AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Alergia na orechy: keď potraviny škodia zdraviu

Alergie na arašidy, lieskové, vlašské a ďalšie orechy nie sú v našich končinách žiadnou vzácnosťou. Čo je pre mnohých pochúťkou, sa tak pre alergikov stáva zakázanú radosťou. Pri konzumácii potravín s obsahom orechov im totiž hrozí rozvoj menej či viac závažných prejavov alergie, ktoré môžu dospieť až k vzniku obávaného anafylaktického šoku.
Alergia na orechy: keď potraviny škodia zdraviu

Narastajúca hrozba

Počty alergikov v posledných rokoch raketovo stúpajú. Nie je tomu inak ani v prípade precitlivenosti na rôzne druhy orechov. Alergia na orechy je jednou z najčastejších potravinových alergií vôbec.

Bolo potvrdené, že približne polovica jedincov trpí alergiou iba na jeden druh orechov a druhá polovica trpí alergiou na viac druhov orechov súčasne. V našej krajine sú najčastejšie alergie na arašidy, vlašské a lieskové orechy. Medzi ďalšie orechy vyvolávajúce časté alergie patria:

 • mandle,
 • para orechy,
 • pistácie,
 • kešu,
 • kokos,
 • píniové orechy.

Imunitný systém vnímavých jedincov rozpozná jednotlivé súčasti orechov a nesprávne ich označí ako zdraviu škodlivé. Týmto spôsobom dochádza k rozvoju obrannej imunitnej reakcie, ktorá sa môže prejaviť príznakmi v oblasti dýchacích ciest, tráviaceho systému či kože.

Príznaky alergie

Precitlivenosť na orechy môže mať rôzne stupne závažnosti. Alergia sa rozvíja veľmi rýchlo, spravidla už o niekoľko minút po konzumácii orechov. Známky miernej až stredne ťažkej alergickej reakcie môžu zahŕňať:

 • brnenie v oblasti pier alebo dutiny ústnej,
 • opuch tváre a ústnej dutiny,
 • nutkanie na vracanie,
 • rozsev kožnej vyrážky a žihľavky,
 • kŕčovité bolesti brucha.

Závažnejšie formy alergie môžu dospieť až do takzvaného anafylaktického šoku. Ten je spôsobený masívnou zápalovou reakciou imunitného systému. Život ohrozujúci stav sa prejaví dýchavičnosťou, zrýchlením tepu, začervenaním kože celého tela a znížením tlaku krvi. Neliečený šok vedie rýchlo k rozvoju bezvedomia a v najhoršom prípade aj k úmrtiu. Alergici by mali mať pre tento prípad pri sebe adrenalínové pero, ktoré sa v prípade potreby aplikuje vnútrosvalovo.

Diéta bez orechov

Jedinou možnosťou liečby a prevencie je diéta bez obsahu orechov. Tá je však našťastie celkom jednoduchá na realizáciu. V obchodoch platí štandardná povinnosť čítať potravinové etikety. Výrobcovia by mali jasne označiť, či daný výrobok obsahuje čo i len stopové množstvo orechov.

V domácnosti budete musieť orechy pri príprave jedál nahradiť alebo vynechať. V dnešnej dobe našťastie nájdete mnoho skvelých receptov pre alergikov v rôznych knihách alebo na internete. Aj veľmi obľúbené druhy vianočného pečiva tak môžete nahradiť alternatívami, na ktorých si pochutnajú nielen samotní alergici.

Orechy však môžu byť tiež súčasťou stolových olejov alebo kozmetických prípravkov. Napríklad mandľový olej je súčasťou krémov, ktoré môžu u vnímavej osoby vyvolať alergickú reakciu pri styku s pokožkou. Alergici by si teda mali dávať pozor aj pri výbere vhodnej kozmetiky.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma