AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bojí sa tmy. Čo s tým?

Vy sa pýtate, my odpovedáme.
Bojí sa tmy. Čo s tým?

Otázka

Náš Pavlík bude mať onedlho 7 rokov a stále vyžaduje, aby som večer sedela pri jeho postieľke a bola s ním, dokiaľ nezaspí, pretože má strach. Keď sa ho spýtam, čoho sa bojí, odpovie, že tmy a duchov. Riešila som to teda svetielkom do zásuvky, ale pomohlo to len na chvíľu, potom začal moju prítomnosť znovu vyžadovať.

Odpoveď

Mali by ste pre nás nejakú radu? Mgr. Tereza Beníšková: Záleží na vás, ako veľmi je vám uspávanie syna príjemné či nepríjemné. V siedmich rokoch je Pavlík ešte stále malý chlapec. Je možné, že má aktuálne nejaké trápenie, napríklad starosti v škole alebo s kamarátmi, a preto pri sebe potrebuje pri usínaní rodiča kvôli pocitu bezpečia a ubezpečenia sa, že je všetko tak, ako má byť.

Na druhej strane však tiež môže skúšať vaše hranice a snažiť sa vami manipulovať, aj keď sa vlastne nebojí. Máte pocit, že má syn naozaj strach, alebo to na vás len skúša? Keď myslíte, že sa skutočne bojí a neprekáža vám byť s ním, tak pri ňom jednoducho pri usínaní seďte. Byť vedľa dieťaťa, dokiaľ nezaspí, patrí k najkrajším rodičovským zážitkom. Nebojte sa, čím bude starší, tým menej vás bude večer potrebovať.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma