AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bezpečné leto: čomu sa vyvarovať

Letné prázdniny, to je najobľúbenejšie obdobie detí a k nim bezpochyby patria aj dobrodružstvá. Aby ich zvládli bez zbytočných nepríjemností a úrazov, treba myslieť na to, čo ich môže v letných mesiacoch stretnúť. Prinášame vám prehľad tých najbežnejších, nech nemusíte mať stále oči na stopkách...
Bezpečné leto: čomu sa vyvarovať

A je tu konečne leto! Voňavé a sladkasté po dozretom ovocí, svieže a rozpálené zároveň. Čo všetko sa vám vybaví pri spomienke naň? Príjemné teplo a veselé čľapotanie v bazéne, ale aj neznesiteľné horúčavy, únava z tepla, komáre či dehydratácia. Áno, leto naozaj prináša rôznorodé zážitky.

Vtedy sa cítime viac v pohode a aktívni. Naše deti vonku lietajú rýchlosťou blesku a sú jednoducho vo svojom živle. Slnečné lúče im poskytujú veľa novej energie, ale pozor na dlhý pobyt na slnku počas obeda a nebezpečné prehriatie organizmu, ktoré sprevádza bolesť hlavy a značná únava.

Ak sa k týmto príznakom pridruží aj zvýšená teplota či hnačky, s veľkou pravdepodobnosťou ide o úpal. Ochranu pred úpalom počas letných horúčav poskytuje našim deťom dostatočná pokrývka hlavy, pobyt v tieni počas obeda a dostatok tekutín.

Bežný príjem vody u detí predstavuje približne 2 litre na deň, počas leta to môže byť pokojne aj dvojnásobne viac. Dávajte pozor aj na správny vyber tekutín: vychladené bylinkové čaje namiesto sladkých perlivých nápojov, čerstvé šťavy či smoothies namiesto sladených pasterizovaných džúsov a pod. sú tou pravou voľbou pre detičky.

Všakovaké lákadlá

Deti potrebujú vnímať nástrahy, ktoré na nich vonku striehnu a nájsť tú správnu rovnováhu medzi zábavou a ochranou o svoje zdravie. Väčšina rodičov bude súhlasiť s názorom, že pri deťoch treba veľa vysvetľovať a vysvetľovať.

Rodičia by sa mali mať na pozore najmä pri lození a objavovaní prekážok, ktoré sú vo väčšej výške, ako majú deti samé. Pozor aj na rôzne virózy či choroby z prechladnutia. Detičkám sa to môže prihodiť vtedy, keď podceníme zmeny počasia a dieťa oblečieme priveľmi naľahko. Malým deťom treba dať o jednu vrstvu viac, ako máme my dospelí.

A keď deti vyrastú a vyrazia do školy v prírode či do tábora, nezabudnite ich vystríhať pred možnými úrazmi. Pre deti z mesta je príroda úplne novým prostredím, preto ešte predtým, ako ich pustíte do tábora, mali by ste si urobiť rodinnú vychádzku do lesa a poučiť ich o ochrane prírody, ale aj o nástrahách, ktoré sú jej prirodzenou súčasťou.

Jednou z najväčších nástrah lesa v letných mesiacoch býva, paradoxne, maličký kliešť. Jeho uštipnutie by sme nikdy nemali podceňovať, pretože v horších prípadoch môže privodiť rôzne ochorenia, ako je napr. kliešťová encefalitída. Poučte deti včas, ako sa pred ním ochrániť.

Dobrou pomôckou sú okrem rôznych repelentov aj náramky napustené esenciálnymi olejmi z bylín, ktoré kliešte odpudzujú. Úrazy ako pád z bicykla, rozbité koleno či rozbitá hlava číhajú na deti všade, aj za vaším domom alebo bytovkou. V takomto prípade je dobre, keď má dieťa spoločnosť nejakého kamaráta, ktorý je naporúdzi a včas kontaktuje rodinu. Pri akútnych poraneniach môže hneď privolať záchranku a následne informuje rodinu.

Malá voda, veľká voda

Ak vaše dieťa ešte nevie plávať, nepúšťajte ho bez dozoru dospelej osoby do vody. Aj malá voda môže pri neopatrných hrách spôsobiť pridusenie či psychickú traumu. A keď dieťa už plávanie ovláda, i vtedy treba byť opatrný. Na dovolenke pri mori buďte vždy v strehu, silná vlna už niekoľkokrát strhla pod vodu aj dospelého človeka. Bohužiaľ, viackrát mal tento úraz tragické následky pre dieťa i rodinu.

Zmrzlina z overených zdrojov

Vysoké teploty počas leta spôsobujú aj rýchle kazenie potravín. Preto by sme vašim deťom odporúčali vyhýbať sa produktom zo surových vajec, resp. jedlám, kde sa vyskytuje majonéza a podobné výrobky. V prípade, že milujete zmrzlinu, konzumujte ju od zmrzlinára, kde máte overenú kvalitu a zdroj surovín.

Veľkým hitom leta sú aj osviežujúce limonády z byliniek a tropického ovocia, alebo zmrzlina z výlučne ovocných zložiek, prípadne z rastlinného mlieka namiesto živočíšneho. Deti určite ocenia doma pripravenú zmrzlinu z overených surovín. Dnes už vieme pri jej výrobe použiť rôzne farebné formičky, ktoré deti milujú. Ony sa potešia zdravej sladkosti a vy budete mať srdce na pravom mieste. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma