AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bude aj otecko pri pôrode?

Ruku na srdce, milé mamičky. Doba síce velí mať partnera pri pôrode, ale – naozaj ho tam chcete? Niektorí muži totiž narobia na sále viac škody než úžitku...
Bude aj otecko pri pôrode?

Zlaté pravidlo znie: partnera nenútiť do asistencie pri príchode potomka na svet. Nezlostite sa, nehrajte na city. Aj keď presadíte svoje a muž pre pokoj v rodine súhlasí, asi vám, až nastane vaša ťažká hodinka, veľmi platný nebude.

Domov a rodina | Materstvo | Tehotenstvo

6 mýtov spojených s počatím

Na sálu vás síce po prehováraní odprevadí, ale všetky „tie veci“ okolo pôrodu ho nechajú buď chladným, alebo mu budú pripadať odporné. Bohužiaľ sa podľa toho aj zachová...

Tebe to ale trvá!

Ku konfliktu medzi vami dvoma môže dôjsť ešte skôr než vytiahnete päty z domu. Praskne vám plodová voda, schytíte pripravenú tašku a nervózne prešľapujete pri dverách, modliac sa, aby vás cestou nezdržala dopravná zápcha. A on? Ďalej uprene hľadí na televíznu obrazovku, lebo chce dopozerať americký akčný film z roku raz dva (ktorý aj tak opakujú každú chvíľu).

Stojí pred skriňou a rozhoduje sa, či si má na seba vziať džínsy modré alebo čierne. Z kúpeľne počujete holiaci strojček – váš náprotivok usúdil, že práve teraz je tá pravá chvíľa zhodiť niekoľkomesačný porast. Ani na mieste určenia to nie je lepšie. Snahu o tú najmenšiu pomoc z jeho strany aby jeden hľadal.

Zásadne sedí v kresle a v telefóne si hrá hry, číta novinky z domova
i zo sveta, prípadne si púšťa klipy na YouTube. Ak ho prestanú tieto činnosti baviť, blúdi po izbe, obracia oči stĺpkom a nahlas vzdychá. V ďalšej fáze je už poriadne otrávený – ste na sále už koľko hodín a stále kde nič, tu nič.

Možno v očakávaní, že pôrod tým urýchli, presunie svoju pozornosť na vás a začne vás „milo“ povzbudzovať: „Toľko sme už tu a ty máš stále dieťa v bruchu! To azda nie je možné! Tak teraz zatlač, nech už je vonku! Rob! Nerád by som tu trčal až do večera!“ Nebol by ešte čas povolať skôr kamarátku?

Au, urobil som si záder!

Pomaly ani neviete, ako sa voláte, zahryzla sa do vás neskutočná bolesť, ktorú nie ste schopná dlhšie znášať, preto prosíte pôrodnú asistentku o epidurál. Partner sa k vám však nakloní a na celý box sa nechá počuť: „Prosím ťa, toto ťa predsa nemôže bolieť. To, keby ťa chytil úsad ako mňa, až to je sila!

Len pre otecka

Sú dnešní otcovia horší ako tí z minulosti?

Toto sa s tým rozhodne nedá porovnávať!“ Podobné tvrdenie asi rozpáli nejednu nastávajúcu mamičku dobiela. Ak vás vaša drahá polovička v priebehu pôrodu nepočastovala hláškou o svojom zdraví, iste vás s ním zoznámi po jeho úspešnom konci: „Ešteže už je po všetkom. Celkom mi v tom kresle stuhol krk a zdreveneli nohy. Som z toho úplne grogy, pôjdem si domov zdriemnuť.

Tak ma bolí chrbát, mohol by som si vziať jeden z tvojich vankúšov?“ Skoro akoby najťažšia úloha ležala na jeho bedrách, zatiaľ čo vy ste si asi celé hodiny pilovali nechty a objednávali tovar zo zásielkového obchodu.

Niektorí budúci tatkovia sa tiež presúvajú z radov sprievodcu do úlohy pacienta. Či už sa im urobí zle z toho, čo vidia, alebo skolabujú od hladu, zamestnávajú zdravotnícky personál, ktorý skáče okolo nich, miesto aby dozeral na rodičku.

Rodený paparazzo!

Muži a technika = kapitola sama pre seba. Sú takí, ktorým nerobí problém vybavovať sa po telefóne, hoci im za chrbtom prichádza dieťa na svet. A ešte na vás nezabudnú syčať PSSST!, pretože príliš hlasno stenáte a oni nepočujú toho na druhom konci. Iní berú ako svoje poslanie zdokumentovať všetko, čo sa v pôrodnici šuchne.

Najprv starostlivo natáčajú kadejakú škáru v podlahe, aby mal potomok o pár rokov predstavu, kde sa narodil. Potom siahodlho zvečňujú seba, pretože kedy sa im opäť podarí vyfasovať taký zábavný plášť s čiapkou? Ale nebojte sa, aj na vás dôjde!

Práve vo chvíli, kedy sa s najväčším sebazaprením a zmáčaná potom snažíte vytlačiť dieťatko z lona, zaberá partner vašu strhanú tvár zo vzdialenosti iba pár centimetrov. Len čo usúdi, že z tohto uhla urobil dosť záznamov, presunie sa k nohám, aby mu nič neuniklo. Kto sa na video bude raz pozerať, to je otázka... Ďalší sa zase nezaobídu bez televízie.

Keď hrá, priťahuje ich ako magnet. Vábi, hypnotizuje. A ak sa dovtípia, že beží zápas medzi Hornou a Dolnou Lehotou, ktorý si nedopatrením nevšimli v programe, presťahujú sa za ňou na chodbu a za vami sa skočia pozrieť akurát tak cez reklamnú pauzu.

Rozumejte, bez ich fandenia by isto-iste vyhral ten nesprávny tím! Stále to však nie je nič oproti tým, ktorí sa zoberú a odfrčia vystáť rad na novú technickú vymoženosť, ktorá sa ako naschvál práve uvádza na trh.

Kontrola musí byť!

Našťastie existujú tiež tatkovia, ktorí sa snažia byť žene naozaj nápomocní. Možno až príliš. Obvykle absolvovali predpôrodné kurzy, naštudovali si kopu odbornej literatúry, kadečo vedia od svojich známych. Získané informácie si však neváhajú overovať v praxi.

Domov a rodina | Zábava

Ako sa doma zaobísť bez mužskej ruky

Pletú sa lekárom pod nohy, dívajú sa im pod ruky a nahlas skúsene komentujú každý ich krok. Zaujíma ich, čo sa s partnerkou a dieťaťom deje, ale aj to, čo doktor podnikne v budúcich sekundách. Inokedy zase dôležito sledujú kontrakcie, o priebehu ktorých zoznamujú všetkých zúčastnených na sále, a zneistí ich, keď sa telo nastávajúcej mamičky nespráva vzorovo podľa načítaných kníh.

Len horko-ťažko im zdravotnícky personál vysvetľuje, že každý pôrod je iný, napriek tomu ten partnerkin prebieha tak, ako má. Niektorí tiež ochotne prijímajú funkciu figuranta a názorne na sebe predvádzajú, čo by žena mala robiť.

Keď pôrodná asistentka vyzve rodičku, aby zatlačila, hlasné MMMM! zaznie z úst jej partnera. Ak jej povie, aby si chvíľočku odpočinula, do kresla sa uľahčene zrúti sprievodca!

Budeme rodiť spolu!?

Rozhodovanie, či mať partnera pri pôrode, nie je vôbec jednoduché. Nikde nie je napísané, že to pre vás dvoch bude taká super skúsenosť, ako pre vaše kamarátky a ich náprotivky. Podľa vyššie napísaného je zjavné, že to nie vždy vyjde. Záleží len na vás dvoch, ako sa cítite.

Nenechajte si nič diktovať okolím či príbuzenstvom a reálne zvážte za a proti. Niektoré ženy si nedokážu predstaviť, že by mali priviesť dieťa na svet v prítomnosti jeho otca. Napriek súčasnému trendu. Vedia, že keď im nie je do spevu, sú nevrlé na každého, kto sa im pokúša hoc len trochu uľaviť. Neprajú si, aby ich videl spotené, kričiace, vyčerpané.

Strachujú sa, že by sa pred ním krotili vo svojich potrebách, strážili svoje správanie miesto toho, aby sa plne sústredili na pôrod. Boja sa, čo by to urobilo s ich sexuálnym životom. Najväčšia drina je aj tak na nich a muži nepochopia, čím prechádzajú... Nastávajúci oteckovia si zase robia starosti s tým, či neomdlejú pri pohľade na injekčnú striekačku.

Či sa nebudú cítiť trápne za reakcie partnerky, ak v nej uvidia milenku a nielen matku svojich detí. Nevedia, ako by mohli byť na sále užitoční... V pokoji sa o tom porozprávajte. Absolvovanie pôrodu nie je prechádzka ružovou záhradou pre mamičku, ale ani pre jej sprievod.

Podpora alebo pohroma?

Pokiaľ partner prejaví záujem, z vlastnej vôle vás chce povzbudzovať a vy si to tiež prajete, potom pre vás máme pár tipov, aby sa váš spoločný pobyt v pôrodnici nezvrtol na vojnu Roseovcov:

Kampôjdeme? Je dobré prihlásiť sa na predpôrodné kurzy. Dozviete sa tam, ako prebieha pôrod, čo od neho čakať, ako pri ňom môžu tatkovia priložiť ruku k dielu. Pozriete si pôrodné sály, teda až to na vás príde, nepôjdete do úplne neznámeho prostredia.

Dostanete informácie, kde v prípade núdze zazvoniť a kde vás niekto prevezme. Chodením na lekcie si zároveň vyskúšate, ako dlho vám zaberie cesta, a partner nebude musieť v deň D tŕpnuť, že „zakufruje“ v nejakej jednosmerke, prípadne že vás nedovezie „v balení dva v jednom“.

Asi omdliem! Keď muž vie, že padá do mdlôb, sotva zazrie kvapôčku krvi, nech sa radšej pohybuje v bezpečnej zóne – pri hlave. Rad pánov, ktorí sa domnievajú, že nemusia všetko vidieť, to „v zápale boja“ koľkokrát nevydržia a pozrú sa, či už ich dieťa vykukuje na svet.

Len čo počujú pôrodnú asistentku hovoriť: „Každú chvíľočku tu dieťatko bude, vidím hlavičku!“, neudržia sa a obzrú stav. A v pohode! Ale sú aj takí, ktorí podobný pohľad neznesú a buď sa zložia k zemi, alebo sa znovu stretávajú so svojimi raňajkami.

Väčšinou však musia zdravotníci tatkov kriesiť, pretože zabúdajú jesť a piť. Pôrod sa môže pekne natiahnuť a nemocničná kantína bude mať ako na potvoru zavreté, preto si potraviny a tekutiny vezmite so sebou z domu.

Pripravený na všetko! Vo výbave partnera by okrem občerstvenia nemalo chýbať ani pohodlné oblečenie (aj nejaké na prezlečenie), plavky, keď vám bude chcieť pomáhať v sprche, ručník, toaletné potreby, mobil, aby mohol zvestovať šťastnú správu o narodení potomka priateľom a prarodičom, nabíjačku, foťák, prípadne kameru.

Nezabudnite skontrolovať, či všetky technické vymoženosti, ktoré chcete používať, majú „plnú šťavu“. Čo si počnete so zdokumentovanými zelenými kachličkami pôrodnej sály, keď vám utečie prvé meranie a váženie dieťatka, pretože vám skonajú batérie? Pre istotu si pribaľte náhradné! A ešte k tomu zvečňovaniu: vopred sa so svojím sprievodom dohovorte, čo chcete, aby zachytil, a čo nie.

Vystupujem ako tlmočník! Nájdu sa tatkovia, ktorí majú asistenciu pri pôrode úspešne za sebou a netaja sa tým, že si na sále pripadali zbytoční. Pritom je kopa vecí, ktoré môžu páni urobiť pre nastávajúce mamičky. Ak si chystáte pôrodný plán, zoznámte s ním aj svojho partnera. Ak sa stane, že nebudete schopná so zdravotníkmi komunikovať, práve on im pretlmočí vaše želania.

To však neznamená vehementne ich presadzovať a pustiť sa kvôli nim s doktormi do sporu! Aj tak by sa nemal báť spýtať na čokoľvek, čo vám nie je jasné alebo sa vám nejako nezdá. A opačne! Môže sa prihodiť, že nezvládate vstrebávať inštrukcie pôrodnej asistentky, potom je na partnerovi, aby vám pokojne dohovoril.

Som tu pre teba! V ideálnom prípade muž pre vás predstavuje pri pôrode skalu, o ktorú sa môžete oprieť. Vypne telefón, zavrie knihu, nepreberá so zriadencom na chodbe výsledky včerajšieho hokejového stretnutia, ale venuje sa vám. Prejavuje záujem a účasť.

Spočiatku funguje skôr ako spoločník rozptyľujúci vašu pozornosť a robí všetko pre to, aby čas utekal o štipku rýchlejšie a vám obom bolo v rámci možností fajn. Len čo kontrakcie zosilnejú, nesnaží sa byť treskúco vtipný, ale pochoduje s vami po miestnosti, sprevádza vás do sprchy, poskytne vám oporu pre rôzne úľavové polohy, namasíruje vám chrbát...

A keď príde na samotné tlačenie, nechá si pre seba „chytré“ príslovia, hecovanie, poháňanie, ale vás povzbudzuje, aká ste šikovná, ubezpečuje vás, že už to dlho nepotrvá, chváli vás, že si počínate úžasne. Drží vás za ruku, utiera pot z tváre, dáva vám najavo, že na príchod dieťaťa na svet nie ste sama.

Hoci sa partnerovi môže zdať, že toto všetko je nič oproti tomu, čím si rodička prechádza, verte – práve toto pomáha nastávajúcim mamičkám. Niekedy stačí iba vedomie, že je na sále niekto, kto „kope“ za vás.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma