AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako zvládnuť pôrod väčšieho dieťatka

Ste tehotná a podľa ultrazvuku vaše dieťatko nie je žiadny drobček? Pôrod väčšieho bábätka má svoje špecifiká.
Ako zvládnuť pôrod väčšieho dieťatka

Keď som čakala svoje tretie dieťa, všetko prebiehalo úplne normálne až do chvíle, kedy som prišla na prvú kontrolu do pôrodnice. Bola som v 36. týždni tehotenstva, pribrala som desať kíl a vo sne by mi nenapadlo, že budem riešiť, či moje dieťa nie je veľmi veľké,“ hovorí tridsaťtriročná Zuzana.

„Pani doktorka mi prehmatávala brucho a potom povedala, že som malá a dieťa je evidentne veľké, takže možno nebudem môcť rodiť prirodzene. Pripadalo mi to zvláštne, keď už som predtým dvakrát porodila normálne, ale ona trvala na tom, že toto dieťa bude mať rozhodne viac ako štyri kilá a to pre mňa nebude brnkačka,“ dodáva Zuzana.

Nasledovalo meranie plodu a priestrannosti Zuzaninej panvy na najmodernejšom ultrazvuku. „Pán doktor ma úplne upokojil. Dieťatko dlho meral, potom povedal, že náš chlapček má niečo cez tri kilá a za tých posledných pár dní už veľa nepriberie a že moja panva je priestranná,“ smeje sa Zuzana.

A ako to dopadlo? Zuzana porodila prirodzenou cestou bez akýchkoľvek komplikácií chlapčeka, ktorý vážil 4,20 kilogramu.

Čo je pravda a čo nie

Okolo veľkých novorodencov panuje medzi ľuďmi rad mýtov. Najčastejšie sa hovorí, že také dieťatko bolo príliš dlho prenášané, alebo že jeho mamička v tehotenstve veľa jedla. Ani jedno nie je pravda, väčšina pôrodov veľkých detí prebieha v termíne a vplyv výživy nastávajúcej matky v tomto prípade nie je zásadný.

Naopak, pravdivé sú predpoklady, že veľké bábätká sa rodia v konkrétnych rodinách, a pokiaľ sa rodičia narodili ako malí obri, zrejme sa ani im samotným nenarodí Palček. Veľmi často sa veľkí novorodenci rodia viacrodičkám a svoj vplyv môže zohrať aj cukrovka alebo tehotenský diabetes, preto sa vždy u matiek veľkých novorodencov zisťuje, či náhodou cukrovku nemajú, len dosiaľ nebola objavená.

Priebeh tehotenstva s veľkým plodom býva väčšinou celkom normálny, možno až na to obrovské brucho, ktoré rastie aj vplyvom zmnoženia plodovej vody.

Kedy voliť cisára

Pokiaľ sa významnú veľkosť plodu podarí odhaliť už v priebehu tehotenstva, je možné naplánovať cisársky rez. „Pri náznakoch nepomeru a pri veľkých plodoch uložených panvovým koncom je vhodné urobiť primárny cisársky rez, teda na začiatku pôrodnej činnosti.

Tam, kde sú podmienky na spontánny pôrod, postupuje pôrod zdĺhavo, tvrdá hlavička sa ťažko prispôsobuje pôrodným cestám a kritickou fázou pôrodu je pôrod ramienok. Pôrod sa obvykle nezaobíde bez výdatného nástrihu hrádze a časté sú aj iné pôrodné poranenia, preto musia byť po pôrode starostlivo revidované rodidlá,“ varuje doktor Antonín Pařízek, ktorého Kniha o tehotenstve a dieťati, v ktorej sa venuje aj veľkým plodom, práve vychádza v piatom vydaní.

„Priebeh tehotenstva je obvykle normálny, len na konci gestácie je nápadné veľké brucho ako pri dvojčatách alebo pri hydramnii (zmnožení plodovej vody). Ak je veľký plod rozpoznaný v priebehu tehotenstva, dlhšiu dobu pred termínom, je možné pokúsiť sa spomaliť jeho ďalší vývoj diétou chudobnou na sacharidy a tekutiny, výsledky však nie sú presvedčivé.

Tehotné s veľkým plodom majú zásadne rodiť v pôrodníckom ústave. Pôrody bývajú náročnéa plod je pri nich ohrozený,“ dodáva docent Pařízek.

Po druhý raz radšej skôr

Väčšina nastávajúcich mamičiek má z pôrodu väčšie či menšie obavy, čo sa, samozrejme, znásobuje, pokiaľ je pravdepodobné, že dieťatko nebude žiadny drobček. Z pôrodu ďalšieho veľkého bábätka mala strach i Petra, ktorej sa prvý syn narodil tri dni po termíne s pôrodnou váhou 4930 gramov.

„Pôrod som vnímala ako naozaj veľmi ťažký. Stratila som veľa krvi, takže som musela dostať dve transfúzie a asi o tri hodiny po pôrode ma na sálu viezli znovu, aby urobili revíziu maternice. S prvým pôrodom som sa veľmi dlho vyrovnávala,hoci to, že sa syn narodil v poriadku, mi to, samozrejme, uľahčilo. Do roka som znovu otehotnela a moja prvá myšlienka bola, či to zase bude taká hrôza,“ spomína Petra.

„Postupom času, ako sa mi zväčšovalo brucho, bola som stále viac a viac nervózna. Na prvej kontrole v pôrodnici som sa so svojím strachom zverila tunajšej lekárke a tá ma poslala na ultrazvuk. Pán doktor nameral 4120 gramov a mne sa urobilo zle. Pani doktorka ma, našťastie, chápala,“ hovorí Petra.

„Najprv som úplne zbabelo žiadala cisára. Do toho sa však pani doktorke nechcelo ísť, hovorila, že som krátko po prvom pôrode, pôrodné cesty pripravené, takže sme sa nakoniec dohodli, že urobíme na druhý deň ešte jedno meranie, a pokiaľ sa veľkosť plodu potvrdí, vyvolajú mi pôrod.

Druhý deň ultrazvuk nameral 4080 gramov, v pôrodnici si ma rovno nechali
a ďalší deň mi vyvolali pôrod. Syn mal nakoniec 4250 gramov a pôrod prebehol hladko a rýchlo,“ dodáva Petra.

Komplikácie s ramienkami

Tie sú v priebehu spontánneho pôrodu veľkého plodu prirodzenou cestou skutočne časté, na priechod takéhoto veľkého bábätka väčšina ženských tiel nie je pripravená. Preto tieto pôrody sa častejšie ako iné končia cisárskym rezom. Pokiaľ žena porodí klasickou cestou, viac sa vyskytujú pôrodné poranenia a zvyšuje sa tiež riziko popôrodného krvácania.

U novorodenca je aj vyššie riziko poranenia v priebehu pôrodu, nezriedka sa objavuje tzv. dystokia ramienok. To je stav, kedy po pôrode hlavičky nemožno z tela matky vyslobodiť ramienka plodu, pretože dieťatko je ramenami zaklesnuté za lonovou kosťou.

Táto komplikácia, našťastie, nie je príliš častá, vyskytuje sa asi u dvoch desatín percenta všetkých pôrodov, u novorodencov nad 4000 gramov však pravdepodobnosť stúpa až na desať percent.

V takom prípade hrozí dieťatku nedostatok kyslíka či poranenie, najmä zlomenina kľúčnej kosti alebo poškodenie horných končatín. Riziková je však táto situácia aj pre matku, ktorá môže mať po pôrode s dystokiou ramienok  veľké pôrodné poranenie. Najčastejšie sa tento stav rieši nastrihnutím hrádze, ktoré môže byť rozšírené oproti nastrihnutiu pri nekomplikovanom pôrode.

Používajú sa aj rôzne techniky manipulácie s bábätkom, kedy sa lekárka či pôrodná asistentka snaží dieťaťu dostať ramienko spoza lonovej kosti.

Hurá, má štyri kilá!

Informácia o váhe narodeného človiečika býva spolu s menom spravidla prvá, ktorú priateľom a známym po narodení potomka povieme. Na prvý pohľad toto sústredenie sa na počet gramov vyzerá tak trochu bizarne; oveľa dôležitejšie predsa je, že je dieťatko zdravé. V skutočnosti spolu ale tieto dva údaje veľmi úzko súvisia.

Pokiaľ sa dieťa narodí s nízkou pôrodnou hmotnosťou, teda váži menej než dva a pol kila, je to zásadný rizikový faktor pre ďalší vývoj. Niektoré štúdie uvádzajú súvislosť nízkej pôrodnej hmotnosti s neskorším výskytom vysokého krvného tlaku, ochorenia srdca a ciev a cukrovky a tiež s ťažkosťami v škole, čo sa týka nielen prospechu, ale aj správania. Takže pokiaľ čakáte väčšie dieťatko, môžete to vlastne brať ako dobrú správu. 

Sú deti stále ťažšie?

V poslednej dobe sa u nás hovorí o tom, že veľkých detí sa rodí čím ďalej, tým viac. Údajne je za týmto zvýšením lepší stav výživy populácie, a tým tiež tehotných žien, niekedy sa však za príčinu označujú tehotenské multivitamínové prípravky, ktoré obsahujú veľa vitamínu D a vitamínov radu B.

Vplyv výživy a prípadnej konzumácie vitamínových tabliet na veľkosť plodu skúmal rad štúdií. Väčšina z nich síce potvrdila, že vitamíny môžu na veľkosť plodu pôsobiť, týkalo sa to však predovšetkým žien v rozvojových štátoch, ktorých výživa bola nedostatočná.

Pretože na hmotnosť plodu má vplyv až skutočne veľké strádanie matky, a to najmä v posledných troch mesiacoch gravidity, dá sa povedať, že v tomto ohľade sa situácia u nás v posledných rokoch príliš nezmenila. Čo sa však zmenilo celkom iste, je priemerný vek prvorodičky.

Zrelšie matky podľa štatistík naozaj obvykle rodia ťažšie deti, a to až o niekoľko sto gramov. Na druhej strane platí, že staršie rodičky vo veku nad 35 rokov rodia skôr menšie deti, rozdiel je však v tomto prípade maximálne v desiatkach gramov.

Vyzerá to teda, že práve vo zvyšujúcom sa veku rodičiek by mohol byť zakopaný onen príslovečný pes. Lenže: počet detí v rodinách sa v poslednej dobe znižuje a pritom platí, že každé ďalšie dieťa jednej matky je v priemere zhruba o 90 gramov ťažšie. Okrem toho sa (napr. vplyvom umelého oplodnenia) stále zvyšuje počet viacpočetných tehotenstiev, z ktorých sa rodia deti s nižšou pôrodnou hmotnosťou.

Aj Jágr bol veľké bábo

„Na oddelení šestonedelia som bola na izbe s mamičkou, ktorej chlapček sa narodil o deň skôr, vážil však len 2,6 kilogramu. Keď bola pediatrická vizita
a položili sme našich chlapčekov na prebaľovací pult, boli sme obe v rozpakoch. Môj syn vyzeral, akoby sa chystal svojho vrstovníka zhltnúť na desiatu,“ smeje sa Zuzana spomienke na prvé dni s veľkým synčekom.

Svoju spolubývajúcu od tej doby nevidela, takže nevie, či jej chlapček manko na hmotnosti dohnal, pravdepodobnejšie však je, že kto sa drobný narodí, drobnejší i zostane, a naopak.

Taký Jaromír Jágr, ktorý je naozaj kus chlapa, nebol ani v pôrodnici žiadne nedochôdča: pri narodení meral 57 centimetrov a vážil 5 kíl. Ak máte podobného siláka, myslite na to, že takéto veľké dieťa pravdepodobne nenaplní pravidlo, že dieťa v pol roku svoju váhu zdvojnásobí a v roku strojnásobí.

Je takmer isté, že dieťa s pôrodnou váhou päť kíl nebude mať v pol roku desať kilogramov. U novorodencov s váhou vyššou než štyri kilá je celkom bežné spomalenie váhových prírastkov, ktoré treba posudzovať vždy v pomere k dĺžke. 

Veľké bábätká v číslach

  • Plody s váhou 4000 až 5000 gramov označujú pôrodníci ako veľké.
  • Plody s hmotnosťou nad 5000 gramov sa evidujú ako obrovské.
  • Veľký plod sa narodí v jednom z 90 tehotenstiev.
  • Obrovský plod je vzácny, porodí ho jedna žena z 2500.
  • Najväčšia známa pôrodná hmotnosť bola 11 200 gramov.
  • Ťažké bábätká bývajú obvykle aj dlhšie, ich dĺžka sa pohybuje nad 52 centimetrov.
  • Veľké dieťatká sú trikrát častejšie chlapčekovia než dievčatká. 

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma