AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako zvládnuť jar s pelovou alergiou?

Rozkvitnuté brezy a jelše? Ako matka alergika sa nemôžete dočkať, až zaprší. Peľová alergia patrí k tým najčastejším. Našťastie, vaše dieťa už počas „svojej sezóny“ nemusí sedieť doma za zavretým oknom.
Ako zvládnuť jar s pelovou alergiou?

Ak patríte k tým, ktorí svojej ratolesti odovzdali okrem všetkého dobrého i dedičnosť sklonu k alergii, možno pamätáte doby, kedy ste boli ospalí po Dithiadene a v najhorších prašných a veterných dňoch ste nemohli vystrčiť von svoj večne ukýchaný nos.

Peniaze | Životný štýl | Tehotenstvo

Spodná bielizeň? Buďte náročná a chcite čo najviac

Tie časy sú preč a moderná medicína dokáže s alergiami bojovať so cťou. Takzvané režimové opatrenia sú však stále jej neoddeliteľnou súčasťou a vášmu dieťaťu dokážu významne pomôcť.

Alergická nádcha a prejavy

„Všeobecne sa alergická nádcha týka asi 10–20 percent obyvateľov Európy, jej najväčší výskyt je práve u peľových alergikov,“ objasňuje alergiológ MUDr. Jaromír Paukert. „Nebýva to problém najnižších vekových kategórií, začína sa objavovať obvykle okolo 5.–6. roku veku.“

Dovtedy je hlavným znamením faktu, že váš syn alebo dcéra bude alergik, skôr atopický ekzém, intolerancia potravín (kravské mlieko) a prieduškové ťažkosti. „Najčastejšími prejavmi peľových alergikov sú očné a nosné ťažkosti,“ uvádza lekár. „K tým nosným patrí predovšetkým svrbenie nosa, kýchanie, vodnatá nádcha, dráždenie nosa.

Existuje tiež výraz ‚pozdrav alergika‘, deti si naň totiž stále siahajú.“ Oči alergika svrbia, opúchajú mu a červenajú, na viečkach sa môže objaviť ekzém. „Spoločným menovateľom všetkého je, že sa deťom po pobyte predovšetkým v prašnom vonkajšom prostredí uľaví, keď sa za nimi doma zavrú dvere,“ zhŕňa MUDr. Paukert.

Sťahovať sa? žiadna výhra

Pokiaľ ste si doteraz mysleli, že bývať na okraji dediny v tieni brezy je pre vášho alergika najväčším dôvodom utrpenia, do mesta sa ešte nesťahujte. Hoci je to paradoxné, premiestnením celej rodiny do paneláku by ste mu nepomohli.

„Aj v mestách sa, samozrejme, vyskytujú peľové zrná. Síce v menšom množstve, ale sú exponované splodinami spaľovacích motorov, a preto sú oveľa agresívnejšie,“ varuje MUDr. Paukert. „Ľudia v aglomeráciách majú nezdravým prostredím aj oveľa viac poškodené sliznice dýchacích ciest, alergikovi teda presun nijako výrazne nepomôže.“

Potlačiť ju, alebo zabojovať?

Lekári poznajú niekoľko ciest, ako sa peľovej alergii postaviť čelom. Použiť sa dá farmakoterapia alebo alergénová imunoterapia. Prvá z nich potlačí príznaky, druhá učí organizmus, ako alergén tolerovať. Ruka v ruke s oboma
potom idú režimové opatrenia.

„K farmakoterapii patrí podávanie celkových antihistaminík, ako sú napríklad Zyrtec, Xyzal alebo Aerius. Tieto lieky bývajú doplnené podľa miery ťažkostí miestne podávanými antihistaminikami, kvapkami do očí a sprejmi do nosa,“ vysvetľuje lekár.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Chudnutie po pôrode. Ako začať?

„Ďalšiu možnosť predstavuje kromoglykát sodný, podáva sa aj miestne vo forme očných kvapiek a nosného spreja. Lieky s kromoglykátom sa však musia aplikovať pravidelne. Ťažšie formy nádchy sa riešia pomocou miestne aplikovaných kortikoidov. Niektoré novšie preparáty majú výhodu v tom, že cez určité reflexné dráhy tlmia aj očné prejavy alergie.“

Najväčší možný profit do budúcna však nespočíva v tlmení prejavov alergie – ba práve naopak. Princípom imunoterapie je zvyknúť telo na alergén, aby tak búrlivo nereagovalo. „Imunoterapia je to najpodstatnejšie, čo v liečbe môžeme deťom od piatich rokov ponúknuť.

Rôznymi mechanizmami vedie k tomu, že alergické dieťa začne alergén tolerovať a ustupujú klinické ťažkosti,“ dodáva alergiológ. „Menšie deti obvykle užívajú vakcínu v kvapkovej forme, ktorá sa zavedie špeciálnym aplikátorom za zuby pod jazyk. Na alergén tráv existujú tabletové formy, tableta s alergénom sa tiež rozpustí v ústach.

Vstrebá sa ústnou sliznicou a potom spôsobí reaktivitu v spádových lymfatických uzlinách. Efekt je porovnateľný s injekčnou liečbou, pri ktorej sa alergén aplikuje v podkožných injekciách.“

V sezóne vyhľadajte skôr pediatra

Medzi rodičmi peľových alergikov panuje stále jedno veľké nedorozumenie. Od marca sa v ambulanciách alergiológov rozoznejú telefóny s prosbou: „Objednajte nás, prosím, čo najskôr, stále mu tečie z nosa.“ Majte na pamäti, že dokiaľ peľová sezóna nepominie, nemá význam žiadať vyšetrenie
v ambulancii špecialistu.

„V máji totiž aj ten najlepší alergiológ pre dieťa neurobí viac než starostlivý pediater,“ objasňuje MUDr. Paukert. „V akútnej fáze môžeme predpísať antihistaminiká a odporučiť režim, čo zaistí i detský lekár. Testy ani imunoterapiu nemôžeme zaviesť v sezóne v období ťažkostí.

Najlepší čas na návštevu alergiológie je začiatok jesene. Peľová sezóna sa už skončila a máme pred sebou dlhú dobu, kým príde ďalšia. Na jeseň môžeme urobiť kožné aj krvné testy a začať s alergénovou liečbu. Chorí potom majú 6–8 mesiacov aplikácie alergénu pred sebou, kým znovu príde sezóna ich ťažkostí. Dovtedy už začnú profitovať z liečby špecifickou imunoterapiou alergénom.“

Domov a rodina | Materstvo | Peniaze | Batoľa | Dojča

Autosedačka nie je na parádu

Režim a jeho význam

Tak ako v mnohých ostatných oblastiach, musíte mať ako rodič alergika oči na stopkách. Jednoducho tak vypozorujete, kedy a kde má vaše dieťa najväčšie ťažkosti. Režim peľových alergikov sa upravuje už od zimy (lieska a jelša „nazlostí“ pokojne už koncom januára) a rieši sa až do leta. Miera ťažkostí je jasným ukazovateľom, ako sa správať.

 • Peľové spravodajstvo: Je absolútny základ. Sledujte ho niekoľkokrát týždenne napríklad na www.meteo.sk/zdravie/ pelove-spravy. Už existuje aj špeciálna aplikácia do chytrých telefónov, ktorá varuje pred aktuálnymi alergénmi v reálnom čase a mieste, zaznamenáva alergické reakcie alebo odporučí najbližšiu lekáreň.
 • Obliekanie: Dbajte na to, aby dieťa nosilo slnečné okuliare a šiltovku. Po návrate z prechádzky alebo zo škôlky je ideálne alergika osprchovať vrátane vlasov a preobliecť oblečenie, aby si telo odpočinulo.
 • Upratovanie: Počas peľovej sezóny sa pre zmiernenie ťažkostí vyplatí udržiavať doma temer sterilný poriadok. K vašej výbave by mal patriť vysávač s HEPA filtrom (High Efficiency Particulate Air, voľne preložené vysoko efektívne vyčistený vzduch). Vysávajte často a nezabúdajte ani na čalúnený nábytok a matrace. Cena týchto vysávačov sa začína asi od 70 eur. HEPA filtre sa dávajú aj do klimatizácie či ventilačných zariadení automobilov, alergik potom nie je tak vystavený pôsobeniu peľov. Prach
  v byte stierajte navlhko a častejšie utierajte.

Špeciálne pomôcky

 • Peľové ochranné siete – majú vzhľad siete proti hmyzu, do okna ich pripevníte obojstrannou lepiacou páskou alebo suchým zipsom. Zvládnu zachytiť viac než 80 percent peľových zŕn a vydržia i niekoľko sezón. Kúpite ich za približne 10 eur.
 • Čističky vzduchu – ich princíp spočíva v tom, že doma prudko vyvetráte, potom okno zavriete a pustíte čističku. Tá
  za dve hodiny polapí peľové zrná a dieťa potom dáte spať do čistej miestnosti. Čističky už vyžadujú investíciu zhruba od 150
  eur, mnohé z nich však tiež poskytujú možnosť zvlhčovania vzduchu. Navyše pomôžu od cigaretového dymu, prachu, vírusov a baktérií.
 • Respiračné masky – vyzerajú ako lekárske rúška a sú vhodné vždy, keď hrozí krátke stretnutie s vysokou koncentráciou alergénu. Stoja okolo 4,75 eura.

Čistý nos je základ

A nielen pre alergikov. Na vyčistenie a ozdravenie nosnej sliznice sa úspešne využívajú takzvané nosné laváže. „Vďaka tomu sa z nosa odstránia alergény a ľuďom sa uľaví. Alergici ich používajú pred aplikáciou liekov,“ vysvetľuje MUDr. Paukert.

Princípom kanvičiek alebo fľaštičiek na sprchovanie nosnej sliznice je väčšie množstvo vody s fyziologickým roztokom, ktoré vypláchne škodlivé látky a pomôže k lepšiemu vysmrkaniu.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Batoľa

Kedy je ten správny čas začať jesť s lyžičkou

Do nosa sa ako mechanická bariéra môže špeciálnym aplikátorom vmastiť i voľne predajná mastička – peľový ochranný krém. Ten vytvorí bariéru a do tela sa nedostane toľko alergénov. Jar a leto môže peľový alergik prežiť ako ostatní. Stačí sa starostlivo pripraviť a dodržiavať všetky odporúčania.

Na alergickú nádchu kúpeľmi

Najčastejším prejavom peľovej alergie je nesporne alergická nádcha, ktorej prejavy by sa nemali podceňovať. Inak hrozia závažnejšie ťažkosti dýchacích ciest, ako sú napríklad zápaly priedušiek.

Ak má vaša ratolesť veľké problémy aj napriek používaniu všetkých pomôcok a podporných metód, uvažujte o kúpeľoch. Alergická nádcha sa totiž dá liečiť i tu. Ak chcete do kúpeľov umiestniť svoje dieťa „len s nádchou“, budete musieť liečbu uhradiť.

Pokiaľ však máte pobyt v špeciálnom zariadení dojednaný kvôli diagnóze astma bronchiale či atopický ekzém, nádcha a jej prejavy sa môžu riešiť v rámci tejto liečby. Používajú sa inhalácie, preplachovanie nosa, kloktanie a dychová rehabilitácia.

Na podporu a stimuláciu imunitného systému sa tiež zaraďujú napríklad tradičné Priessnitzove metódy. Pokiaľ sa vaše deti stretnú s prejavmi nádchy za pomoci kúpeľov a zábalov, čo obsahuje takzvaná balneoterapia, pocítia okamžitú úľavu od nosných i očných príznakov. Tak ako každý kúpeľný pobyt, aj tento by mal byť minimálne dvojtýždňový, lepšie trojtýždňový.

Pokiaľ teda váš syn alebo dcéra tento rok „bojuje“ s alergickou nádchou, premýšľajte o kúpeľoch na budúcu sezónu. Najlepšia doba nastáva skoro zjari, dokiaľ ešte peľová sezóna nie je v plnom prúde.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma