AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Boľavé prsníky po pôrode

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Boľavé prsníky po pôrode

Otázka: Som po tretí raz tehotná. Po predchádzajúcich dvoch pôrodoch sa mi vždy tretí deň po pôrode naliali prsia tak, že boli úplne kamenné a modrofialové, príšerne to bolelo a sestry zo mňa dolovali, čo sa dalo – vždy pár kvapiek po polhodine masírovania.

Bolo to desaťkrát horšie než samotný pôrod a hrozne sa bojím, že sa to bude opakovať. Môžem urobiť niečo, aby som tomu zabránila a mlieko tieklo normálne?

Pediater: Naliatie prsníkov po pôrode je bežné, ak sa dieťatko neprikladá dostatočne skoro a často. Situáciu by ste nemali nechať dôjsť do takejto fázy, pretože je to jednak veľmi nepríjemné pre vás, jednak sa k silne naliatemu prsníku dieťatko ťažko prisáva.

Najlepšie je, keď vám v pôrodnici umožnia prvé priloženie dieťaťa k prsníku do tridsiatich minút po pôrode, a potom ďalej podľa potreby dieťatka, nie v umelo stanovených intervaloch. V pôrodnici pri jednom dojčení prsníky viackrát prestriedajte, medzi dojčeniami nenechávajte pauzu dlhšiu než tri hodiny (spavé bábätko je potrebné budiť).

Pokiaľ by aj tak bolo naliatie náhle a výrazné, treba už od prvých príznakov nalievania mlieko odstriekať alebo odsať pred dojčením, aby bradavka zmäkla a dieťa ju mohlo ľahko uchopiť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma