prostredia, občas si moju asistenciu vyžiada partner, ktorý sa vďaka dule cíti istejší, pokojnejší a obvykle sa mu aj uľaví, keď jeho partnerka privolí,“ objasňuje Simona Lazzari.

Na druhej strane je veľa budúcich mamičiek, ktoré o dule neuvažujú. Tridsaťpäťročná Dita síce s myšlienkou mať dulu pri pôrode koketovala, ale nakoniec sa rozhodla inak.

„O využití jej služieb som premýšľala, keď mi ju odporučilo niekoľko mojich známych, skúsenejších mamičiek, ktoré rodili pod jej taktovkou. Surfovala som na internete, ale intuitívne som cítila, že zase až tak o jej služby nestojím. Utvrdil ma v tom i môj partner, pripadalo mu to zbytočné,“ zveruje sa Dita.

To, či si teda k pôrodu vezmete ako parťáka manžela, kamarátku alebo dulu, záleží len na vás. Vy sama najlepšie viete, ako chcete prežiť pôrod svojho dieťatka. 

Koľko za dulu zaplatíte?

Ceny sú rozdielne v závislosti od regiónov a poskytovaných služieb (inú sumu si vypýta dula v Bratislave, iný cenník má dula na východnom Slovensku) a takisto od „balíku služieb“. Zvyčajne ide o niekoľko predpôrodných stretnutí, približne od 30. týždňa tehotenstva.

Sú zamerané na obavy a očakávania matky. Solídna dula má na svojich stránkach cenník, v ktorom sa možno ľahko orientovať. A ako poznať solídnu dulu? Mala by sa riadiť svojím najlepším svedomím a vedomím.

Jej povinnosti a práva sú definované v etickom kódexe, napríklad, že nepreberá zodpovednosť za zdravotnú stránku pôrodu. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma