AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako spoznať periodickú horúčku

Radí MUDR. Marta Šimunková, skúsená pediatrička a praktická lekárka.
Ako spoznať periodickú horúčku

Je pravda, že horúčka vlastne telo lieči? Ako to?

Horúčka väčšinou sprevádza akútne vírusové alebo bakteriálne infekcie. Ak teplota nedosahuje extrémne hodnoty (nad 40 stupňov), ovplyvní priebeh ochorenia skôr pozitívne, pri vyššej teplote totiž imunitný systém funguje efektívnejšie.

Čo sú to periodické horúčky?

Ide o pomerne vzácne, neinfekčné, geneticky podmienené choroby, ktoré sa prejavujú rôzne dlhými, pravidelne sa opakujúcimi teplotami, medzi ktorými je pacient bez akýchkoľvek známok ochorení. Pri teplotách môžu byť súčasne prítomné afty v ústach, zväčšené krčné mandle a uzliny, niekedy môžu bolieť kĺby, brucho, dieťa môže i vracať.

Spravidla však chýba kašeľ a nádcha. Tieto epizódy sa opakujú v celkom pravidelných intervaloch a rodičia väčšinou dokážu vopred určiť, kedy k nim dôjde.

Ako poznať, že nimi dieťa trpí?

Pri horúčke bývajú zvýšené zápalové markery (sedimentácia červených krviniek, CRP, vyšší počet bielych krviniek), ale pôvodcom nie je žiadna baktéria či vírus. Neexistuje však špecifický test, ktorý by diagnózu potvrdil. Horúčka však dramaticky rýchlo ustúpi po jednorazovom podaní kortikoidov.

Ochorenie sa začína po druhom roku veku a do desiatich rokov spravidla vymizne. Na dieťati nezanecháva trvalé následky, neovplyvňuje vývoj a rast dieťaťa. Riešenie patrí do rúk reumatológa-imunológa.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma