AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Bezkonfliktné dieťa nie je vždy výhra

Eliáš bol absolútne nekonfliktný a dobrý chlapec. Jeho mamička ho vždy veľmi chránila, so všetkým mu pomáhala, všetko za neho riešila a vzorne sa mu venovala. Eliášovi sa však s nástupom do škôlky zrútil svet. Prečo?
Bezkonfliktné dieťa nie je vždy výhra

Eliáš má 3 a pol roka, vždy bol "od prírody" pokojný, dobrý a skôr poddajný. Vzhľadom ku svojej povahe a drobným zdravotným problémom po pôrode vyvolával u svojich blízkych veľmi ochrancovské tendencie. Eliášova mamička sa nadmieru snažila, aby jeho detstvo bolo maximálne šťastné a počiatok životnej cesty vždy starostlivo pripravený. Chránila ho pred krízami, problémy riešila za neho, nedovolila, aby sa akokoľvek trápil.

Napríklad tým, že mu vzal na piesku ktosi bábovku, alebo v obchode túžil po novom autíčku. Eliášova mamička bola proste vždy po ruke: podala, priniesla, zdvihla, zariadila, dohovorila, zaplatila, pochovala. Eliáš sa vlastne nemal dôvod hnevať, nevedel, čo znamená "NIE" - všetko tu bolo pre neho a on to prirodzene prijímal. Absolútny šok nastal až v škôlke, samozrejme v starostlivo vybranom súkromnom zariadení rodinného typu.

Aj napriek láskavému prístupu skvelých učiteliek sa Eliášovi zrútil svet, v ktorom do tej doby takmer neexistovali ani drobné problémy a krízy, s ktorými by sa musel sám nejako vyrovnávať. Chápavé pani učiteľky, ktoré veľmi často riešili s Eliáškovou mamičkou usedavý plač, nevyrovnanosť a patovú zlosť skoro pochopili, kde je "pes zakopaný" a začali v spolupráci s mamičkou "pomyselné klbko" jemne rozmotávať.

Pripravenie cestičky nie je vždy správna voľba

Dovoľte deťom robiť chyby a prekonávať problémy, veď chybami sa človek (aj deti) učí! "Bez prežitých kríz, bez možnosti robiť chyby, bez nutnosti vyrovnávať sa v prvých rokoch života s občasnými ťažkosťami môžu mať deti v neskoršom živote značné problémy na sociálnych vzťahoch aj v prístupe k sebe samému - na normálny svet skrátka nie sú pripravené a zvyknuté.

Nevedia sa v ňom orientovať, nevie, ako dosiahnuť svoje. Niektoré deti to riešia agresiou, iné sa doslova zrútia! "Tvrdí skúsená pedagogička Alena Králová, ktorá pracovala takmer 20 rokov v materskej škôlke.

Ďalší zaujímavý názor na prekonané ťažkosti v detskom veku má napríklad aj internista Lukáš Dostál, ktorý poukazuje na pozoruhodnú skutočnosť, ktorú potvrdzujú aj niektorí všímaví rodičia: "Mnoho rodičov, vychovávateľov, učiteľov hudby apod. Už určite má skúsenosť, že dieťa je po prekonanom horúčkovitom ochorení naraz vo vývoji o skok ďalej. "Zdá sa teda, že aj prekonaná choroba, môže dieťa vnútorne upevniť a posilniť.

Kríza, chyby, omyly aj rozbité kolená – avšak v láskyplnom prostredí

Malé deti samozrejme nemôžeme ponechať s ich ťažkosťami samotné, vždy potrebujú úmerne veku a mentálnej i sociálnej vyzretosti podať pomocnú ruku, pochopiť a láskyplne povzbudiť. Skvelá psychologička a autorka mnohých kníh Jiřina Prekopová tvrdí: "...dieťa potrebuje k svojmu zreniu krízy a to od najútlejšieho detstva! Ale inak než pod ochrannou rukou bezmocné dieťa tieto skúsenosti neunesie". A varuje: "Kríza sa ale nesmie zastaviť na kritickom bode, no musí prebudiť v dieťati silu k prežitiu, aby našlo riešenie a nádej."

Ako to dopadlo s Eliášom? Alebo pomôžte deťom znášať sklamania!

Hoci sa pani učiteľky i rodičia veľmi snažili postupnú zmenu v prístupe k Eliášovi vykonať jemne a nenásilne, poskytovali mu priestor a motivovali ho k tomu, aby sa snažil niektoré (pre iné deti banálne) situácie zvládať sám a zároveň nastaviť jasné pravidlá a mantinely, čo Eliáš môže a čo nie - bola Eliášova reakcia nečakane búrlivá.

Malý chlapec sa zhruba na 2 mesiace premenil v nevyrovnaného agresora (čo sa napokon podľa učiteliek dalo prirodzene očakávať). Rodičia však vytrvali a dnes už chodí do škôlky normálny chalan, ktorý sa sám zdvihne zo zeme, keď zakopne. Nezrúti sa, keď mu nejde obuť topánka. Vie dokonca počkať, než sa roznesú desiaty ostatným (aj keď má hlad), neprepadá panike, keď mu kamarát vezme hračku a dokonca si ju niekedy vezme späť, a nečaká, že za neho problém ktosi vyrieši.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma