AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Alergii je čoraz viac. Ako ich diagnostikovať?

Alergikov je medzi slovenskými deťmi stále viac. Ako alergiu rozpoznať a kedy sa vybraťt k odbornému lekárovi?
Alergii je čoraz viac. Ako ich diagnostikovať?

Najčastejšie sú alergické deti alergických rodičov. Ako v prípade tridsaťosemročnej Kataríny, mamičky päťročného Ondreja. „Som alergička a mám aj potravinové alergie. Po narodení syna som sa preto veľa zaoberala stravovaním najmenších detí, zavádzaním nových potravín pri prikrmovaní bábätiek a veľmi mi záležalo na tom, čo Ondrík je.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Predškolák | Školák

Strojček na zuby: čím skôr, tým lepšie

Bála som sa toho, že môže mať alergiu na niektoré potraviny ako ja, a chcela som, aby mal odmalička dobré stravovacie návyky,“ spomína Katarína. Aj napriek tomu sa v jej prípade potvrdilo, že alergický rodič znamená veľmi zvýšenú pravdepodobnosť, že alergické bude i jeho dieťa.

Po prvom vajci šok

Katkina obava sa potvrdila, keď malému Ondrovi – v tom čase mal 14 mesiacov – naservírovala po prvý raz v živote vajce, ktoré mu pridala do jeho obľúbených zemiakov s karfiolom a feniklom. Ondrej mal krátko po zjedení pokrmu anafylaktický šok, čo je extrémna, život ohrozujúca forma alergickej reakcie, tá nasleduje do 30 minút po kontakte s alergénom.

Napriek tomu, že najčastejšie dôjde k anafylaktickému šoku po aplikácii niektorej látky, napríklad v očkovacej vakcíne, injekcii alebo po bodnutí hmyzom, Ondrov prípad potvrdzuje, že vylúčený nie je ani po bežnom prijatí potravy.

Hrozí udusenie

Prudká alergická reakcia je vlastne prehnanou reakciou organizmu na látku, ktorá by normálne nemala spôsobovať žiadne zdravotné ťažkosti. Je to taká zbytočná panika ľudského tela – bráni sa zubami- nechtami niečomu, čo mu vlastne ničím zásadným nehrozí. Pri prvom kontakte s alergénom sa v tele vytvorí protilátka, ktorá pri ďalšom kontakte zburcuje imunitný systém a vyplaví obrovské množstvo histamínu a heparínu.

To spôsobí roztiahnutie ciev, pokles krvného tlaku a zrýchlenie pulzu. V dýchacom ústrojenstve môže vzniknúť opuch, takže sa dieťa či dospelý začne dusiť. Možnou reakciou je aj astmatický záchvat, ktorý stiahne priedušky s podobnými následkami.

Telo sa tak vlastne snaží zabrániť tomu, aby človek znovu vdýchol látku, ktorú imunitný systém považuje za nebezpečnú. Tento anafylaktický šok sa väčšinou objaví až pri druhom kontakte s alergénom, v Ondrovom prípade k nemu však došlo hneď na prvý raz.

Hľadá sa vinník

Po zvládnutí akútnych príznakov podstúpil Ondrej alergiologické testy, ktoré odhalili vinníka – vajce. „Z testov vyšiel výsledok, že Ondrík je silne alergický na žĺtok i bielok. Vďaka tomu začal pravidelne navštevovať imunologické centrum, v ktorom som bola registrovaná aj ja. Odvtedy chodíme obaja dvakrát ročne na pravidelné kontroly a raz za rok ide Ondrejko na kompletný skríning krvi.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča

Rast dieťatka je ukazovateľom jeho zdravia

Pretože som astmatička, sledujú v tomto ohľade i jeho a pravidelne fúka spirometriu,“ opisuje Katka. Keď sa u dieťaťa objaví alergia na konkrétnu potravinu či iný alergén, zďaleka to neznamená, že vinník je odhalený raz navždy. Mnohým deťom sa postupne pridávajú aj ďalšie alergie, iné – najmä tie potravinové – však zase postupom času zmiznú.

Presne to sa stalo Ondrovi. „Až do vlaňajšieho roku mal alergiu len na vajíčko, potom sa však pridala peľová alergia, konkrétne breza, hoci zatiaľ len veľmi slabo. Teraz má päť rokov a prognóza je taká, že by mu mala alergia na vajíčko postupne zmiznúť, ale pravdepodobne sa pretransformuje do alergie peľovej,“ dodáva Katarína.

Život s alergiou

Len čo sa u dieťaťa raz odhalí nejaká alergia, bez pravidelných kontrol a konzultácií s imunológom či alergiológom sa nezaobídete. Avšak na rozdiel od množstva ďalších chorôb nie je väčšinou automaticky nutné pravidelné užívanie liekov.

„Ondro lieky neužíva pravidelne, doma máme len pohotovostné lieky pre prípad záchvatu, napríklad dýchavičnosti, napríklad keby Ondrík omylom zjedol vajce v nejakom jedle. To sa však zatiaľ nestalo. Keď bol malinký, bol neustále pod našou kontrolou.

Zhruba od troch rokov sa však už sám pýta, či je v tom-ktorom jedle vajíčko, a zo začiatku celkom pokojne prijal fakt, že takéto jedlo jednoducho nesmie zjesť. Lekárka nám totiž odporučila vajcia úplne eliminovať z jedálneho lístka,“ hovorí Ondrova mamička.

Na synovu alergiu sa adaptovala celá rodina vrátane prarodičov. Katarína sa bez väčších problémov naučila vajcia v kuchyni jednoducho nepoužívať, aby mohli jesť všetci spoločne a Ondro nemal pocit, že o niečo prichádza.

Alergik v škôlke

Pravdaže, alergia predstavuje určitý problém v kolektívnom stravovaní. „Ondrík chodí do súkromnej škôlky, kam sa dováža jedlo, ktoré vyberajú rodičia. Výber je veľmi dobrý, a keď sa stalo, že všetky ponúkané jedlá obsahovali vajíčko, priniesla som Ondrejkovi vlastné jedlo a v škôlke nemali problém s tým, aby mu ho ohriali,“ vyriešila situáciu Katka.

Väčší problém však predstavujú detské oslavy, ktorých sa Ondro, samozrejme, nechcel zriecť. „Keď bol Ondro menší, tak síce vedel každému povedať, že má alergiu na vajíčko, ale nevedel sám rozlíšiť, v ktorom jedle vajíčko byť môže a ktoré pokrmy sú pre neho bezpečné. A asi sami viete, ako vyzerá jedlo na detských oslavách: vyprážané rezne, torty, koláčiky, mäsové guličky, rôzne sladkosti...

Až donedávna Ondríkovi neprekážalo, že si nemôže tieto dobroty dať s ostatnými deťmi, pretože som mu na oslavu vždy priniesla nejaké jeho jedlo, prípadne dostal ovocie. Teraz už to však rieši a je mu ľúto, že si niektoré veci s deťmi dať nemôže. Ale nedá sa nič robiť, takže sa mu snažíme vysvetliť, že skoro každý má nejaké obmedzenie, a to jeho sa dá ešte celkom dobre vyriešiť.“

Materstvo | Zdravá výživa | Batoľa | Dojča | Novorodenec

Synček pije málo mlieka. Mám mu dať umelú výživu?

Kedy na alergiológiu

Ako prvý by sa mal na prípadnú alergiu v rodinnej anamnéze spýtať praktický lekár pre deti, a to už pri prvej návšteve. Práve detský lekár je ten, kto pozná rodinné i osobné dáta, na ktorých základe môže posúdiť riziko vzniku alergie u konkrétneho dieťaťa. Ako už bolo povedané, významne vyššie riziko je
v rodinách, kde jeden z rodičov alebo dokonca obaja majú alergiu.

Pokiaľ sú alergici obaja rodičia, pravdepodobnosť vzniku alergie u dieťaťa je až 70 percent, pričom v bežnej populácii sa toto riziko pohybuje okolo desať percent. Rizikový je aj výskyt alergie u staršieho súrodenca.

Prvými prejavmi alergie býva atopický ekzém alebo neznášanlivosť niektorej zložky kravského mlieka. Nasledujú alergény z prvých príkrmov, medzi nimi i spomínané vajce. Len čo sa taký prejav u dieťaťa objaví, detský lekár by vás mal poslať k odbornému lekárovi.

Kožné a krvné testy

Už u batoliat sa robia tzv. prick testy, ktorými sa pomerne jednoducho a temer nebolestivo dá zistiť, na ktorý alergén dieťa reaguje. Obmedzenie spočíva azda len v rozmere batoľacej ručičky, takže priestor na testovanie je viac obmedzený než u dospelého. Niekedy sa namiesto kožných testov robí vyšetrenie krvi, v ktorej sa zisťujú hladiny špecifických protilátok IgE.

Výšku tejto hladiny treba posudzovať s ohľadom na vek dieťaťa a konkrétny alergén, preto patrí toto posúdenie do rúk odborníka. Len čo viete, na čo je vaše dieťa alergické, môže sa vám svojím spôsobom uľaviť – už totiž viete, čoho sa vyvarovať a na čo si dať pozor. Tým tiež môžete výrazne obmedziť prejavy alergie a dieťaťu tak uľahčiť život.

Existuje prevencia?

Podľa niektorých štúdií je možné konzumáciou určitých potravín v tehotenstve pripraviť pôdu na vznik alergických reakcií u očakávaného dieťaťa. Medzi hlavných podozrivých patria najmä citrusové plody, morské ryby, zeler a kakao. Naopak, zvýšený príjem zinku, selénu a antioxidantov môže pôsobiť preventívne.

SLOVNÍČEK ALERGIKA

Alergia – precitlivenosť organizmu na konkrétnu látku, najčastejšie niektorú súčasť potravy, prach, peľ, zvieraciu srsť, určitú zložku lieku.

Alergén – látka, ktorá je za normálnych okolností pre organizmus celkom neškodná, napriek tomu u citlivých jedincov môže vyvolať alergiu.

Anafylaktický šok – prudká reakcia organizmu na alergén, ktorá hrozí závažnými zdravotnými komplikáciami.

Atopia – vrodený sklon k rozvoju alergickej reakcie pri kontakte s alergénom.

Atopický ekzém – kožná alergická reakcia na niektorý z alergénov v ovzduší, potrave, vypranom odeve a pod.

Prick test – kožný test na zistenie alergie. testuje sa najčastejšie na predlaktí ruky. na koži sa označia miesta, kam sa následne nakvapká tekutina s alergénmi. Potom sa lancetou, čo je nástroj s niekoľkými tenkými ihličkami, pichne cez kvapky do kože, čím sa alergén dostane do tela. Zákrok je prakticky bezbolestný, výsledok sa odčíta do 20 minút – začervenané a opuchnuté miesto značí alergiu.

Spirometria – vyšetrenie na zistenie schopnosti pľúc vdýchnuť, zadržať a vydýchnuť vzduch; namerané hodnoty poslúžia pri diagnostike astmy.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma