AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Alergikov trápi peľ. Uľavte im!

Jar tento rok prišla skôr, aspoň podľa čakární u alergológov. Prvé alergény už kvitnú a prví pacienti už vyhľadali lekára. Ak máte doma alergika, prispôsobte tomu denný režim.
Alergikov trápi peľ. Uľavte im!

Iné roky začína alergológom najväčší nápor až na prelome marca a apríla, tento rok už mali prvých pacientov s peľovou alergiou v polovici februára. "Lieska dokonca začala kvitnúť už koncom januára," upozornila alergologička Blanka Heindlová s tým, že teraz už kvitne rakyta, jelša aj hrab. Najsilnejším alergénom je breza. Jej rozpuk očakáva alergologička už o týždne.

Rakyta býva považovaná za posla jari a ľudia si ju s obľubou nosia domov do váz, ale alergici by na toto mali radšej zabudnúť, odporučila Heindlová.

Ak máte doma alergika už nejakú dobu, viete, ako mu jeho ťažkosti uľahčiť. Pre tie mamičky, ktoré sa s peľovou alergiou stretávajú prvýkrát tú má pani doktorka Heindlová niekoľko rád.

Nachladnutie alebo alergia?

Alergiu si môžete spočiatku zameniť s obyčajným jarným nachladnutím. Dieťa máva mierne zvýšenú teplotu, má buď hnisavú žltú nádchu, alebo len vodnatú a celkovo sa prejavuje ako prechladnuté. Môže sa sťažovať na pálenie očí a hrdla. "Ak sa dieťaťu uľaví po podaní voľnopredajných antihistaminík, možno to považovať za jeden zo spoľahlivých príznakov toho, že dieťa trpí alergiou, keby bolo nachladnuté, antihistaminiká nepomôžu," vysvetlila. Ak teda zistíte, že sa u dieťaťa prejavila peľová alergia, vyhľadajte lekára, ktorý predpíše účinné medikamenty.

Obmedziť pohyb vonku

Pre alergikov je lepšie sa cez deň vonku príliš nezdržiavať. Pokiaľ už s dieťaťom chcete ísť von na ihrisko, choďte radšej v dopoludňajších hodinách alebo až navečer. "Najviac peľov vo vzduchu poletuje okolo piatej hodiny popoludní, vysvetlila lekárka. Ideálne je vyraziť von, keď dážď pele z okolia zmyje.

Rýchle vetranie

V byte pravidelne vetrajte. Radšej ale ráno a rýchlo, keď ešte pele vo vzduchu nepoletujú. Alergické dieťa by rozhodne nemalo spať pri otvorenom okne. Než navyše začnete vetrať, uistite sa, či nie je niekde v blízkosti vášho domova park plný alergénov. Do okien bytu môžete nechať nainštalovať aj protipylovú sieť. Zvážte, či si domov nekúpiť čističku vzduchu. Vypranú bielizeň sušte radšej vnútri v byte.

Zmena prostredia

Ak má dieťa skutočne vážne problémy, popremýšľajte o klimatickej liečbe. Stačí, keď na pár dní odídete do hôr alebo k moru.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma