AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bežné problémy s bábätkom po príchode z pôrodnice

V prvom týždni prechádzate zmenou nielen vy, ale aj vaše dieťatko. Ešte v pôrodnici sa tak môže vášmu potomkovi prejaviť novorodenecká žltačka alebo šúpanie kože. Prevenciou žltačky je časté dojčenie a liečbou je tzv. „modré svetlo“. Zlupovanie kože je tiež úplne normálne, nemusíte sa báť. Len čo prídete domov, asi sa stretnete ešte s týmito situáciami...
Bežné problémy s bábätkom po príchode z pôrodnice

1. Vyrážky a pupienky

Koža malého bábätka je veľmi citlivá, preto sa pomerne často objavujú rôzne vyrážky, pupienky a ekzémy, ktoré však nemusia nič znamenať. V zimnom období navyše počítajte aj s výskytom potničiek, zvlášť pod čiapočkou, vzadu na krčku alebo na chrbátiku. V žiadnom prípade však nič nepodceňujte a v poradni na vyrážku upozornite pediatra. 

2. Výtok z očí

Očné viečka môžu byť u niektorých novorodencov napuchnuté a v priebehu prvých dní sa môže objaviť aj mazľavý výtok z očí. Nie všetky deti majú po pôrode celkom vyvinutý slzný kanálik a dochádza tak k jeho blokácii. Pri miernom priebehu pomôže jemná masáž a každodenné čistenie očí tampónikom s bórovou vodou. Pri horšom priebehu treba informovať lekára, ktorý vylúči alebo potvrdí zápal spojoviek a nasadí vhodnú liečbu. 

3. Úbytok váhy

Je normálne, že vaše dieťatko v prvých piatich dňoch stratí pár gramov zo svojej váhy. Je to tým, že stráca prebytočné tekutiny nazbierané ešte v maternici, pripočítava sa tiež odchod smolky, prvé močenie či strata mazu. Tento úbytok by však nemal byť vyšší než 10 % pôrodnej váhy.

Väčšinou sa tak stane už v pôrodnici a deti svoju váhu získavajú späť v priebehu prvých dvoch týždňov života. Pokiaľ by vaše bábätko aj naďalej chudlo alebo nepriberalo, napriek tomu, že ho často dojčíte alebo kŕmite z fľaše, konzultujte problém. 

4. Zapareniny

Problémovejšie sú zapareniny, ktoré dokážu bábätko naozaj potrápiť. V takom prípade treba dieťa veľa vetrať, často prebaľovať a skúšať, ktorý krém zaberie. Moje druhé dievčatko veľmi trpelo na zapareniny, v priebehu chvíľky v plienke sa jej na zadočku vytvorili bolestivé pľuzgieriky.

Musela som dokonca vymeniť typ plienok a vymyslieť vlastné mastenie. Na zadoček som prestala používať vlhčené obrúsky a vždy som ho umývala len čistou vodou.

Potom som jemne osušila ručníkom a len zľahka ofúkla teplým vzduchom z fénu (pozor na spálenie!) tak, aby zadoček bol naozaj suchý. Potom som natrela krémom s výťažkom z fialky, nechala zaschnúť a naniesla som Sudocream. 

5. Koliky

Bolenie bruška je jeden z najčastejších problémov prvých troch mesiacov života bábätka. Detský tráviaci systém ešte nie je plne vyvinutý, navyše môže novorodenca nadúvať aj to, čo jete vy. Niekedy pomôže úprava jedálneho lístka, inokedy časté nosenie, hojdanie, masáže bruška a cvičenie s dieťatkom.

V mojom prípade to bola len trpezlivosť. Takže zatnite zuby a radujte sa vo chvíľach, kedy sa bábätko spokojne prevaľuje. Nakoniec sa všetko ustáli a vy si budete materstvo konečne naplno užívať. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma