AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako zvládnuť novorodeneckú koliku

Nadúvanie a plynatosť sú jedny z najbežnejších zdravotných ťažkostí, ktoré môžu začať trápiť dieťa veľmi skoro po narodení.
Ako zvládnuť novorodeneckú koliku

Bolestivé kŕče trápi bábätká predovšetkým v prvých troch mesiacoch života. Ich výskyt zvyčajne súvisí s nezrelosťou tráviaceho systému, ktorý si ešte len zvyká na život mimo telo mamičky a musí sa postupne naučiť správne fungovať. U malého percenta bábätiek môžu byť ťažkosti zapríčinené alergiou na bielkovinu kravského mlieka.

Bolesti bruška dieťaťa vždy matku veľmi znepokoja a snažia sa mu poskytnúť čo najrýchlejšiu úľavu. Pokladajú dieťa do úľavové polohy na brušku na svoje predlaktie, tzv. na "tigríka", upokojujú ho pri nosení a hojdanie. Snažia sa bruško dieťaťa udržiavať v teple alebo mu ho jemne masírujú v smere hodinových ručičiek okolo pupka.

Pozrite sa na video, ako správne vykonávať masáž detského bruška:

Pomôcť môže aj príjemný teplý kúpeľ. Vo výbave starostlivosti o dieťa, ktoré trpí na koliky, by mali byť kvapky proti nadúvaniu. Bábätko si vďaka nim ľahšie odgrgne a plyny v čreve sa lepšie vstrebávajú. Pri výbere kvapiek proti nadúvaniu je správne voliť registrovaný liek, u ktorého je overená bezpečnosť a účinnosť.

Čoho sa vyvarovať: 

  • Techniky dojčenia, pri ktorej dieťa prehĺta veľa vzduchu
  • Nepodávať dieťaťu ešte spenené mlieko v dojčenskej fľaši
  • Neponáhľať sa po jedle - dieťa si musí odgrgnúť
  • Kŕmenie dieťaťa v jeho polospánku
  • Nepodceňovať problémy s prudkými bolesťami bruška dieťaťa

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma