AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Buďte krásna aj s bruškom!

Ani v tehotenstve sa o seba neprestávajte starať. Treba zvoliť správny postup a líčením zdôrazniť svoje prednosti. Stačí len vedieť, ako na to.
Buďte krásna aj s bruškom!

Rozmaznávajte sa!

V priebehu deviatich mesiacov, keď sa budete tešiť na bábätko, prejde vaše telo radom hormonálnych zmien. Niektoré z nich sa s veľkou pravdepodobnosťou odrazia na stave vašej pleti, na tele i na kvalite vlasov. Ide však len o prechodné stavy, ktoré sa po pôrode upravia samé. A navyše vám môže pomôcť vhodná kozmetika.

Pleť

Hormonálne zmeny, ktoré graviditu sprevádzajú, sa na jej vzhľade môžu podpísať. Stále však platí základné pravidlo – dôležité je šetrné večerné i ranné čistenie pleti a následné ošetrenie pleťovým krémom.

Zdravá výživa | Novorodenec

12 superjedál pre čerstvé mamičky

Pokiaľ pokožka ostala rovnaká ako pred tehotenstvom a vy máte svoju osvedčenú kozmetiku, nemeňte ju. Pravdepodobne sa však na pleti prejavili určité hormonálne zmeny a v tom prípade treba pozmeniť výber vhodných prípravkov. Mnohé ženy totiž práve v inom stave trápi mastnejšia pleť a akné, preto v takom prípade voľte nedráždivé krémy určené na mastnú a problematickú pleť.

Niektoré ženy majú, naopak, suchšiu pleť alebo ju dokonca majú v oveľa lepšom stave než pred otehotnením. Pokiaľ si nie ste s výberom správnej starostlivosti istá, zbytočne neexperimentujte a určite nepoužívajte na našom trhu neschválenú kozmetiku, ale radšej navštívte dermatológa, ktorý vám s voľbou kozmetiky poradí a zároveň odporučí, aké prípravky sú pre vás práve v tehotenstve najvhodnejšie.

Počítajte tiež s tým, že sa na tvári, predovšetkým na čele, lícach či nose, môžu objaviť svetlohnedé škvrny rôznej veľkosti. Sú prejavom hyperpigmentácie, ktorá je pre graviditu typická, a po pôrode obvykle samy zmiznú.

Netreba preto okamžite siahať po depigmentačných krémoch, určitá prevencia ale predsa len existuje – treba sa vyhýbať slniečku, soláriu a používať krémy s ochranným UV faktorom. Tiež je možné, že sa stretnete s rozšírenými žilkami, a to hlavne na tvári. I tento stav sa po pôrode upraví a žilky sa stiahnu, pokiaľ nie, po šestonedelí sa poraďte so špecialistom o ich odbornom odstránení.

Líčenie

Verte, že ľahké a jemné líčenie z vás urobí tú najkrajšiu budúcu mamičku. Čo budete potrebovať? Určite kvalitný korektor.

Pomôže vám zamaskovať prípadné rozšírené žilky, stopy po problematickej pleti alebo kruhy pod očami vzniknuté od únavy. Hodiť sa vám bude aj krycí mejkap. Ten ešte znásobí účinky korektora a navyše dokonale zjednotí tón vašej pleti.

Najmä na začiatku tehotenstva, kedy býva únava častejšia, voľte rozjasňujúci mejkap, prípadne tak obľúbený BB alebo CC krém.

Majú síce podobné účinky, napriek tomu je medzi nimi rozdiel (BB krém – predovšetkým kryje nedokonalosti pleti a rozjasňuje ju, CC krém – najmä zjednocuje tón pleti, výrazne kryje a mnohé z nich pôsobia aj proti vráskam). Nezabúdajte ani na lícenku, môže totiž byť cenným pomocníkom, obzvlášť ak máte pocit, že ste v tvári trochu pribrali.

Tehotenstvo

Bolí ten pôrod? Veľmi, ale prežijete!

Práve ona vám vhodnou aplikáciou dokáže opticky zúžiť tvár – naneste ju preto smerom dolu od lícnych kostí. Pretože v tehotenstve bývajú pery viac vysušené, kúpte si tónovacie a zvláčňujúce balzamy na pery, hydratačné rúže i lesky. Pokiaľ máte chuť, pokojne zvoľte výraznejší odtieň, dôležité je, aby ste sa cítili dobre a boli s líčením spokojná.

Telo

V období deviatich mesiacov gravidity prechádza veľkými zmenami, telo skrátka prežíva „iný stav“. Pokožka sa výrazne napína a na koži sa objavujú strie, ktoré vyzerajú ako ružové jazvičky. Napriek tomu, že pružnosť pokožky je z väčšej časti daná geneticky, cielená a pravidelná starostlivosť jej rozhodne prospeje.

Na partie, ktoré v tehotenstve prechádzajú najväčšími zmenami, teda na bruško, prsia, boky i zadoček, používajte krémy, masážne balzamy alebo oleje proti striám (určené na používanie počas tehotenstva), pokožku budete mať oveľa pružnejšiu, vláčnejšiu a strie by sa mali tvoriť menej.

Občas doprajte koži výživu prostredníctvom hydratačného telového mlieka, prípadne ešte výživnejšieho masla. Rozhodne vynechajte horúce kúpele, a to na začiatku i ku koncu tehotenstva. Vhodnejšie je sprchovanie, ale i v tomto prípade platí – nie horúcou vodou.

Pretože v tehotenstve stúpa hladina melanínu, tvorí sa mnohým budúcim mamičkám od pupka smerom dolu tmavá čiara, tzv. linea nigra, ktorá po pôrode opäť vybledne. Koncom gravidity vás môžu nepríjemne potrápiť unavené, ťažké a opuchnuté nohy. Preto čo najviac odpočívajte a doprajte nohám úľavu – dajte ich hore, napríklad na stoličku alebo na operadlo kresla – a v pokoji relaxujte.

Určitá úľava sa dostaví aj pomocou kociek ľadu, ktorými budete potierať chodidlá nôh a okolie členkov. Vyvarujte sa ponožiek a podkolienok s úzkym a tesným lemom, voľte čo najpohodlnejšiu obuv, zabudnite v tomto období na vysoké podpätky, ale i na topánky s úplne plochou podrážkou.

Ďalšou pomocou môžu byť špeciálne tehotenské sťahovacie pančucháče – pôsobia nielen proti opuchom, ale aj proti vzniku kŕčových žíl, ktoré tiež majú tendenciu tvoriť sa v inom stave. O ich použití sa poraďte s lekárom.

Vlasy

Tehotenstvo sa do určitej miery odrazí aj na vašej štici. Vlasy sa môžu viac mastiť alebo, naopak, budú suchšie a končeky sa viac strapkajú, do istej miery sa môže meniť aj ich farba, niekomu dokonca krásne zhustnú a lesknú sa. To je dané najmä zvýšenou hladinou estrogénov.

Zabudnite na trvalú i na zložité účesy. Voľte radšej jednoduchý zostrih, vďaka ktorému sa vlasy ľahko a rýchlo upravia do požadovaného tvaru. A neupierajte svojim vlasom dôkladnú starostlivosť.

Okrem pravidelného umývania šampónmi na daný typ vlasov si určite zaslúžia výživnú alebo regeneračnú masku, podľa aktuálneho stavu svojej hrivy ju aplikujte pokojne raz mesačne. Vlasy vždy rozčesávajte šetrnými kefami, aby sa ešte viac neničili a nelámali.

Menej je viac

Vzhľadom na zmeny, ktoré vo vašom tele počas tehotenstva prebiehajú, počítajte s tým, že nič nebude ako predtým. Vaša hriva sa možno zmení na nepoznanie, problém je, že môže nielen zhustnúť a rozžiariť sa, ale vaše vlasy môžu začať byť lámavé, nepoddajné a podobne.

Tehotenstvo

Umelé oplodnenie: šťastie zo skúmavky

Odborníci neodporúčajú, aby ste v období gravidity konzumovali iné než potravinové doplnky určené pre tehotné. Môžu vám však pomôcť babské rady. Nesťahujte si vlasy pevnou gumičkou, mohli by ste si tlakom spôsobiť vznik „kútov“ nad čelom.

Pokiaľ vám hriva elektrizuje, votrite si do dlane trochu bežného telového mlieka a uhlaďte si končeky tak, aby nerobili neplechu. V tehotenstve vám môžu tiež praskať kútiky, čo je signál, že máte nedostatok vitamínu B. Na rovnaký problém poukazuje aj sivastá pleť, popraskané žilky v oku či zažltnuté beľmo.

Pokiaľ máte tieto príznaky, jedzte celozrnné pečivo, chlieb z kvásku a podobne. V dobe čakania na dieťatko sa naučte vnímať, čo vám vaše telo hovorí a potom s informáciami pracovať.

Iste platí, že s bruškom je krásna každá žena, vy však môžete byť krajšia, ak si včas upravíte starostlivosť i jedálny lístok tak, aby plne pokrývali zvýšené nároky organizmu. Len tak sa budete môcť pyšne usmievať nad fotografiami s bruškom.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma