AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Aký je rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím?

Škriabanie v hrdle, plný nos, bolesť v každom vlase. Skrátka, ako keď na vás niekto hodí vrece. Taký stav prežije polovica populácie každú zimu. Pri voľbe správnej liečby je zásadné rozlíšiť, či máte bežnú virózu, nachladnutie alebo skutočnú chrípku.
Aký je rozdiel medzi chrípkou a nachladnutím?

Keď sa vyberiete do lekárne, dostanete množstvo otázok, ktoré smerujú k tomu istému: rozlíšiť, čo vás v sychravom počasí plnom vírusov vlastne aktuálne trápi. Stačí si na ne odpovedať.

Recepty | Zdravá výživa

Servírujte potraviny s pridanou hodnotou

Máte nádchu? Smrkáte zelený hlien? Máte kašeľ? Teplotu? Bolia vás kĺby? V krku? Väčšina z vás chrípku asi ešte neprekonala. Tá prichádza v epidémiách a potom sa rúti ako lavína. S najväčšou pravdepodobnosťou ste nachladnutí.

Koľko nájdete rozdielov?

Chrípka i nachladnutie sú vírusové choroby, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou. Majú prevažne sezónny výskyt, sú vysoko nákazlivé a liečba je v oboch prípadoch len symptomatická. To znamená, že sa liečia konkrétne ťažkosti, nie samotná príčina choroby.

„Rozlíšiť obe ochorenia môžeme na základe príznakov. Virologické vyšetrenie, ktoré odhalí presného pôvodcu, je totiž zložité a nákladné, preto sa robí len vzácne. I lekári v ordináciách sa pri stanovení diagnózy orientujú na základe epidemiologickej situácie,“ vysvetľuje lekárnička Hana Pužejová zo siete lekární Alphega.

Ako sa teda vyznať v symptómoch a odlíšiť nachladnutie od chrípky?

Typické príznaky: Nachladnutie

pozvoľný začiatok

teplota, väčšinou do 38 °C

nádcha, spočiatku riedka s vodnatým a čírym hlienom, neskôr hustým

kašeľ býva častejšie vlhký, pacient odkašliava

ťažkosti pri symptomatickej liečbe odznievajú väčšinou do týždňa, rekonvalescencia býva rýchla

komplikácie nie sú časté, nachladnutie pacienta väčšinou neohrozuje na živote

Typické príznaky: Chrípka

náhly začiatok ťažkostí z plného zdravia

teplota je vysoká, až ku 40 °C

nádcha nie je typická, ale sliznica môže byť zdurená, objavuje sa pocit plného nosa

častý je kašeľ, skôr suchý, dráždivý, veľmi úporný

celkovo býva pacient vyčerpaný, silno ho bolí hlava a kĺby

problémy i napriek užívaniu liekov pretrvávajú až tri týždne, rekonvalescencia býva pomalá

chrípka môže mať vážne komplikácie, oslabených jedincov ohrozuje na živote, úmrtia spôsobené chrípkou nie sú vôbec vzácne

Recepty | Zdravá výživa | Životný štýl

Zdravé večere na rok 2014

Čo robiť, keď choroba udrie

Domáca lekárnička by mala s predstihom obsahovať nejaký preparát na teplotu, nádchu či kašeľ. Týchto liekov existuje množstvo a často obsahujú viac účinných látok, ktoré môžu zmierňovať niekoľko príznakov odrazu. V lekárni vám poradia, aký prípravok si vybrať s ohľadom na váš vek, chronické ochorenia, užívané lieky a predovšetkým vaše súčasné ťažkosti.

K liečbe, samozrejme, patrí i dostatočný prísun tekutín a pokoj na lôžku. Nič neurýchlite, radšej si na niekoľko dní ľahnite do postele. Uľavíte tým sebe i svojmu okoliu.

Prevencia: posilňovanie imunity

Imunitu možno podporiť celkovo. Veľký význam má životospráva, prospieva šport a otužovanie. Stres, naopak, imunitu oslabuje. Lekárne ponúkajú množstvo doplnkov stravy.

Účinný je napríklad extrakt z echinacey, niektoré prípravky so zinkom, látky obsiahnuté v hlive ustricovej alebo takzvané nukleotidy. Z potravín má priaznivý vplyv na posilnenie imunity zázvor. Dôležitý je aj vitamín C, ten však príznaky už prebiehajúcej infekcie skôr zmierňuje a urýchľuje uzdravenie.

„Proti chrípke existuje oveľa účinnejšia, cielená prevencia. Očkovanie. Keď ho však lekári alebo lekárnici v jesennom období odporúčajú, často počujú, že pacient na chrípku netrpí, že očkovanie raz skúsil, ale potom mu bolo hrozne.

Očkovanie odmietajú i jedinci zaradení do ohrozených skupín (diabetici, osoby s chronickým ochorením pľúc a priedušiek, ochorením srdca a ciev, seniori nad 65 rokov), ktorí dostávajú vakcínu bezplatne. Výsledkom je, že populácia v Slovenskej republike patrí v rámci Európskej únie k najmenej preočkovanej,“ dodáva Hana Pužejová.

Aký je princíp očkovania? Vírus chrípky je zákernejší než iné vírusy. Má totiž mnoho podtypov, a navyše približne raz za desať rokov prejde veľkou zmenou a predošlé druhy vakcín naň nefungujú.

Predškolák | Školák

Poruchy detského správania. Čo s nimi?

Svetová zdravotnícka organizácia tak každoročne na základe zberu a hodnotenia celosvetových dát odporúča, aké tri podtypy vírusu by mali byť obsiahnuté vo vakcíne na danú sezónu. V očkovacích látkach sa nevyskytujú celé živé vírusy, len ich časti, ktoré vyvolajú potrebnú imunitnú odpoveď a zároveň spôsobujú minimálne nežiaduce účinky.

Očkovať je potrebné s predstihom, najlepšie od polovice septembra do konca novembra. Počas epidémie už je neskoro, chrípka sa totiž šíri rýchlo a účinná hladina protilátok sa vytvorí približne až o 7–10 dní po očkovaní.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma