AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako znížiť detskú horúčku?

Zvyšujúca sa telesná teplota signalizuje, že sa v organizme niečo deje. Sama o sebe nie je chorobou, je len príznakom. Nepanikárte, ale rozhodne tomu venujte pozornosť.
Ako znížiť detskú horúčku?

Čerstvé mamičky bývajú veľmi opatrné, často bojazlivé, aby čokoľvek v starostlivosti o práve narodeného potomka nezanedbali. Keď sa bábätku začne zvyšovať teplota, je to rozhodne namieste. Horúčka je normálnou reakciou zdravého imunitného systému, ktorý sa chce čo najskôr vysporiadať s nejakou formou oslabenia, napríklad napadnutia vírusom. Pomáha odstrániť z tela to, čo tam nepatrí.

Vysoká teplota u tak malých detí môže znamenať nebezpečenstvo, pretože imunitný systém ešte nie je dobudovaný, nefunguje tak ako u starších detí, preto vždy zavolajte (alebo vyhľadajte) lekára. Medzi varovné signály patrí: mimoriadna spavosť, tmavo červené alebo fialové škvrny na koži, ktoré pod tlakom nemiznú, kŕče (febrilné, tie vznikajú práve u malých detí ako následok vysoké horúčky), odmietanie pitia mlieka (dlhšie ako tri hodiny u bábätiek do troch mesiacov a šesť hodín u starších).

Je to len teplota alebo už horúčka?

Normálna teplota sa u dieťaťa mení s vekom, telesnou aktivitou a dennou dobou. Dojčatá majú zvyčajne vyššiu telesnú teplotu ako staršie deti. Počas dňa je teplota u detí aj dospelých najvyššia k večeru, a naopak najnižšia nad ránom. U dojčiat a batoliat je za normálnu teplotu považovaná hodnota do 37,5°C nameraná v konečníku.

Čo ju spôsobuje? 

Najčastejšou príčinou bývajú rôzne infekčné ochorenia: ochorenia dýchacích ciest a ťažšie prechladnutie, chrípka alebo zápal pľúc, zápal stredného ucha, zápal močových ciest, zápal obličiek, črevné zápaly, zriedkavo meningitída, encefalitída a ďalšie.

Neinfekčné ochorenia (objavujú sa zriedkavejšie): ochorenie čriev a žalúdka, nádorové ochorenia. Môže ju vyvolať aj očkovanie, poruchy obranyschopnosti organizmu, otravy, prehriatie dojčiat nevhodným oblečením a navyše pobytom v prehriatych priestoroch, úrazy, krvácanie.

Špecifickú skupinu tvoria práve najmenšie deti do troch rokov, u ktorých bývajú krátkodobo zvýšené teploty alebo horúčky pomerne časté. Problém nastane, ak sa horúčky bezdôvodne opakujú, pretrvávajú, a dieťa sa napriek tomu chová normálne, je pri chuti. U malých dojčiat do troch mesiacov môže ísť o skrytú infekciu, je teda potrebné dieťa nechať vyšetriť lekárom.

Ako zmerať teplotu

Vždy kvalitným teplomerom. Dnes sa už nepoužívajú ortuťové, z ktorých sa po rozbití vylial toxický kov. Súčasné kontaktné teplomery majú rôznu spoľahlivosť a kvalitu. Dbajte na to, aby zakúpený teplomer mal riadny certifikát. U novorodencov a dojčiat sa meria teplota v konečníku, kde býva spravidla o 0,5 stupňa vyššia než v podpazuší. U spolupracujúcich detí sa štandardne meria teplota v podpažnej jamke.

Ďalšími možnosťami je meranie teploty v ústach (aj tu je teplota spravidla o niečo vyššia ako v podpazuší). Z filmov poznáme ešte meranie teploty v uchu. To je spoľahlivé len pri použití drahého infračerveného teplomera. Pri rozhovore s lekárom vždy hláste, kde bola teplota nameraná.

Teplomer je nutné pred meraním v konečníku potrieť vazelínou alebo olejom, aby meranie nebolo pre dieťa bolestivé. Dieťa treba vopred upokojiť, mohlo by sa zraniť.

Ako znížiť horúčku

Paralenové čapíky (alebo iný liek s obsahom paracetamolu) je možné podávať od narodenia, ibuprofen (v rôznej forme) až od 6. mesiaca veku dieťaťa, nesmie sa podávať deťom, ktoré sú dehydrované alebo zvracajú. Teplotu je možné znižovať tiež zábalmi alebo umývaním vlažnou vodou vo vani.

Dieťaťu nikdy nepodávajte aspirín, ten môže vyvolať smrteľne nebezpečné ochorenie, tzv. Reyov syndróm. Nikdy nevychladzujte končatiny, nepoužívajte na zábaly alkohol (odparovaním a následne vdychovaním môže dôjsť k otrave alkoholom).

Nezrážejte teplotu na normálnu hodnotu, maximálne o 2°C (keď má dieťa veľmi vysokú horúčku, okolo 40 stupňov), neustále sledujte reakcie dieťaťa, pretože jeho stav sa môže veľmi rýchlo meniť.

Nikdy ani nestriedajte druh podávaného lieku, dbajte na primeranú teplotu v miestnosti, často a krátko vetrajte. Pozor, nasledujúce metódy nikdy nepoužívajte, ak má dieťa studené končatiny alebo mramorovanú kožu na tele, vyrážku na koži a ak sa dieťa procedúre neprimerane bráni!

Zábaly a ďalšie babské rady

Schladenie zábalmi používali už naše babičky. Dieťa zabaľte do osušky namočenej vo vlažnej vode približne 18°C teplej a ponechajte ich v zábale 10-15 minút, balí sa len hrudník a brucho, končatiny zostávajú voľné, ničím neprikryté.

Opakujte podľa potreby. Vždy je nutné dbať na prísun chladeného nápoja, teplota v miestnosti má byť 24°C. Po zložení zábalu si dieťa musí oddýchnuť, len ľahko prikryté a teplotu zmerajte znovu po 20 minútach.

Bábätká zábalmi zbytočne netrápte! Pri omývaní vlažnou vodou vaničku čiastočne naplňte vodou teplou asi 29°C, dieťa posaďte alebo položte a pomocou špongie umývajte trup a končatiny. Teplota v miestnosti má byť 24°C, dĺžka omývania 10 -20 minút v závislosti na reakcii dieťaťa. Ak sa objaví triaška alebo "husia koža", procedúru ukončite. Opäť musíte zhruba po 30 minútach kontrolovať teplotu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma