AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Apgar skóre: ako veľmi je dôležité?

Už viac než päťdesiat rokov dáva lekárom Apgar skóre rýchly a kompletný prehľad o zdravotnom stave novorodenca. Ako veľmi sú jeho hodnoty dôležité?
Apgar skóre: ako veľmi je dôležité?

Keď sa pozriete do prepúšťacej správy z pôrodnice, nájdete ho tam. Apgar skóre sa zapisuje u každého dieťatka, či už príde na svet prirodzenou cestou, alebo pomocou cisárskeho rezu, či sa narodí v termíne, po ňom, či predčasne.

Apgar skóre totiž naozaj objektívne hodnotí momentálny zdravotný stav novorodenca bez ohľadu na okolnosti narodenia a dáva lekárom rýchly prehľad o tom, či bábätko náhodou nepotrebuje ich pomoc.

Trikrát a dosť!

S hodnotením začala v roku 1952 americká anestéziologička a pediatrička Virginia Apgarová. Tá vypichla päť najdôležitejších kritérií, ktoré sú sledované v prvej minúte po narodení, potom ešte v piatej a nakoniec v desiatej. Pri každom z troch spomínaných hodnotení preto i dnes lekári sledujú pulz srdca, dýchanie, svalové napätie, farbu kože a reakcie na podráždenie, pričom každý z týchto strážených parametrov môže podľa presne nastavených tabuliek (pozri nižšie) dostať 0 až 2 body.

Základné informácie

Čím vyššiu známku vaše malé dostane, tým je to, pochopiteľne, lepšie. Ideálne je maximálne skóre, teda 10, ale toho sa v prvej minúte zďaleka nedočkajú všetci novorodenci. Stačí i ľahké premodrenie, fakt, že vaše dieťa ihneď nezaplače, a bod ide dolu bez toho, aby to však vypovedalo o tom, že je niečo v neporiadku.

Avšak Apgar skóre 8 – 10 bodov stanovené už v prvej minúte vždy znamená dobré správy. Pokiaľ sa Apgar skóre vášho dieťatka pohybuje v rozhraní 5 – 7 bodov, zrejme potrebuje napríklad podporu pri dýchaní alebo inú pomoc od lekárov. Predsa len, pri pôrode sa môže prihodiť množstvo vecí. Báť sa však nemusíte, lekári vedia, čo s tým.

Sledujú dieťatko počas celého pôrodu, dopredu sa snažia odhadnúť, v akej kondícii sa dieťa narodí, a sú pripravení mu v prípade nutnosti zodpovedajúcim spôsobom pomôcť tak, aby si pokiaľ možno neodnieslo žiadne následky.

tabula.jpg

Štatistika nuda je?

Stále musíte myslieť aj na to, že Apgar skóre hodnotí v prvom rade aktuálny stav dieťaťa, a až v druhom rade má prognostickú úlohu? A že je len jednou zo súčastí hodnotenia novorodenca po pôrode? Samotné Apgar skóre vášmu dieťatku žiadnu diagnózu „neprišije“, aj keď sa dočkáte najnižšieho hodnotenia
v rozmedzí 0 – 4 body.

Vtedy už môže byť dieťatko v priamom ohrození, sú to naozaj nízke čísla, na druhej strane, ako vám napovedia príbehy troch mamičiek, nič sa neje také horúce, ako sa uvarí. Štatisticky vzaté, deti s nízkym Apgar skóre sú síce z kategórie tých, ktoré majú vyššiu pravdepodobnosť napríklad oneskoreného mentálneho vývoja, ale... Je to len pravdepodobnosť, nie je to istota.

Tú vám dajú až ďalšie vyšetrenia a sledovania dieťatka, ktoré nasledujú bezprostredne po pôrode a v jeho prvých rokoch života. 

Nesledujte, zamilúvajte sa!

Apgar skóre sa stanovuje trikrát. V prvej, piatej a desiatej minúte života, pričom najdôležitejšiu výpovednú hodnotu má pre lekára meranie v piatej minúte. A v drvivej väčšine prípadov aj u detí, ktoré sa naštartovali s nízkymi číslami, už v piatej minúte skóre značne vyskočí.

Nezamerajte sa preto len na to, že sotva dieťa uzrie svetlo sveta, musíte nastražiť uši a lapať čísla, ktoré budú lietať v éteri. Niektoré bábätká sú len unavené po pôrode, iné sa pomalšie adaptujú. Po piatich, respektíve desiatich minútach už je situácia úplne iná a v drvivej väčšine prípadov i zásadne priaznivá.

Spoľahnite sa na to, že keby sa niečo dialo, pôrodník vám všetko včas povie a vysvetlí. Opakujte si, že pôrodníctvo i pediatria sú v súčasnosti na veľmi vysokej úrovni a sústreďte sa radšej na svoju novú, materskú úlohu. A pokiaľ už sa niečo stane? Spolupracujte a verte lekárom, ktorí sa o vás a vaše dieťatko v tej chvíli starajú.

Aj po prepustení z pôrodnice. V niektorých prípadoch totiž pediater – sčasti i na základe prepúšťacej správy, ktorá spomína nízke Apgar skóre – odporučí sledovanie bábätka počas pravidelných preventívnych návštev neurológie, niekedy zase môžete dostať odporúčanie na cvičenie tzv. Vojtovej metódy... To všetko záleží na konkrétnych okolnostiach.

V každom prípade sa nenechajte vystresovať a užívajte si prvé stretnutie s dieťatkom. 

NADPIS

Prvé vyšetrenie je dôležité

MUDr. Dušan Kolařík, pôrodník

Je Apgar skóre jediný systém hodnotiaci zdravotný stav dieťatka po pôrode? Vo svete beží určite niekoľko výskumov, ktoré pracujú s inými, pravdepodobne aj lepšími a modernejšími skórovacími programami. Apgar skóre je ale zatiaľ a ešte chvíľu bude unikátne tým, že ho používajú všetci.

V našej pôrodnici je to každopádne len jedno z kritérií hodnotenia dieťaťa po pôrode. Posledných pätnásť rokov sa u nás rutinne robí vyšetrenie krvných plynov z pupočníka a sledujeme krvné pH, ktoré nám dáva ešte lepší prehľad o tom, ako dieťa zvládlo pôrod.

Stáva sa totiž, že pôrod prebieha pekne, dieťa vyzerá dobre, ale Apgar skóre tomu nezodpovedá. Nie často, ale stáva sa. A preto je dobré mať poruke ešte iný nástroj, ktorým sa všetko vyjasní. Myslím, že by sa toto krvné vyšetrenie malo robiť rutinne.

Ako veľmi zasahuje sledovanie Apgar skóre do prvého priloženia mamičke? Nijako. Na to, aby sa zhodnotil stav dieťaťa, nie je ho nutné odnášať. Farba kože, to, ako dýcha, aký má pulz... všetko sa dá zvládnuť pri spomínanom priložení. Zvlášť keď sa dieťa od prvej minúty pohybuje na 10 bodoch.

Niektoré dieťatká s nízkym Apgar skóre po prepustení dostanú odporúčanie na návštevu neurológie a pod. Čo o tom rozhoduje? Určite nie samotné Apgar skóre.

Dieťa je u nás v pôrodnici minimálne 72 hodín, počas ktorých ho neustále sledujeme, takže sa v priebehu následných vyšetrení ukazuje i to, či bude dieťa potrebovať nejakú ďalšiu, napríklad neurologickú prevenciu, o ktorej potom rozhoduje pediater.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma