AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bezpečne u babičky a dedka

Je skvelé, keď môžete ovplyvňovať aspekty výchovy, ktoré na vášho potomka uplatňujú babička s dedkom. Tak isto ako to, že môžete zasiahnuť, pokiaľ by dieťa na návšteve konzumovalo veľa čokolády. Na prvom mieste by však vždy mala byť bezpečnosť.
Bezpečne u babičky a dedka

V okamihu, keď sa z vášho dieťatka vykľuje malý chodec, nie je potrebné hneď prestavať celý dom kvôli niekoľkým návštevám mesačne. Je však možno načase zamyslieť sa, či by si vybavenie bytu svokry nezaslúžilo väčšiu pozornosť.

Predškolák | Školák

Poruchy detského správania. Čo s nimi?

Napríklad preto, že počas návštevy sa babička bude môcť hrať so svojím zlatíčkom a nebude musieť neustále kontrolovať, či jej milované vnúča nehádže na podlahu zbierku keramických sloníkov, neochutnáva piesok v svietniku či na seba nestrhlo ťažké závesy.

Stačí pár detailov, ktoré vám môžu počas návštevy zahnať pocit ohrozenia a pomôžu i babičke, aby sa riadne a bezpečne pripravila na príchod malého útočníka. Uvidíte, že po diskusii, ktorú na túto tému otvoríte, sa babička rada chopí prestavby a úprav svojej vlastnej domácnosti na bezpečnú zónu. Pre svoje milované vnúčatko totiž urobí všetko. (Pre vás už tak nie.)

V jednoduchosti je krása

Môžete sa s babičkou dohodnúť, že jednu izbu pripravíte tak, že bude dieťaťu bezpečne prístupná, a ostatné budú cez vašu spoločnú návštevu zavreté na kľučku. V izbe, v ktorej budete tráviť čas, stačí pohovka, stolík a pár drobností vo výške minimálne meter od zeme.

Pokiaľ to nejde, je ideálne, keď sú zbierky zamknuté v skrinkách, do ktorých sa ratolesť nedostane. S ohľadom na bezpečnosť dieťaťa je dobré prípadne potiahnuť skleník bezpečnostnou fóliou, ktorá je na prvý pohľad neviditeľná. Keď do nej malý zbojník udrie dreveným vláčikom, sklenená plocha sa nevysype a vôbec ho neporaní.

Elektrické zásuvky

Keď máte doma zvedavé batoľa, určite ste si už všimli, že zásuvky na stenách ho magicky priťahujú, a preto ich máte doma zaslepené. Pokiaľ je to len trochu možné, požiadajte o rovnakú láskavosť i svoju mamičku/svokru a vysvetlite jej, že detské pršteky v zásuvke môžu spôsobiť poriadny malér.

Ak nechcete, aby sa vaše dieťa ugrilovalo, predíďte jeho riskantným objaviteľským cestám, nakúpte v obchodnom dome sadu záslepiek a rozmiestnite ich na všetkých miestach, ktoré sú pre dieťa ľahko dosiahnuteľné.

Zámky v pohotovosti

Iste nie je nevyhnutne nutné mať všetko pod zámkou a sušienka na koberci medzi dvoma drevenými soškami problém nespôsobí. Ten ale vzniká v prípade, že by sa vaše dieťa dostalo do dedovej zbierky známok a rozhodlo sa ich pomaľovať, prípadne by chcelo babičke servírovať čaj v jej hrnčekoch značky Rosenthal, ktoré má v zbierke už desiatky rokov.

Rovnako tak verte tomu, že keď sa vaše dieťa dostane k nezabezpečenej zbierke chemikálií pod kúpeľňovým umývadlom, bude ju chcieť dôkladne preskúmať. Stačí pár minút a môžete si zarobiť na celoživotné problémy. Keď je váš svokor vášnivým poľovníkom, malo by byť samozrejmosťou, že pred príchodom vaším a vášho dieťaťa uprace pod zámok zbrane i strelivo.

Brána pre deti

Pokiaľ majú prarodičia doma akékoľvek schody, bolo by dobré k nim na obdobie medzi 1. a 6. rokom dieťaťa nainštalovať bezpečnostné zábradlie, ktoré dokáže otvoriť len dospelý. Okrem pevne nainštalovaných existujú i mobilné zábrany, o ktorých môžete premýšľať v prípade, že sa vám nechce natrvalo meniť vzhľad domácnosti.

Najviac úrazov totiž vzniká práve v domácnostiach, a ak existujú spôsoby, ako im predchádzať, mali by ste to urobiť. Najprv však prarodičom vysvetlite význam všetkých bezpečnostných opatrení. Keď ich pochopia, budú s vami lepšie spolupracovať a spoločne ochránite svoje dieťa pred možnými rizikami.

Ministolička

Kvôli občasným návštevám asi nebudete k prarodičom kupovať detskú stoličku, ktorá zaberie polovicu obývacej izby. Postačí, keď si na čas jedla prinesiete látkovú konštrukciu, ktorú jednoducho nasadíte na akúkoľvek stoličku, dieťa do nej upevníte a budete mať istotu, že sa vaše dieťa počas papania nezrúti.

Batoľa | Predškolák

Alergie na plesne – nenápadne nebezpečné

Skúste si pri prvej návšteve, ešte s bábätkom v náručí, celý byt prejsť a zistiť, kde na vás čakajú nebezpečné a zradné miesta. Malé koráliky visiace medzi obývačkou a kuchyňou, svietniky, dekoračné predmety, koberce so strapcami, dlhé závesy a záclony až na podlahu, sklenené dvere od šatovej skrine bez bezpečnostného podlepenia…

Všetko radšej dvakrát skontrolujte a až potom vypusťte svojho malého neposedníka do priestoru, ktorý ho bude baviť a umožní mu ho objavovať.

Po prvý raz s babičkou celú noc?

Ak práve dnes nastal ten okamih, kedy bude váš drobček spať u prarodičov, gratulujeme k veľkému životnému rozhodnutiu. Aby noc prebehla bez zbytočného stresu (na všetkých stranách), máme pre vás tipy, ktoré sa môžu hodiť:

1. Vysvetlite starostlivej babičke, ako fungujete s dieťaťom pred usnutím. Pokiaľ je zvyknuté na televíznu rozprávku, nemala by babička počas jedinej noci prichádzať s novátorským riešením, ale mala by nechať bežať všetko vo vybehaných koľajach. Tak isto by mala rešpektovať, že prvá prichádza na rad kúpeľňa, až potom rozprávka a nakoniec kaša. Iné poradie by mohlo vašu ratolesť zmiasť a znervózniť.

2. Nechajte na chladničke zoznam „detailov“. Drobností, ktoré by babička mala o vašom dieťati vedieť. Napríklad to, či zaspáva s lampičkou, či ho do spánku uvediete šteklením na nohe či chrbte, alebo či má iný taký rituál. Okrem toho nechajte na viditeľnom mieste dôležité telefónne čísla – kontakt na záchrannú službu, lekára, susedku, ktorá vaše dieťa dobre pozná.

3. Ako ísť na jedlo a prebaľovanie? Starostlivo babičku informujte o všetkom, čo súvisí s uvedeným. Kedy kŕmite, akú dávku obvykle vaše dieťa vypije, či prebaľujete pred alebo po jedle. Tak isto babičke povedzte, či batoľa večer stále ešte vyžaduje rituálne mliečko na spanie, a pokiaľ áno, trvajte na ňom.

Dieťa by sa počas večera a noci, kedy vás nemá nablízku, malo cítiť bezpečne. Prišlo o obrovskú istotu, ktorou ste vy, nepridávajte mu teda ďalšie starosti v podobe stresu z toho, že mliečko nebude a prebalenie bude v inom rytme… Pokiaľ si babička bude robiť veci po svojom, bude váš potomok nešťastný.

4. Upozornite babičku, že vaše dieťa si pred spánkom minútu poplače a nie je dobré ho hneď vyberať z postieľky. Mrví sa v spánku? I to by mala starostlivá babička vedieť, aby ho nechcene neprebúdzala s pocitom, že je už hore. Jednoducho zhrňte, aké usínacie výstrelky nie sú signálom na spustenie alarmu.

Novorodenec

Puto medzi dieťatkom a matkou je to najdôležitejšie

5. Odíďte rýchlo, lúčenie nepreťahujte. Veď sa zajtra vrátite.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma