AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bylinky pre krásu

Sú voňavé a liečivé. Viete, ktorá je najlepšia na akné alebo na suché vlasy?
Bylinky pre krásu

Majú široké využitie v kuchyni, či sa dlhé roky osvedčujú v ľudovom liečiteľstve a mnohé z nich sa úspešne využívajú v kozmetickom priemysle. Doma na poličke si tak môžete zariadiť pomerne pestrú bylinkovú záhradku,
ktorú ocení vaša pleť i vlasy.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl

Suvenír (nielen) z verejných kúpalísk

Každá liečivka má svoje špecifické vlastnosti, pre ktoré je cenená. Jednou z najznámejších a najčastejšie využívaných bylín v kozmetike je nesporne harmanček. Nielenže má dobre známe hojivé účinky, ale i upokojujúce a protizápalové. Preto sa pridáva do prípravkov určených pre citlivú pleť.

Nájdete ho tiež ako súčasť šampónov pre blondínky, pretože rozjasňuje svetlé vlasy a dodáva lesk. Niektoré typy pleti však na harmanček reagujú podráždením, buďte preto pri používaní prípravkov s jeho výťažkami obozretní. Na starostlivosť o citlivú pokožku sa výborne hodí aj púpava. Má upokojujúci a zjemňujúci efekt, preto je ideálna na zvláčnenie suchej kože, krémy s jej výťažkami intenzívne vyživia i slnkom vysušenú pokožku.

Levanduľa je pre svoju výraznú, ľahko sladkastú arómu obľúbenou zložkou dámskych i pánskych vôní. Nájdete ju tiež v pleťových a telových prípravkoch, napomáha hydratovať, upokojovať a tonizovať kožu a zlepšovať jej vzhľad. Súčasťou vôní býva aj aromatická šalvia, ktorá sa vyznačuje relaxačnými účinkami.

Napomáha rýchlejšiemu hojeniu rán, má čistiace a antibakteriálne vlastnosti, preto je vhodná najmä pre mastnejší typ pleti. Upokojuje podráždenú pokožku hlavy a pôsobí proti lupinám. A tiež obsahuje silice, ktoré pomáhajú eliminovať nadmerné potenie.

V tehotenstve sa ju však neodporúča používať. Chladivý a osviežujúci vplyv mäty pozná azda každý. Mäta blahodarne pôsobí na mastnú i problematickú pleť, pretože má antiseptické účinky, sťahuje rozšírené póry a dodáva pokožke svieži pocit. Tiež pomáha zosvetľovať pigmentové škvrny a vhodná je proti lupinám. V tehotenstve ani pri dojčení to však s mätou nepreháňajte.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl

Čo vedie hitparádu antikoncepcie

Verbena má sviežu citrusovú vôňu, a preto je ideálna práve na leto. Celkovo upokojuje a osviežuje, sťahuje póry a uľahčuje hojenie. Dobre sa teda hodí na mastnú, aknóznu a problematickú pleť. Žihľava napomáha vyživovať vlasové korienky, zlepšuje prekrvenie pokožky a obmedzuje tak vypadávanie vlasov.

Poradí si tiež s nadbytočným mazom, takže žihľavové šampóny sú ideálne pre mastné vlasy. V kozmetike sa hojne využívajú aj výťažky z arniky. Napomáhajú rýchlejšiemu hojeniu kože a zlepšujú jej vzhľad, pôsobia tiež proti opuchom nôh.

Rozmarín je nielen výborná bylinka na ochutenie mäsa alebo zeleniny, ale užitočný je aj na vlasy. Výťažky z neho vlasy posilňujú a hriva tak pôsobí oveľa zdravšie. Veľa byliniek však pôsobí v koncentrovanej podobe veľmi silno, preto je určite istejšie sa najmä v období tehotenstva a dojčenia poradiť s gynekológom.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma