AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Časté dojčenie cez deň

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Časté dojčenie cez deň

Otázka: Máme šesťtýždňové dievčatko, ktoré cez deň vyžaduje dojčenie aj každú hodinu, najdlhšie vydrží bez jedla dve a pol hodiny a často sa pri dojčení krúti, ako by ju bolelo bruško. Pije tak štvrť hodiny, vždy len z jedného prsníka.

V noci spí od deviatej aj šesť hodín v kuse, potom sa napije z oboch prsníkov, pretože po tom dojčiacom maratóne vo dne mám v túto dobu prsia hrozne naliate, a potom spí ešte ďalšie tri hodiny. Ako znížiť frekvenciu denného dojčenia?

Pediater: Frekvencia dojčenia, ktorú opisujete, je úplne v poriadku. Zvlášť, keď malá v noci spí naozaj dlho. Odporúčam už dojčiť vždy len z jedného prsníka, prsníky počas jedného dojčenia nestriedať, aby okrem predného mlieka bohatého na cukry dostalo dieťatko aj tučnejšie zadné mlieko.

Vydrží dlhšie sýte, bude lepšie priberať a bolesti bruška budú miernejšie. Niekedy môžu byť problémy spôsobené práve príliš veľkým množstvom laktózy, ak dieťa pije hlavne predné mlieko. V noci môžete prílišné naliatie prsníkov zmierniť buď tým, že malú skôr zobudíte, alebo nadojčite z jedného prsníka a z druhého mlieko odsajte a zamrazte.

Samozrejme, obmedzte akékoľvek nafukujúce potraviny a klaďte
malú v bdelom stave niekoľkokrát denne na bruško. Veľké bolesti bruška (koliky) bývajú časté u bábätiek s atopickými prejavmi. Potom treba starostlivo upraviť jedálny lístok dojčiacej mamičky tak, aby obsahoval čo najmenej obvyklých alergénov. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma