AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bolí ten pôrod? Veľmi, ale prežijete!

Ak má vaša kamarátka dieťa a vy ho ešte len čakáte, odpovede na otázky o pôrodných bolestiach, ich intenzite a ďalšie informácie budú tým najčastejším, čo od nej budete chcieť vedieť. Čo sa dozviete a hlavne, dajú sa pôrodné bolesti zmierniť?
Bolí ten pôrod? Veľmi, ale prežijete!

Na pôrodnej sále

Pôrodné bolesti sa takto nenazývajú len náhodou. Seriál kontrakcií, ktorý sa začne niekoľko hodín pred samotným pôrodom a stále sa stupňuje, je dosť bolestivý. Ale nepanikárte a netvrďte rovno, že vy teda rodiť nebudete a že sa pokúsite niekde dohodnúť na cisárskom reze v narkóze.

Tehotenstvo

Materstvo. Máme ho ešte „v krvi“?

Iste, existujú ženy, ktoré majú fóbiu z pôrodných bolestí, hoci ich nikdy nezažili, na druhej strane sa rozhliadnite po meste, v ktorom žijete, a musí vám byť jasné, že by už dávno stratilo status mesta i dediny, pokiaľ by sa každá žena bála pôrodných bolestí a odmietala kvôli veľkému finále nielen porodiť, ale i počať.

Zbaľte si potrebné

Cynik tvrdí, že rovnakou cestou, kadiaľ sa dieťa dostalo dovnútra, musí ísť aj von, v čom má iste pravdu, na druhej strane mikroskopické spermie sa na miesto určenia dostávajú ľahšie, ako dobre urastený melónik z bruška von. Ale vy ste silná žena a viete, že inak to nejde, takže zvládnete i trochu nepohodlia, ktoré vás čaká v pôrodnej sále.

Môžete si ho totiž spríjemniť. Čím? Napríklad tým, že si do pôrodnej batožiny zabalíte potrebné propriety, ktoré bolesť zmiernia. Tip pre vás: Najlepším a najúčinnejším analgetikom je pre vás vedomie, že o chvíľu budete mať pôrod za sebou a na rukách budete držať dieťatko, na ktoré ste sa tak dlho tešili.

Nenechajte sa strašiť historkami kamarátok. Popis pôrodných bolestí je natoľko neprenositeľná skúsenosť, že by ste si zážitky z pôrodnej sály síce mali vypočuť, nemusíte ich však brať ako fakt, ktorý sa nemení.

Pôrodné bolesti majú mnoho premenných. Napríklad to, ako vy sama znášate bolesť, ako rýchlo sa vám budú otvárať pôrodné cesty, či zvolíte napríklad epidurálnu analgéziu… Viete čo, nechajte sa prekvapiť. A že je čím. Máme pre vás tipy, ktoré vám samotný pôrod spríjemnia. Naštudujte si ich, dokiaľ je čas.

Čo so sebou?

Celé tehotenstvo máte na to, aby ste sa na samotný pôrod pripravili. Takže v pôrodnici netvrďte, že ste nemali dosť času. Čože, vám deväť mesiacov nestačilo? Mohli ste si preštudovať pôrod prirodzený, scientologický a podobne, a na základe svojho prieskumu si potom zvoliť, akou cestou sa budete počas predstavenia na sále uberať.

Relaxácia

Ak chcete rodiť prírodnou cestou, informujte sa o možnostiach meditatívneho odpočinku. Vyberte si nejakú hudbu, pri ktorej počúvaní je vám dobre, vezmite si so sebou na pôrodnú sálu talizman, ktorý vám prináša šťastie. Okrem toho je dobré, keď si zapamätáte relaxačnú techniku.

Tehotenstvo

Umelé oplodnenie: šťastie zo skúmavky

Bolesť prežívajte v danom okamžiku kontrakcie – nestresujte sa tým, čo bolo, nesnažte sa opísať ju partnerovi, ani sa nedeste toho, čo bude. Bolesť bude pravdepodobne väčšia, ale vo chvíli, keď telo medzi jednotlivými kontrakciami odpočíva, by vám malo byť celkom jedno, čo sa dialo a čo sa ešte len odohrá. Naučte sa počas tehotenstva relaxovať, spríjemníte si pobyt na sále.

Viete dýchať?

Aby ste boli v pohode, mali by ste sa počas tretieho trimestra dôsledne učiť dýchať. Keď vám bude počas kontrakcií dochádzať dych, ocitne sa vaše telo v strese a celkom automaticky začne reagovať inak, ako keď má kyslíka dostatok. Dýchajte zhlboka, sústreďte sa na každý nádych a uvoľňujte sa každým výdychom.

Pôrodné asistentky dokonca tvrdia, že správne dýchanie je bezbolestnejšou cestou medzi jednotlivými kontrakciami, ako keď na sále neviete, čo robiť. Nehanbite sa vyludzovať v priebehu kontrakcií zvuky, ktoré vás možno počas pôrodnej prípravky neučili, ale vám pomáhajú od bolesti.

Niektoré ženy z afrických kmeňov rodia bez jediného hlásku, naopak ženy pôvodných domorodých obyvateľov pri pôrode kričia a tvrdia, že im je tak lepšie. Vyberte si vlastnú cestu.

Nehýbať sa? Kto to tvrdí?

Pôrod uľahčuje i pohyb. Pokiaľ môžete, presadávajte z lopty na pôrodnú stoličku, počas čakania na samotný pôrod nemusíte len ležať a nehýbať sa. Keď nemáte zavedený epidurál, nie je vám zle alebo lekár nenariadi inak, môžete sa vydať na krátku prechádzku po izbe, počas ktorej budete dodýchavať kontrakcie… Chôdzou a gravitáciou sa pôrod často urýchli.

Šup do vane

Horúca voda cez prvú dobu pôrodnú dokáže uľaviť od bolesti, zrýchliť nástup kontrakcií… Nepodceňujte ani silu sprchy. Stačí, aby ste si teplou vodou sprchovali bruško, spolu s pôsobením gravitácie sa urýchli nástup samotného pôrodu. Navyše vám bude príjemne a oprostíte si dušu od vnímania telesnej bolesti.

Počítajte ale s tým, že pôrodné sestry vás do vane či sprchy väčšinou pustia, ak máte pôrodné cesty otvorené maximálne na štyri centimetre. Potom už by hrozilo nebezpečenstvo, že k pôrodu dôjde rýchlo a vy nestačíte dôjsť na sálu.

Masáže

Počas prvej doby pôrodnej vám môže od vnímania bolesti uľaviť masáž chrbta, nôh, hladenie partnerom po hlave. Snažte sa spríjemniť čakanie na samotný pôrod všetkým, čo je vám milé. Pokiaľ si budete hovoriť o všetkom, čo sa okolo deje, čo príde o chvíľu, nebudete sa stresovať bolesťou a ľahšie sa dopracujete k druhej dobe pôrodnej a uzlíčka do ruky.

Domov a rodina | Životný štýl

Je to dieťa po mne alebo nie?

Ako tvrdia pôrodné asistentky, ženy, ktoré sú na sále samotné, majú priebeh prvej doby pôrodnej pomalší, a teda i trýznivejší ako tie, ktoré so sebou majú sprievod, ktorému stopercentne dôverujú.

Medikácia proti bolesti

Za posledných desať rokov sa vývoj a užitie epidurálnej analgézie dramaticky zmenili. Pred rokmi vás tento zákrok de facto paralyzoval od pása dolu, takže ste necítili nielen bolesť, ale i niekoľko hodín po pôrode ste nemohli chodiť.

Vývoj medicíny dnes dospel k tomu, že sa vám analgézia dávkuje tak, že jej množstvo sa môže prípadne zvýšiť, rozhodne sa však nemusíte báť ochrnutia a podobne. Majte len na pamäti, že prvú dávku tlmiacej látky musíte dostať v dobe, keď sú pôrodné cesty otvorené maximálne na sedem centimetrov, neskôr už by telo nestihlo zareagovať a vám by epidurál bol nanič.

Preto je dobré včas o požiadavke informovať lekára a pôrodnú asistentku, ktorí na najvhodnejší termín zaistia anesteziológa. Ako vnímate pôrod pod analgéziou? Necítite bolesť, ale predovšetkým tlak na pôrodné cesty, ktorý je pochopiteľný, ale dá sa prežiť. Navyše analgézia pôrod mierne spomalí, čo celý proces urobí trochu menej bolestným.

Na tri doby

Pôrod sa skladá z troch dôb, ale to iste viete. Z prvej, druhej a tretej doby pôrodnej. Počas tej prvej máte najviac príležitostí spríjemniť si čakanie na veľký finiš a predčasne nestrácať sily. Ak máte pocit, že nie je vhodné na sále počúvať kapelu Lucie, zabudnite na predsudky.

Je to len na vás, a keď vám od bolesti uľaví počúvanie metalu či undergroundu, iba vy rozhodnite, či si pribalíte do pôrodnej batožiny CD s hudbou, ktorá vám urobí radosť. Vykašlite sa na pocit, že by ste mali počúvať len meditatívny spev vtáctva za súmraku, určite to od vás nikto nevyžaduje. Pozor však, pokiaľ máte pocit, že by vám počas prvej doby pôrodnej uľavil od bolesti jedine zákusok, prípadne plnená bageta, svoje pocity ešte zvážte.

Trebárs preto, že počas samotného pôrodu môže dôjsť ku komplikáciám a bude nutné pristúpiť k cisárskemu rezu, a kombinácia plného brucha a uspávacích prostriedkov by vám nemusela urobiť celkom dobre. Ideálne je podľa pôrodných asistentiek počas pôrodu piť, občas si odhryznúť z banánu, prípadne si dať jogurt.

Skúsené matky vám však odkazujú, že možno budete smädná, hladná nie. A zhrnutie? Pôrod bolí, nie je to prechádzka ružovým sadom, ale jedno vám môžeme garantovať – už krátko po ňom budete premýšľať, kedy by ste si pri najbližšej príležitosti mohli kokteil emócií, bolestí i absolútneho šťastia zopakovať. A to predsa hovorí za všetko?!

Čo zaberá na ľahší pôrod? Overené mamičkami!

„Mala som šťastie, že oba pôrody som mala urýchlené, takže od prvej kontrakcie som mala čo robiť, aby som sa do pôrodnice vôbec dostala. Šla som vždy rovno na sálu a po necelých troch hodinách od prvej kontrakcie bol každý zo synov na svete. Vlastne neviem, prečo všetky pôrody nie sú len rýchle, myslím, že mamičkám by sa to páčilo.“ Kamila (35)

„Celé tehotenstvo som chodila na prenatálnu jogu a musím povedať, že vďaka nej som asi tú bolesť nevnímala tak intenzívne, ako by som mala. A ako kamarátky opisovali, čo ma čaká. Bola som dosť skeptická, že by techniky jogy mohli niečomu pomôcť, po svojej skúsenosti však môžem len odporučiť.“ Renáta (41)

„Mně pomohla procházka. Vleže jsem se totiž vůbec neotvírala, tak mě lékař vyhnal na Mne pomohla prechádzka. Poležiačky som sa totiž vôbec neotvárala, tak ma lekár vyhnal na prechádzku po oddelení. V dobe, keď som bola otvorená na dva centimetre. Keď som sa vrátila a nechala sa skontrolovať, bola som otvorená na sedem.

A to som si vlastne neuvedomovala, aké veľmi zlé sú bolesti. Jednoducho som sa vždy oprela o stenu, vydýchala kontrakciu a zase pokračovala v chôdzi. Neviem, koľko kilometrov som nachodila, ale bolo to príjemnejšie ako ležať na sále a čakať, či sa niečo bude diať alebo nie.“ Jana (25)

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma