AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Alergie na plesne – nenápadne nebezpečné

Už dávno odkvitli všetky stromy, trávy a ďalšie hrozby peľových alergikov. Jeden z najvýznamnejších alergénov však, bohužiaľ, „neodkvitne“ ani s padajúcou snehovou pokrývkou. Schováva sa v pivnici, ešte stále vlhkej po letných povodniach, alebo doma. Plesne totiž hrozia celoročne.
Alergie na plesne – nenápadne nebezpečné

Hneď za peľmi a roztočmi si plesne dlhodobo držia popredné priečky čo do počtu výskytu alergikov. Bohužiaľ, nemajú takú celkom „renomovanú“ sezónu ako napríklad pele brezy alebo tráv. Plesne vnútorného prostredia totiž spôsobujú problémy po celý rok, vonku to závisí od počasia.

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec

Máte novorodenca? Rýchlo na prechádzku!

Takže paradoxne, keď máte pocit, že obdobie alergií sa končí, zavrite sa s deťmi do bytu – a k alergénom, ktoré sa v zásade vyvetrať nedajú a veselo vás obklopujú celú vlhkú jeseň a zimu.

Kašlete na realitu?

„Syn hrozne kašle, obzvlášť keď je vonku vlhko,“ opisuje Lucia. „Bývame pri lese, kam sme sa odsťahovali, keď sme sa chystali založiť rodinu. To je teda paradox, pretože to vyzerá, že bude alergický na plesne, a my sme sem išli kvôli zdravému prostrediu.

Maťko má vodovú nádchu, ekzém v lakťových a podkolenných jamkách, ale hlavne ten hrozný kašeľ. Plesne musíme občas likvidovať i doma, ale horšie je to s nimi vonku.“

Smutné čísla

Asi by sme ťažko hľadali niekoho, kto s alergiami nejakým spôsobom neprišiel do styku – či už sám alebo u niekoho v rodine. Už dlho je štandardnou otázkou lekárov pri spisovaní anamnézy, či sme na niečo alergickí.

A pokiaľ ide o deti a ich večné nádchy, zamyslieť sa nad možnou alergiou už je tiež bežné. Plesne patria k veľmi častým, život znepríjemňujúcim a často až nebezpečným alergénom. Ich význam je porovnateľný so známejšími alergénmi, ako sú pele alebo roztoče.

„Všeobecne sa dá povedať, že význam plesní je veľký,“ zhŕňa MUDr. Jaromír Paukert, alergiológ. „Množstvo alergikov v populácii stúpa, až tretina ľudí je senzibilizovaných (tzn. objaví sa u nich reakcia na kožné testy) alebo mali v minulosti nejaké alergické ťažkosti. Astma postihuje celkovo 8 % populácie, u detí je tento počet vyšší, postihnutých je ich dokonca 10–15 %.

Polovica astmy sa rozvinie do 5 rokov života, je to najčastejšie chronické ochorenie detského veku. Veľká časť chorých na astmu (60–70 %) má súčasne i alergickú nádchu a naopak – chorí na alergickú nádchu majú významne zvýšené riziko neskoršieho rozvoja astmy. Atopický ekzém, ktorý postihuje okolo 10 % detí, tiež patrí medzi ukazovatele zvýšeného rizika rozvoja astmy,“ dodáva lekár neveselé čísla.

Batoľa | Dojča | Novorodenec

Pokožka - ochranný štít dieťatka

Zákerné plesne

Plesne sa vyskytujú všade a z toho treba vychádzať. Pôsobia na nás vonku i v bytoch alebo domoch. Ich spóry sú menšie ako peľové zrnká a expozícia na človeka je obrovská. Zákerné sú predovšetkým v tom, že ich väčšinou nevidíme, ako napríklad rozkvitnutú brezu.

Súvislosť ťažkostí s alergiou tak občas nie je do očí bijúca. Sezóna vonkajších plesní sa môže čiastočne prekrývať s peľovou sezónou, ale je veľmi závislá od počasia. „Keď je sucho a horúco, plesní nie je, pochopiteľne, toľko,“ vysvetľuje Paukert.

„Keď veľa prší a je dusno a vlhko, je to, naopak, pre plesne ideálne prostredie.“ Najväčšie problémy vonku spôsobujú spóry plesní Alternaria alebo Cladosporium, tie sa sledujú i v rámci známych spravodajstiev peľovej služby. Ich hladina sa udržuje až do zimných mesiacov.

Kde sa radšej nehrať

Najjednoduchšie a prvé, čo môžeme pre dieťa s alergiou na plesne okrem návštevy lekára urobiť, je dodržiavať takzvané režimové opatrenia. Jednoducho zabrániť tomu, aby sa pohybovalo v prostredí, kde je alergénu najviac vystavené.

„Plesniam sa darí všade tam, kde je teplo a vlhko,“ objasňuje Paukert. Pozor musíme teda dávať na nasledujúce nebezpečenstvo:

tlejúce lístie

zvlhnuté kôpky sena

pivnice, predovšetkým po minuloročných povodniach

komposty či mŕtve stromy

pobyt v prírode za dažďa alebo hmly

Batoľa

Nehody v domácnosti: drobná nepozornosť môže vyjsť draho

Vnútorné plesne sú o to nebezpečnejšie, že od nich, pochopiteľne, nemôžeme jednoducho odísť ako z prechádzky po lese. Sťahovanie alebo zásadné opravy domov či bytov sú pre mnohých ľudí kvôli nedostatku financií nemožné.

Pokiaľ vidíme okolo okien alebo na vlhkých stenách „mapy“, už to je signál, že bývanie je zamorené plesňou. Tak ako napríklad v prípade Magdy, mamičky malého Lukáša. „Trpíme v paneláku,“ rozpráva. „Keď sme mali staré drevené okná, všetko bolo v poriadku.

Po výmene za plastové je to hrôza. Musíme doslova vetrať ako pomätení. Nikde pri postihnutých miestach už nemáme nábytok, všetko je nastrkané uprostred miestností. I tak má syn každú noc plný nos a kopu ďalších problémov. Lenže na sťahovanie nie sú peniaze.“

Čo vlastne alergén spôsobuje?

Alergén na sliznici vyvolá zápal, jeho mechanizmy sú však odlišné od infekčného zápalu. Zápal vedie k opuchu sliznice a narušeniu jej štruktúry. Každý ďalší nepriateľský faktor potom ľahšie prenikne tou narušenou sliznicou.

A problémy sa nabaľujú ako snehová guľa, ako vysvetľuje alergiológ: „Keď opuchne sliznica nosa, dieťa dýcha ústami a vzduch sa nemôže rozohriať, kým dorazí do pľúc. V nose sa má vzduch zvlhčovať, ohrievať, vychytávajú sa tu hrubé nečistoty. To všetko je narušené.“

Kedy sa objednať na alergiológiu?

S príchodom detí medzi ľudí, najmä do škôlok a iných kolektívnych zariadení, si môžeme byť ako rodičia takmer istí, že pokiaľ sa u nás v rodine dosiaľ nevyskytovali nádchy, kašle, infekcie a ďalšie ťažkosti, teraz (a zvlášť v zime) sa „máme na čo tešiť“.

Obrníme sa teda trpezlivosťou a v tomto ohľade sa tešíme, až bude ratolesť odrastenejšia. S ohľadom na možné alergie však platí, že nie je nádcha ako nádcha. Dieťa s bežnou infekciou a reakciou na pôsobenie alergénov sa môže prejavovať temer rovnako.

Najtypickejšími príznakmi sú všetky problémy dýchacích ciest – nádcha, trvalá nosná sekrécia, upchaný nos. „Tá hranica je individuálna, treba si pozorne všímať, ako to prebieha,“ radí MUDr. Paukert.

„Keď sa dieťa z nádchy do týždňa dostane a potom má trebárs po návrate medzi iné deti nádchu znovu, ale s nekomplikovaným priebehom, nemusíme sa zatiaľ ničoho obávať.

Pokiaľ však nastanú komplikácie v zmysle opakovaných zápalov stredoušia, zápalov priedušiek či pľúc, kedy sa zvýši nutnosť liečby antibiotikami, potom už treba spozornieť a pozrieť sa na veci komplexnejšie.“

Väčšinou dobre funguje komunikácia medzi rodičom a pediatrom a záleží na ich dohovore. Pre niekoho však neplatí vžité pravidlo, že do troch rokov veku sa nezistí nič. Lekári vyšetrujú už veľmi malé deti i dojčatá, takže na skrytý problém sa môže naraziť relatívne skoro.

Vyšetrenie, senzibilizácia a manifestačné alergie

Aby nebolo všetko príliš jednoduché, je potrebné si u odborníka vyjasniť pojmy. To, že našej ratolesti sčervenie koža po základnej súprave testov, ešte neznamená, že sa bude dusiť pri kôpke sena.

„Senzibilizovaný je človek, ktorý má pozitívny kožný test, má nález alergických protilátok v krvi, ale v kontakte priamo nereaguje,“ udáva MUDr. Paukert. Ako si to vysvetliť? Často je to tak, že vyšetrenie sa u malého pacienta urobí jednoducho skôr, než sa rozvinie jeho reaktivita.

Kožné testy totiž obsahujú súpravu najvýznamnejších alergénov, medzi ktoré patria i niektoré plesne. Z výsledkov testov sa tak dá odvodiť nielen to, čo dieťaťu spôsobuje problém aktuálne, ale čo sa môže rozvinúť v budúcnosti a čo treba strážiť. Preukázaná senzibilizácia na významné alergény ostáva závažným rizikovým faktorom pre rozvoj astmy v neskoršom veku.

Pretože si každý z nás nesie do života inú genetickú výbavu a s ňou aj individuálnu reaktivitu na rôzne podnety, je okolo alergií vždy nejaký otáznik. Neexistuje veľa vecí, ktoré by sa dali určiť s presnosťou napríklad na roky nutnej liečby.

Životný štýl | Tehotenstvo

Chrípka sa nevyhýba ani tehuľkám

„Manifestačná alergia sa vyskytuje tam, kde človek príde do prostredia s plesňami, začne byť dýchavičný a mať problémy,“ dodáva pre presnosť lekár. „Je to senzibilizácia spolu so zodpovedajúcimi ťažkosťami.“

Dva smery liečby

Na základe výsledkov základných vyšetrení sa potom stanovuje ďalší postup liečby. V prípade senzibilizácie sa všetko ďalej len sleduje a testy sa v rôznych intervaloch opakujú.

Pri manifestačnej alergii je už potrebné zasiahnuť, a to sa dá viacerými spôsobmi – jednak úpravou režimu chorého dieťaťa, ktorá zabráni kontaktu s alergénmi alebo ho aspoň zmierni, a jednak farmakoterapiou a špecifickou alergénovou terapiou. Tie sa vzájomne doplňujú.

Laickými slovami z úst odborníka: Prvá menovaná hasí požiar, druhá zabraňuje jeho vzniku. Farmakoterapia znamená pre naše deti s alergiou na plesne či čokoľvek iné predovšetkým rýchlu úľavu. Lieky typu Zyrtec či Xyzal poznáme aspoň z počutia asi všetci. K nim sa pridávajú rôzne spreje do nosa, kvapky do očí či inhalačné lieky.

Ich účinok často nastupuje rádovo už v hodinách. „Vedú k potlačeniu zápalu a jeho príznakov, k úprave funkcií nosa. Vďaka nim sa obnoví bariérová funkcia slizníc a obrana proti bežným infekciám,“ popisuje MUDr. Paukert. „Nerieši však alergiu ako takú. V podstate tými istými liekmi pomôžeme alergikovi na plesne, pele i na zvieratá.

Špecifická alergénová terapia však zasahuje priamo alergiu, odúča organizmus reagovať na konkrétny alergén a my potrebujeme oboje. Keď zavedieme imunoterapiu, efekt sa objaví po mesiacoch alebo po roku.“ A preto je potrebná i farmakoterapia.

Užívanie vakcín (teda špecifickej alergénovej terapie) je potom záležitosťou niekoľkých rokov. V prípade plesní existuje vakcína na ich najčastejšie druhy. „Je úspešná, ako vidíme v dlhodobom horizonte. Pacienti prestávajú potrebovať ostatné lieky, pretože ako sa navodzuje tolerancia k danému alergénu, klesá potreba úľavovej terapie,“ doplňuje alergiológ.

Alergia na plesne dokáže poriadne znepríjemniť život. Množstvo alergikov a alergií v rôznych formách všeobecne všade vo svete, bohužiaľ, narastá, ale v prípade oveľa nebezpečnejšieho spolupútnika alergií – astmy – sa azda blýska na lepšie časy. V rozvinutých krajinách so západným štýlom života ostáva totiž v poslednom čase množstvo astmatikov približne rovnaké.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma