AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Cestujeme s deťmi

Poradíme vám, ako cestovať bezpečne s vašim dieťatkom.
Cestujeme s deťmi

Cestujeme autom

S malým dieťaťom by ste nemali v jednom dni cestovať viac ako 6 hodín. Každých 1,5 až 2 hodiny si naplánujte prestávky. Ak máte klimatizáciu je potrebné ju správne používať. Teplota v aute by mala byť polhodinu pred vystúpením maximálne o 5˚C nižšia oproti vonkajšej teplote. Autosedačka je povinná v prípade, že dieťa váži menej ako 36 kg a meria menej ako 150 cm bez ohľadu na vek.

Najvhodnejšie je na cestu vyraziť tesne predtým, než dieťa zaspí. Nezabudnite na dostatok jedla a tekutín, aby nedošlo k dehydratácii. Pribaľte si do príručnej batožiny obľúbené hračky, vlhčené obrúsky, náhradné oblečenie, plienky a deku. Dnes pomáha aj tablet a prenosný DVD prehrávač. Jeden rodič by mal počas cesty sedieť na zadnom sedadle, aby mohol lepšie vnímať potreby dieťaťa.

isifa-137955848.jpg

Cestujeme lietadlom

Dopredu upozornite leteckú spoločnosť, že cestujete s malým dieťaťom. Cena pre deti do 2 rokov býva 10% z bežnej ceny letenky, ale Vaše dieťa nemá nárok na vlastné sedadlo a musíte ho mať celý let na kolenách, preto zvážte miesto dovolenky. Až dieťa staršie ako 6 mesiacov môže mať vlastnú letenku a môžete ho tak usadiť do certifikovanej autosedačky.

Kočiár Vám spoločnosť väčšinou prepraví zdarma. Na palubu s ním však ísť nemôžete z dôvodu nedostatku priestoru. Do príručnej batožiny si môžete zobrať celkovo maximálne 1 liter tekutín na osobu. Tie musíte mať všetky v jednom uzatvárateľnom igelitovom vrecku. Jednotlivé nádoby, resp. fľašky nesmú mať objem viac ako 100ml. Toto nariadenie sa nevzťahuje na stravu pre deti potrebnú na dobu letu.

Pri bezpečnostnej kontrole budete musieť ochutnať jedlo vy alebo Vaše dieťa. Vzduch v lietadle je suchý, preto je dôležité dodržiavať pitný režim. Svoje dieťa vhodne oblečte a pribaľte si aj deku. Nemali by ste zabudnúť na hračky. Počas vzletu a pristávania dajte svojmu dieťatku napiť, aby prekonalo zmeny tlaku.

isifa_125922895.jpg

Na cesty si vždy vezmite lekárničku s týmto vybavením:

teplomer, nožnice, pinzeta, lieky proti bolesti hrdla a kašľu, hnačke, nevoľnosti, bolesti a zvýšenej teplote, zápche, nosné a ušné kvapky, dezinfekčný roztok, očné kvapky, masť na popáleniny, sterilný obväz, vata a leukoplast, prípravky na hojenie rán po uštipnutí hmyzom, opaľovací krém.

TIP: Lekárničku a další potreby pre dieťa môžete doplniť cez internet, a to z pohodlia domova – všetko vám doručíme priamo až k vám. Získaný čas môžete venovať svojmu bábätku. Široký sortiment dojčenských potrieb ponúka najväčší e-shop s výživou a potrebami pre dojčatá www.feedo.sk.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma