AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Aký je rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím

Radí RNDr. Lucia Kotlárová, virologička, SAV, Bratislava.
Aký je rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím

V jesennom období nás obklopujú patogény, ktoré spôsobujú spomínané ochorenia. Majú isté zhodné črty, ktoré ich spájajú.

Vírusový pôvod: Chrípku spôsobujú najčastejšie vírusy chrípky typu A, prechladnutie zase rhinovírusy.

Prenos: Kvapôčková infekcia, teda z človeka na človeka alebo z infikovaných predmetov. Symptómy (príznaky) ochorenia nastupujú najneskôr do dvoch dní.

Liečba: Pri oboch ochoreniach sa nasadí symptomatická liečba. Teda pokoj na lôžku, dostatok tekutín a užívanie prípravkov na zníženie telesnej teploty. V prípade komplikovanej chrípky sa nasadia antivirotiká. Antibiotiká sa predpisujú iba rizikovým pacientom s možnosťou sekundárnej bakteriálnej nákazy.

Čo ich odlišuje: Symptómy ochorenia sa u chrípky objavia z plného zdravia. Pacienta prepadnú silné bolesti hlavy a svalov, telesná teplota nad 38 °C a celkové vyčerpanie organizmu. Pri nachladnutí je nástup pomalý, „tečie z nosa“, pacient kýcha, pokašliava a pobolieva ho v hrdle.

Telesná teplota nebýva vyššia než 38 °C. Ale i rhinovírusy môžu spôsobiť závažné ochorenia, napríklad infekciu dolných ciest dýchacích. Doba rekonvalescencie u chrípky je až mesiac, obvykle dva týždne. Pri prechladnutí asi týždeň.

Prevencia: Pri chrípke je to možnosť každoročného očkovania, pri prechladnutí môžeme len čakať, kto vedľa nás kedy kýchne. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma