AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako zatočiť s kliešťom

Meria sotva pár milimetrov, ale spôsobuje obrovské a oprávnené obavy o zdravie detí. Je stále nebezpečnejší a toto je jeho sezóna. Zoznámte sa - kliešť.
Ako zatočiť s kliešťom

Okolo kliešťov panuje množstvo mýtov a choroby borelióza a encefalitída sú jedným zo strašiakov, ktorých sa bojíme po každom návrate z lesa. Pri správnom preventívnom pôsobení môžeme riziko nakazenia dieťaťa alebo nás samotných výrazne znížiť. Nakazený kliešť tiež nutne neznamená, že sa choroba prenesie.

Domov a rodina | Materstvo | Psychológia a vzťahy | Zábava | Batoľa

Deti a telka: prečo je dôležité stanoviť hranice ich priateľstva

A keď už áno, s opatrnosťou a pri včasnom zásahu lekára môžeme jej priebeh veľmi výrazne ovplyvniť a predísť následkom.

Štatistické údaje

Kliešť dokáže poriadne znepríjemniť život. Napríklad podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR v ostatných desiatich rokoch sa výskyt ochorení po uštipnutí kliešťom u nás pohyboval priemerne od 50 do 100, v roku 2011 však bolo zaznamenaných už 108 nových prípadov ochorení na kliešťovú encefalitídu, čo je najvyšší počet chorých za posledných dvadsať rokov.

Jeden pacient dokonca ochoreniu podľahol. Pre matky malých detí jedna dôležitá správa: boli to neočkovaní dospelí jedinci vyšších vekových skupín. Poučenie hneď na začiatok teda znie, aby sme, čo sa týka kliešťov, dali pozor aj na babičky a dedov, nielen na deti.

Predpokladaný výskyt ochorení na lymskú boreliózu, za ktorú tiež môžeme „poďakovať“ kliešťovi, je pritom viac ako 1000 nových ochorení ročne. Detí, ktoré majú boreliózu alebo encefalitídu, je síce najviac (vo vekovej skupine
5–9 rokov), ale tieto choroby spravidla prekonajú bez väčších problémov či dokonca následkov, na rozdiel od starších ľudí.

Do lesa len obozretne

Pokiaľ chodíte na prázdniny niekam do okolia Váhu, pripravte sa na to, že s potvorkou menom kliešť sa skôr či neskôr určite stretnete. Pozdĺž brehov Váhu sa dlhoročne zaznamenáva aj najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu. Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska (napr. pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitrianska a Pohronská pahorkatina, oblasť Malých Karpát, okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra
a Levice).

Výskyt infikovaných kliešťov sa však v súčasnosti zaznamenáva už aj v oblastiach, kde v minulosti neboli endemické, t. j. na Slovensku sa mení areál ich rozšírenia. Kliešťom, bohužiaľ, hrá do karát postupné otepľovanie,
a tak sa začínajú objavovať viac aj v miestach s vyššou nadmorskou výškou. A pokiaľ ste dosiaľ žili v tom, že kliešť striehne len v lese, je to omyl.

Chytiť ho totiž môžete tiež vo väčšom parku v meste alebo v záhrade. Jednoducho všade tam, kde sú listnaté a zmiešané porasty, predovšetkým ich okraje zarastené krovinami a bujnou vegetáciou. Vyskytujú sa aj v stržiach a priehlbinách terénu a pri brehoch vodných tokov a plôch.

Keď sa teda váš potomok vrhne do krovia pri lese za loptičkou, ktorá mu tam spadla, buďte veľmi ostražití. Pravdepodobne by sa totiž mohol stretnúť s kliešťom.

Kam po informácie

Najspoľahlivejšie informácie o kliešťoch a ich výskyte má Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý spolupracuje so Slovenským hydrometeorologickým ústavom. A na stránkach vyššie uvedených inštitúcií sa môžete cez leto i priebežne zoznamovať s predpoveďou aktivity kliešťov, podobne ako si rodičia alergikov prečítajú napríklad peľové spravodajstvo.

Domov a rodina | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Zdravá sexualita? Začnite s výučbou včas!

Slovenský hydrometeorologický ústav vydáva pred víkendom trojstupňovú varovnú predpoveď, ktorá mnohé napovie a poradí, čo robiť, aby sme sa stretnutiu s kliešťom vyhli. Vzhľadom na fakt, že tento hmyz je najaktívnejší v období máj až júl, kedy sú deti aj najviac vonku, je to veľmi ťažké.

Sezóna sa však kliešťom začína už v polovici marca a končí prvou polovicou novembra.  Neostáva nič iné, ako dbať skoro celý rok na prevenciu a byť v strehu.

Najlepšie je vyhnúť sa mu

Najjednoduchšou cestou, ako sa vyhnúť chorobám, ktoré kliešte prenášajú, je vôbec sa s malými votrelcami nestretnúť. Prevencia je alfou i omegou správneho prístupu. A zahŕňa
v sebe niekoľko faktorov:

 • Zvoliť oblečenie (najmä nohavice) z hladkej, svetlej látky (nevhodné je tmavé oblečenie z látky s vlasom).
 • Použiť repelentný prípravok, ktorý je vhodné aplikovať na oblečenie, najmä na spodnú časť nôh, od kolien
  nižšie. Ak je pri prípravku uvedené dávkovanie a doba účinku na komáre, treba počítať s tým, že na kliešte bude účinnosť približne polovičná.
 • V teréne ohrozenom výskytom kliešťov nesadať (nelíhať) na zem, ani pri použití prikrývky ako podložky.
 • Pohybovať sa po cestách a nestúpať voľne do trávy, bylinnej vegetácie a krovia.
 • Pri chôdzi občas prezrieť spodnú časť nôh (nohavice, pančuchy) a zložiť prípadne zachytené kliešte (preto je výhodná svetlá farba oblečenia).
 • Na miesta ohrozené kliešťami so sebou nebrať psy,
  v prípade nutnosti len na vôdzke.

„Najdôležitejšia zo všetkého je dôkladná prehliadka dieťaťa po návrate z lesa či iných nebezpečných miest,“ zdôrazňuje MUDr. René Hrdlička. „Dieťa musíme zobliecť donaha a veľmi dôkladne ho prezrieť. Sústredíme sa na miesta vo vlasoch, za ušami, na slabinách a v oblasti genitálií.“

Tým sa to však nekončí, prehliadku je vhodné na druhý deň zopakovať. Kliešť totiž môže nikým nespozorovaný niekoľko hodín cestovať po tele, kým sa prichytí. Navyše človeka môžu napadnúť aj nedospelé kliešte, ktorých objavenie je skutočne pre starostlivé oko: nenasatá larva je totiž
v priemere veľká len 0,8 mm.

Ako s ním „zatočiť“

Obozretnosť sa vypláca, ale nie je, samozrejme, stopercentná záruka, že sa nejaký zabudnutý kliešť niekde na tele nezabýval. Ani to nie je dôvod na paniku. Musíme však mať na pamäti, že možnej infekcii môžeme zabrániť rýchlosťou. Prisatý kliešť totiž ešte automaticky neznamená nákazu, a to ani vtedy, keď je sám nakazený.

Domov a rodina | Peniaze | Psychológia a vzťahy | Predškolák | Školák

Ako naučiť deti hodnotu peňazí

Čím dlhšie kliešť saje krv, tým je nebezpečnejší. S postupujúcou dobou cicania sa u kliešťa zvyšuje sekrécia slín, pričom dochádza k množeniu vírusu obsiahnutého v slinných žľazách a zvyšuje sa dávka odovzdaného patogénu. Tak môže byť ovplyvnený celý ďalší infekčný proces a jeho klinické prejavy.

Akým spôsobom kliešťa odstrániť, radí primár Hrdlička: „Najprv miesto vydezinfikujeme. Na odstránenie sa neodporúča krútivý pohyb, kliešť by sa mohol odtrhnúť. Lepšie je vykývať kliešťa z boka na bok. Môže sa použiť aj umelohmotná pinzeta, ktorú dostať napríklad v drogérii alebo lekárni. Po odstránení sa miesto musí znovu dezinfikovať.“

Na vytiahnutie kliešťa sa osvedčujú tiež komerčne vyrábané umelohmotné karty so zárezmi. Aj pri maximálnej opatrnosti sa však môže stať, že hlavička kliešťa ostane v koži. Ako potom ďalej postupovať? „Keď sa nepodarí vybrať celého kliešťa, dezinfikujeme miesto dvakrát denne, dokiaľ sa celkom nezhojí,“ radí primár Hrdlička.

„Väčšinou to miesto sčervenie, prípadne sa vytvorí malé hnisavé ložisko, ale obvykle zvyšky netreba chirurgicky odstraňovať. Hlavné množstvo mikróbov
je aj tak v telíčku kliešťa, ktoré sa vybralo.“ Vytiahnutý kliešť je stále infekčným materiálom a rozhodne by sme ho nemali rozpučiť či len tak spláchnuť do záchoda.

Jediným správnym spôsobom je vziať do ruky zápalky. Kliešťa zabalíme do kúska papiera a na nehorľavom podklade ho jednoducho spálime.

Obávané choroby

Sú dôvodom našich častých obáv – kliešťová encefalitída a kliešťová borelióza. Každá z nich má iné prejavy, ale jedno majú spoločné: stretnúť môžu kohokoľvek, ohrozenejšie sú deti a starší ľudia. Deti predovšetkým preto, že sa často pohybujú v prírode, líhajú si do trávy a pravdepodobnosť, že chytia kliešťa, je tak veľká.

V prípade starších ľudí sa zase častejšie objavujú horšie priebehy chorôb
a trvalé následky po nich. „Encefalitída a borelióza sú dve najznámejšie choroby spôsobené kliešťami, ďalšie sú u nás veľmi vzácne,“ zhrnuje primár Hrdlička. Aby sa človek nakazil, musí byť kliešť infikovaný, pritom najviac chorých je dlhodobo v oblasti Žilinského (32) a Trenčianskeho (27) kraja.

Encefalitída

Kliešťová encefalitída je akútna neuroinfekcia mozgu. Znie to dostatočne desivo, ale prejavy choroby také nemusia byť, obzvlášť v prípade detí. Objavia sa týždeň až dva od infikovania kliešťom. „Encefalitída sa nemusí prejaviť vôbec, len sa možno mamičke dva dni zdá, že dieťa nie je vo svojej koži a odznie sama,“ približuje lekár.

„U detí vyzerá často ako bežné chrípkové ochorenie s horúčkami.“ Encefalitída je však, samozrejme, nebezpečná, a pokiaľ udrie v plnej sile, s chrípkou si ju nepomýlime. Zápalové poškodenie mozgu sa prejaví týmito príznakmi: svetloplachosť, vracanie, bolesti hlavy, poruchy vedomia, nemožnosť predkloniť hlavu alebo poruchy pohybu.

Domov a rodina | Peniaze | Životný štýl | Batoľa | Dojča

Trendy pre detskú izbičku na rok 2014

„Toto je vzácnejšie, a keď sa objavia tieto príznaky, treba okamžite vyhľadať lekára,“ dodáva MUDr. Hrdlička. „Diagnostika sa robí odberom krvi a mozgovo-miechového moku. Už odber samotný chorému uľaví a jeho stav sa zlepší.“

Výkon známy ako lumbálna punkcia sa robí po podaní liekov obmedzujúcich bolesť, chorého nebolí a nepamätá si ho, zato spoľahlivo preukáže encefalitídu. „Jej liečba je symptomatická, iný liek na túto chorobu nie je,“ vysvetľuje primár Hrdlička a dodáva:

„U detí sa takmer vždy objavuje ľahšia forma choroby a často sa ani neodhalí. Hrozbou je však encefalitída pre všetkých nad 60 rokov veku. Tu nie sú výnimkou poruchy pohyblivosti, dýchania a trvalé následky, čo je u detí veľmi vzácne.“

Borelióza

Borelióza udrie o dva až tri týždne od nákazy a na rozdiel od encefalitídy o sebe dá vedieť jedným typickým príznakom. „V mieste, kde sme odstránili kliešťa, sa objaví začervenanie s priemerom minimálne 5 cm. Tento údaj je dôležitý, pretože malá škvrna okolo kliešťa je temer vždy a neznamená ešte boreliózu. Ďalším ukazovateľom je čas.

Škvrna boreliózy sa totiž ukáže naozaj až o dva týždne od nákazy,“ vysvetľuje lekár. „Miesto je buď celé červené alebo s vyblednutou časťou vnútri.“ Diagnostika boreliózy je komplikovaná záležitosť. Borélie sa totiž schovajú
do bunky a vyšetrenie protilátok je náročné.

Občas je teda nutné opakovať odber krvi, ktorým sa choroba preukazuje, a až dynamika tvorby protilátok preukáže, s kým máme tú česť. K vyliečeniu pomôžu antibiotiká a tu zdvíha primár Hrdlička varovný prst a borí ďalší známy „kliešťový mýtus“.

„V prípade boreliózy nie je riziko z časového omeškania. Keď sa teda nasadia antibiotiká o týždeň neskôr až po druhom odbere krvi, nič nebezpečné sa nestalo. Rozhodne je to lepšie, ako ich dávať preventívne, čo sa tiež stáva. Pokiaľ je nález jasný podľa škvrny, tak sa lieky môžu nasadiť, ale ak je to sporné, môže sa pokojne počkať.“

S antibiotikami sa však pripravte na beh na dlhú trať, obvykle sa užívajú tri týždne a deťom sa nasadia širokospektrálne penicilínové. Ak je na ne dieťa alergické, volia lekári iné vhodné antibiotiká podľa veku dieťaťa. Dospelí a dospievajúci od trinástich rokov si tak vyzdvihnú recept na tetracyklínové antibiotiká, ktoré sú v boji s boréliami najúčinnejšie.

Možno ste už narazili na ponuku súkromných laboratórií, ktoré vyšetria zaslaného vytiahnutého kliešťa, či nie je nakazený. Táto informácia je vám však v podstate na nič. „Keď mal kliešť boreliózu alebo encefalitídu, nie vždy sa pacient musí nakaziť,“ vysvetľuje lekár.

„Človek tak z výsledku môže mať maximálne väčší stres, že sa encefalitída alebo borelióza prejaví, a to ničomu nepomáha.“ Primár Hrdlička tak odporúča dieťa strážiť a trochu viac ho sledovať v niekoľkých ohrozených týždňoch po odstránení kliešťa. To sa určite vyplatí, pretože ak premeškáme úvodnú fázu choroby, ktorá sa dá riešiť pomerne jednoducho, druhý útok príde čoskoro.

„O ďalší mesiac či dva sa prejaví štádium neuroboreliózy, sprevádzané úpornými bolesťami hlavy a neurologickými problémami,“ približuje lekár. „Opäť sa po preukázaní lieči antibiotikami, ale tentoraz už to musí byť vnútrožilovo.“

Očkovanie

Áno či nie? Čo je dobré a čo je len zbytočným zaťažovaním organizmu dieťaťa? Už na úvod treba povedať, že očkovanie je neoddeliteľnou súčasťou efektívnej prevencie proti encefalitíde. Bohužiaľ, očkovanie je zatiaľ možné práve len proti encefalitíde.

„Proti borelióze ešte ani dlho nebude, pretože tým, že mikrób žije v bunke, je výroba vakcíny extrémne zložitá,“ objasňuje primár Hrdlička. „V prípade encefalitídy je rozhodnutie na rodičoch. Spoľahlivosť očkovania je vysoká, ale dieťa, ktoré žije mestským spôsobom života, nemá príliš veľké riziká, že kliešťa chytí a nakazí sa.“

Lekár však dodáva, že ak dieťa pravidelne trávi s babičkou leto na chalupe
v už spomínaných endemických oblastiach, potom by očkovanie odporučil. Očkovacie dávky sú tri a preočkúva sa každých päť rokov, starší ľudia každé tri. Vzhľadom na fakt, že malé deti majú v prvých dvoch rokoch života očkovacích látok hojné množstvo, je lepšie počkať, až táto doba pominie.

Očkovanie by sme však vždy mali odporučiť prarodičom, na ktorých sa tak nemyslí, hoci následky chorôb od kliešťov môžu byť fatálne práve pre nich. Kliešť môže byť nepríjemným návštevníkom kože našich detí aj nás samotných. So správnym preventívnym prístupom sa však prechádzok do lesa báť nemusíme.

Mýty o kliešťoch

 • Vyberajú si obete so „sladkou“ krvou – kliešť si nevyberá
 • Žijú na stromoch a skáču dolu – žijú v tráve a kroch
 • Hryzadlá kliešťa sú najviac infikované – najviac mikroorganizmov je v telíčku
 • Ak preukáže laboratórne vyšetrenie, že „náš vybraný kliešť“ je nakazený encefalitídou či boreliózou, máme ju tiež – nie, nakazený kliešť neznamená automaticky, že sme sa tiež nakazili
 • Po návrate z lesa stačí sprcha alebo umytie žinkou, to nás zbaví kliešťov – toto v žiadnom prípade nefunguje na odstránenie kliešťov

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma