AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Alergie: neviditeľné nebezpečenstvo

Máte doma bábätko, ktoré o chvíľu vylezie z postieľky a bude objavovať svet. Lenže viete, na čo môže počas svojich výprav naraziť?
Alergie: neviditeľné nebezpečenstvo

Alergie

Možno i vy posmrkávate doma viac než vonku. Prečo to tak je? Imunológovia delia alergie na vnútorné a vonkajšie. Teda také, ktoré vás ohrozujú na čerstvom vzduchu, a tie, ktoré máte celoročne vo svojej najtesnejšej blízkosti, a vlastne o nich ani neviete.

Novorodenec

Detská pokožka po narodení

Iste, o sennej nádche sa baví každý, viete už ale od priateľov, že vaše dieťa môže oveľa silnejšie reagovať na alergizujúce podnety, ktoré prijíma práve doma, kde by to pre neho malo byť najbezpečnejšie?

Nepriatelia hneď za oknom

Neberte hneď do ruky Savo, nikomu tým nepomôžete a život nezjednodušíte ani sebe, ani svojmu dieťaťu. Naopak, imunológovia sa zhodujú, že pokiaľ sa s potomkom aspoň čiastočne nevydáte medzi alergény, nikdy nebude mať vyvinutú ochrannú bariéru. Na druhej strane, alergény sa v byte ukrývajú na miestach, na ktorých by vám to nikdy nenapadlo. A nielen v bytoch.

Katka (35) spomína: „Manžel je astmatik, a keď sa nám narodila dcéra, bývali sme v centre Bratislavy. Aby mala čerstvý vzduch a nedopadla ako jej otecko, dohodli sme sa, že sa presťahujeme do typického domčeka na predmestí, kde bude naše dieťa rásť na zdravého a silného jedinca. Dom sme si vybrali na okraji obce s výhľadom na krásny listnatý les a ja som sa už tešila, ako budeme chodiť na dlhé prechádzky, na huby a podobne.

Lenže osud a príroda mi urobili škrt cez rozpočet. Moja dcéra si užila báječné leto na vidieku, ani raz nezakašlala, ale s príchodom jesene sa situácia radikálne zmenila. Miesto toho, aby všetko bolo skvelé a zaliate slnkom, začala sa po prvých jesenných dáždikoch dusiť.

Dlho sme hľadali príčinu, vymenili periny za antialergénne, pretože práve roztoče boli prvým problémom, ktorý nám napadol, potom sme však u osvietenej alergiologičky zistili, že v nich to nebude.

Pri pohovore sa nás spýtala, ako sme na tom s bývaním, a keď som jej opísala náš domček pri lese, urobila Alenke rýchle testy a zistila, že chudák moja dcéra je alergická na plesne – teda lístie rozkladajúce sa a tlejúce priamo pod oknami pre ňu nie je nič dobré.

Preto sme rok vydržali na liekoch pomáhajúcich s dýchaním a ja som si myslela, že pani doktorka trochu preháňa, že niečo také nie je možné, keď sa však dcérkin stav zhoršoval, na jeseň ďalšieho roku sme sa rozhodli presťahovať do bytu v centre, ktorý sme získali po babičke.

Viem, že je to nepríjemné, ale u niektorých detí je skrátka namieste si priznať, že nie sú vidiecke typy, čo je i prípad našej Alenky. Začala som sa viac zaujímať o to, čo môže deti ohrozovať, a mala by to robiť každá mamička, ktorá nechce, aby jej dieťa bolo celoročne choré, oslabené, nemohlo sa nadýchnuť atď.“

Imunológovia tvrdia, že podobné prípady sú naozaj možné a že spóry z tlejúceho lístia naozaj nemusia v jesennom období robiť dobre citlivejším dojčatám a batoliatkam. Môže to byť ale i preto, že ich počas roka obklopujú alergény v domácnosti, takže ich organizmy sú natoľko oslabené, že už vlastne nemajú, ako sa brániť proti ďalším podnetom zvonku.

Zdravá výživa | Novorodenec

Keď vás kŕmenie bolí

Nastáva teda koliesko medikácie, neskôr sa pridajú inhalácie, a pokiaľ kašľu a ďalším prejavom alergií u dojčiat nevenujete dostatok pozornosti, môže vaše dieťa skončiť s astmatickými záchvatmi. A to by ste ako zodpovedná matka predsa nechceli.

Čo možno napraviť, napravte

Nemôžete susedovi zakázať trávnik v podobe lúky, tak isto mu v noci Roundupom nepolejete kvitnúce kríky, ktoré prekážajú dieťaťu, ešte by ste mali opletačky so zákonom. S odstraňovaním najzákernejších alergénov môžete začať u vás doma. Aké to sú a čo spôsobujú? Vieme to.

Kvetiny v kvetináči

Sú krásne, starostlivosť o ne vás upokojuje, lenže viete, že práve v nich a v okrasných nádobách sa objavuje množstvo spúšťacích mechanizmov, ktoré môžu u vášho dieťaťa vyvolať ťažkosti, s ktorými sa bude pasovať dlhú dobu? Spóry plesní, ktoré okom nevidíte, sú neoddeliteľnou súčasťou prakticky každej zeminy, ktorá obklopuje kvetinu a pomáha jej rásť.

Keď chcete eliminovať nepriateľa, nemusíte hneď vyhadzovať kvetiny s črepníkmi, stačí, keď zvýšite starostlivosť o trvalky, budete ich pravidelne presádzať, zbavovať ich suchých, prípadne zhnitých lístočkov, budete pravidelne vymývať tanieriky pod nimi, ktoré zachycujú prebytok vody z kvetináča, a vyhnete sa tomu, že by zálievka pri kvetinách bola príliš objemná.

V prostredí teplej vody a zeminy sa plesniam darí, vášmu dieťaťu, ktoré má postieľku hneď pod parapetom s kvitnúcimi rastlinami, už menej.

Miesta, kde psy spia

Len čo sa šikovné dojča či batoľa začne pohybovať po byte, mali by ste zvýšene dbať o poriadok na miestach, kde spí váš domáci maznáčik.

Nemá asi cenu podotýkať, že s dieťaťom vo vašej posteli by havkáč naozaj nemal spať, pokiaľ na tom trváte a viete, že váš milovaný stafford je skôr opatrovateľka než bojové plemeno (termín, ktorý si vymysleli novinári, nič také ako bojové plemeno neexistuje, je rozdiel len medzi psom priateľským, ostražitým, vychovaným a nevychovaným, ale to je iný príbeh).

Väčšina mamičiek sa domnieva, že ich deti sú alergické na psiu srsť. Preto vysávajú podlahu stále dokola, aby nikde nebol ani chĺpok, ale to nie je tak celkom pravda. Najviac alergizujúce sú psie sliny, moč a lupiny – kúsky kože, ktoré sa z psíka odlupujú, tak isto ako z detí, dospelých a podobne.

Vyššie uvedené mikročastice s psou bielkovinou sadajú na koberce, nábytok, do prikrývok. Pri psej srsti a jej zlej povesti ide o to, že sú na nej vyššie uvedené bielkoviny spolu s peľom a dohromady vytvárajú neuveriteľný kokteil, ktorý môže alergikovi poriadne upchať nos.

Ak sa nemôžete a nechcete s príchodom dieťatka vzdať svojho chlpatého maznáčika, mali by ste mu minimálne zakázať vstup do spálne, hoci to pomôže len čiastočne. Častice, ktoré alergizujú a spúšťajú nepríjemné reakcie, sa plynutím vzduchu a prievanom aj tak dostanú až k dieťatku.

Ak chcete, aby vaše dieťa bolo a žilo v zdravom prostredí, zadovážte si čističku vzduchu s antialergénnym filtrom a majte ju pri postieľke. Často upratujte, ale nezameriavajte sa len na chlpy, vákuové čistenie podlahy by malo byť štandardom, tak isto ako utieranie prachových častíc zo všetkých horizontálnych plôch.

Nikdy nezabúdajte na to, že pokiaľ sa hráte so svojím psom, pred maznaním sa s dieťatkom treba, aby ste si dôkladne umyli ruky.

Rohožky, dečky a koberce

Mamičky často chcú dať deťom priestor a kladú ich na koberec, aby si trénovali pretáčanie na bruško, plus ďalší pohyb. Bez strachu, že niekam spadnú. Viete však, že všetky vyššie uvedené látkové prikrývky podlahy kypia životom, o ktorom ste nemali ani páru?

V rohožkách a kobercoch sa akumuluje prach, ktorý je živnou pôdou pre mikroorganizmy, ktoré z neho žijú. A práve prach a tieto organizmy, o ktorých často vôbec neviete, sú príčinou vzniku mnohých alergií u detí. Spúšťací mechanizmus je jednoduchý.

Dieťa sa hrá na podlahe, na teplom koberci s vysokým vlasom, zblízka vdychuje nielen prachové častice, ale i ďalšie a na slizniciach sa potom prach i „zvieratká“ správajú tak, že sa mu spustí nádcha, slzia mu očičká a podobne. Keď chcete eliminovať tento problém, používajte výkonný vysávač s HEPA filtrom alebo sa zamyslite nad tým, či koberce naozaj potrebujete k šťastiu.

Okrem toho sa snažte udržať vlhkosť v miestnostiach, kde žijete s dieťaťom, pod 55 %, v kúpeľni používajte prieduchy, vetráky a okno, nikdy po kúpeli nevetrajte cez byt, vlhkosť v miestnostiach tým len zvýšite a mikroorganizmy si budú hovieť.

Staré i nové knihy

Potrava pre vašu dušu môže byť potravou na prežitie aj pre rôznych škodcov. Knihy a predovšetkým ich lepené chrbty poskytujú útočisko mnohým živočíchom, ktorí ich potrebujú na prežitie. Háveď, ktorú vidieť pri knihách a v knihách, je pod mikroskopom naozaj zaujímavá, alergikom v byte však dobre nerobí.

Novorodenec

Ako nespanikáriť pri postieľke

Pokiaľ teda zistíte, že po prechode okolo knižnice sa vám alebo dieťaťu chce kašľať, kýchať a podobne, snažte sa pravidelne vysávať chrbty kníh. Tiež je výhodné, ak môžete mať svoje obľúbené literárne kúsky uzavreté v škatuli, kontajneri s dvierkami.

Ak znížite vlhkosť v byte, odstránite prípadné potpourri a ďalšie dobroty pre hmyz v bezprostrednej blízkosti, môžete ľahko znížiť aj množstvo potvoriek, ktoré si chcú pochutnať na vašich knihách.

Pozor, máte knihy z detstva, ktoré chcete dať svojim ratolestiam? Starostlivo ich vyčistite a nechajte v lete pár dní na slnku, zvlášť ak boli dlhší čas zavreté na pôjde či v pivnici. Mohli by ste si ľahko priniesť domov nezvaných návštevníkov, ktorých sa nezbavíte.

Pohovka s výplňou

Čalúnený nábytok je možno komfortný na sedenie, viete však, že sa páči aj roztočom? Pokiaľ máte doma pohodlné kúsky čalúneného nábytku, starostlivo ich vysávajte s týždennou pravidelnosťou.

Aspoň raz za pol roka používajte vlhké čistenie a zapamätajte si, že kožená sedačka, rovnako ako vinylová alebo z iných syntetických materiálov, znižuje množstvo nechcených návštevníkov v podobe mikroorganizmov, ktoré sa na miesto, kde by ste chceli sedieť vy, prípadne vaše dieťa, posadí.

Nábytok, ktorý si kupujete so zľavou, pretože je dlhodobo vystavený v predajni, dôkladne očistite predtým, než ho umiestnite do vlastných priestorov. V miestnostiach, kde nie je vlhkosť vzduchu práve ideálna, používajte odvlhčovač.

Sladké sny

Koľko vás dnes v posteli usína? Vy a vaše dieťa? A milión ďalších živočíchov, ktoré nikto nepozýval, ale ktoré sú z vašej postele nadšené. Prečo? Pretože vy ako dospelá osoba v noci vypotíte viac než liter tekutín, a ak lôžko hneď ráno zasteliete, je jasné, že vytvárate priam živnú pôdu na ich rozmnožovanie.

Najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť malých nepriateľov, je investícia do antialergénnych pokrývok, matracov i vankúšov.

Materiály z dutého vlákna odpudzujú roztoče, takže v nich neprebývajú. Ďalším faktorom, ktorý hrá rolu, je vetranie.

Nezastielajte hneď po prebudení, skôr nechajte pokrývky niekoľko hodín vydýchať a steľte až v neskorších hodinách, aby i matrac mal čas vyschnúť. Skvelý je tip babičiek, ktoré periny v lete vetrali na slnku.

To však zase zvyšuje riziko, že si na periny sadne prach a peľ… Tak si vyberte… Plachtu i obliečky by ste mali preobliekať v intervale týždňa, nie dlhšie. A vynechajte ozdobné vankúšiky, ktoré síce vyzerajú luxusne, ale nedajú sa vyprať.

Plyšáci a hnusáci

Má vaše dieťatko postieľku obloženú plyšákmi na pamiatku?

Gratulujeme, okrem toho, že sa nimi môže v noci zadusiť, má priamo pod nosom zdroj alergénov. Kokteil roztočov a prachu, ktorý sa mu iste s rozkošou dýcha. To však neznamená, že by ste plyšákov mali vyhodiť.

Len ich, prosím, pravidelne perte a majte na pamäti, že do detskej postieľky nepatria. Ako často im doprajete očistu? Aspoň raz týždenne. A po sprche ich vysušte, pretože plesne pod nosom nie sú pre malého alergika len tak…

Kúpeľňa

Každý už niekedy videl kúpeľňu napadnutú plesňou. Najprv sa objaví medzi kachličkami malá čierna linka, ktorá sa postupne zväčšuje a vzniká v miestach, kde je horúco a vlhko. Plesne si pre svoj život vyberajú tmavé, vlhké a vyhriate miestečká.

Z nich sa potom rýchlosťou blesku šíria po celej kúpeľni. Najlepšou obranou proti nim je útok. Frontálny. Teda nenechať ruky v pokoji a zaistiť pravidelné čistenie všetkých kúpeľňových priestorov. Denne!

Pokiaľ dojča kúpete vo vani, malo by byť samozrejmosťou, že pred kúpeľom použijete antibakteriálny čistiaci prípravok.

Po použití zotrite plochy dlaždíc tiež antibakteriálnym bieliacim obrúskom.

Kuchyňa ako klietka

Ide ale o to, koho tam chcete držať. Pokiaľ seba a dieťa, gratulujeme, ale na najčistejšom mieste v byte rozhodne nie ste.

Pre dojča a batoľa sú riskantné plochy v chladničke, na ktoré odkladáte ich dobroty, zvlášť pokiaľ vám vedľa nich kvitne plesňou napríklad hrozno, prípadne zabudnutá uhorka.

Strážte si preto, aké aktuálne potraviny máte v chladničke, nepúšťajte do nich kúsky po záruke a detské výživy starostlivo uzatvárajte.
Alebo chcete svojim deťom servírovať trochu plesne v pyré?
Asi by neboli rady.

Kto má klimatizáciu, ten sa má?

Ani veľmi nie. Podľa štatistík si totiž Slováci síce nechávajú klimatizáciu nainštalovať, potom však nečistia filtre. A nechcite vidieť, čo tak dýcha klimatizácia do vašej obývacej izby po roku užívania prístroja. Povracali by ste sa, keby vám niekto ponúkol pohľad na filter pod mikroskopom…

V klimatizácii sa zhromažďujú peľ, prach a roztoče, kôpky plesní si priamo lebedia a rastú pred očami. A vy si pochvaľujete, aké je skvelé mať klimatizáciu, pretože vám nie je horúco. To asi nie, ale čoskoro vám i vášmu dieťaťu bude dosť dusno…

Predškolák

Piata tohtoročná angína

Klimatizácia by mala byť najmenej raz za rok profesionálne kontrolovaná, inak ju ani nezapínajte. Pokiaľ máte doma malého alergika, priplaťte si za antialergénne filtre, ktoré schopne odvedú niektoré alergizujúce častice z dosahu dieťaťa.

Nie je ako pred rokmi

Kedysi odborníci tvrdili, že alergia sa u detí prejavuje zhruba od predškolského veku. Nie je to tak, začervenaný nos a všetky príznaky alergie môže mať už dojča s tým, že tzv. prick testy sa deťom robia až v dobe, kedy majú zhruba dva roky.

Niektoré dieťa je vyzretejšie a skúška týmto spôsobom či z krvi môže prebehnúť v mladšom veku, lenže problémom je, že tí úplne najmenší by zase nemali brať antialergiká.

Vždy je potrebné konzultovať všetky svoje obavy s pediatrom, vy ako matka vidíte viac a dokážete opísať, akými stavmi vaše dieťa prechádza. Keď však máte pocit, že ide o alergické reakcie, môžete ľahko v prostredí, v ktorom vaša ratolesť žije, eliminovať všetko, čo by jej mohlo škodiť.

Preto by ste mali s dieťaťom v postieľke či počas jeho prvých krôčikov zvýšene dbať o hygienu, aby ste mu nepripravili zložitý život s inhalátorom vo vrecku. Preventívne predchádzajte ťažkostiam už dnes, vaša snaha sa vám vráti zajtra.

Za alergie môže západný štýl života

Vo vyspelých štátoch alergikov pribúda. Prečo to tak je? Najčastejšie vraj kvôli západnému životnému štýlu. Ale máme i jednu dobrú správu: nárast alergických detí sa pomaly zastavuje. Vedeli ste, že najmenej alergií je diagnostikovaných na Islande? Je to preto, že tento ostrov má najmenej alergénov vo vonkajšom i vnútornom prostredí.

Ostrovania všeobecne najmenej chovajú domáce zvieratá, roztoče sa na Islande vôbec nevyskytujú a trávové pele populáciu prakticky neohrozujú. Tak ako pele z kvitnúcich stromov… Je však faktom, že ani prakticky čisté prostredie neochráni deti na Islande pred vznikom alergií a ekzémov.

Je preukázané, že pokiaľ sa dieťa počas zrenia imunitného systému stretlo s alergénmi, jeho reakcia na ne je menej búrlivá, ako keď v dobe dozrievania nemá k alergénom prístup a stretne sa s nimi v dobe, kedy má autoimunitný systém síce vyvinutý, na potenciálnych škodcov však nepripravený.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma