AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Čas zimných vôní je tu. Akú si vybrať?

Zimné vône majú svoje špecifiká, ale tiež osobné kúzlo. Nebojte sa na zimné mesiace roka siahnuť po ťažších vôňach.
Čas zimných vôní je tu. Akú si vybrať?

Tak ako sa v zime bežne obliekajú teplé kabáty, bundy, šály, čiapky aj rukavice, do hrejivých tónov sa zahaľujú aj vône. Práve tie sú ideálne do chladného obdobia. Kým v lete z nich môže aj rozbolieť hlava, v zime sa naopak príjemne rozvinú. Obsahujú totiž kombináciu výraznejších a sýtejších tónov.

Jarné a letné kolínske či toaletné vody zvyčajne prekypujú ľahkými sviežimi šťavnatými ovocnými a kvetinovými tónmi, v ťažších zimných vôňach ich nájdete len veľmi okrajovo. Naopak však vynikajú výraznejšími a tiež hrejivejšími ingredienciami, medzi ktoré patria hlavne orientálne kvety aj korenie, výrazné drevité tóny, škorica, pomaranč, obľúbené sú aj sladšie zmyselné prísady ako je vanilka, exotické ovocie, čokoláda, káva alebo med. Tento často povzbudzujúci kokteil má priaznivý vplyv aj na vaše pocity a dokáže aspoň čiastočne zlepšiť náladu.

Elegantní kombinace ovoce, květin, hřejivého ambrového dřeva a pižma, Yellow Diamond Intense, Versace, 2649 Kč/90 mlExotický mix kokosové vody, motýlí orchideje, bílého dřeva a pižma, Heat Wild Orchid, Beyoncé, 990 Kč/50 mlKvětinově-ovocná vůně s hřejivým základem z vanilky a santalu, Essential for Her, Replay, 960 Kč/50 ml
Luxusní parfémový extrakt s vůní růže, levandule, koženými tóny a něžnou vanilkou, So French, Eisenberg, 4900 Kč/15 mlOmamná vůně ananasu, květu ylang ylang, santalového dřeva a madagaskarské vanilky, Possess, Oriflame, 929 Kč/50 mlRomantické spojení damascénské růže s kouřovými tóny guajakového dřeva a vanilkovou vůní výtažku z pryskyřice benzoe, Quelques Notes d´Amour, Yves Rocher, 1350 Kč/50 mlSmyslná kompozice hrušky, růžového pepře, magnólie a zlaté ambry, Woman, Christina Aguilera, 810 Kč/50 mlUnikátní směs kandovaného pomeranče, karamelu a santalového dřeva, Stars, Jimmy Choo, limitovaná edice, 2190 Kč/50 ml

Na šál i na vlasy

Zimné vône bývajú koncentrovanejšie a trvanlivejšie, najčastejšie sú preto v ponuke v podobe parfumovanej vody (Edp). Tá má vyššiu koncentráciu vonných zložiek ako napríklad toaletná voda a tak aj dlhšie vydrží. Preto stačí aplikovať menšie množstvo a nie je ani potrebné ju nanášať tak často. Ak chcete, aby vás obľúbená vôňa sprevádzala aj vonku, naneste ju napríklad na šál alebo kožušinový golier, dlho sa drží aj na oblečení z prírodných materiálov a samozrejme s ňou môžete prevoňať aj čerstvo umyté vlasy.

V zime sú obľúbené aj tuhé parfémy. Bývajú ukryté v malej okrúhle krabičke, takže praktické balenie môžete mať neustále pri sebe. Stačí potom naniesť na miesta, kde pulzuje krv, ako je zápästie, lakťová jamka, za uši, ľahko na spánky...

Tuhý parfém Arlésienne s opojnou vůní růže, fialky a šafránu, L´Occitane, limitovaná edice, 255 Kč/10 gTuhý parfém se sladkou vůní vanilky, jasmínu a tonka, Vanillary, Lush, 325 Kč/12 g

Ako vybrať voňavú fľaštičku

A kedy je najlepšie zakúiť novú vôňu na zimu? Skôr dopoludnie. V tej dobe je ešte organizmus svieži, unavené nie sú ani čuchové bunky, takže majú lepšiu rozoznávaciu schopnosť. Ak ste práve tehotná, pamätajte na to, že počas tehotenstva sa vám menia nielen chute, ale môžete tiež inak reagovať na vône - to, čo vám predtým vadilo, vám zrazu môže pripadať krásne voňavé a rovnako je tomu aj naopak.

V parfumérii nanášajte jednotlivé vône na testovacie papieriky, a ak sa vám niektorá zapáči viac, skúste ju priamo na kožu. Je lepšie ju posudzovať priamo na sebe, ako na niekom inom. Koža každého človeka má svoj špecifický pach a reaguje na konkrétne vône inak, takže to, čo vám vonia na kamarátke, nemusí vôbec sadnúť vám.

So skúšaním viac vôní naraz to však nepreháňajte, aj čuchové bunky sa unavia. Skúste tak tri až štyri a ak stále nebudete mať vybrané, dajte si pauzu. V kvalitných parfumériách zvyčajne nájdete fľaštičku so zrnkami kávy. Privoňajte k nim, čuchové bunky sa spamätajú a môžete vo výbere pokračovať.

Vône vrstvite

Pokožka býva v zime viac vysušená a tak je používanie telového mlieka nevyhnutné. Aby ste zbytočne na svojej pokožke nemiešala rôzne typy vôní, kúpte si telové mlieko, sprchový gél a napríklad aj dezodorant od jednej vône. Hovorí sa tomu vrstvenie vôní a dosiahnete tak maximálneho efektu, ako si svoju obľúbenú vôňu dokonale vychutnať.

Foto: archív

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma