AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sĺbiť rodinný život s koníčkami?

Každá rodina má vlastný štýl, ktorý sa do značnej miery prispôsobuje najmladším členom. Napriek tomu, že predtým ste sa náruživo venovali adrenalínovým športom, s príchodom dieťatka ste svoje aktivity museli prehodnotiť. Ako sa dá skĺbiť rodinný život s koníčkami?
Ako sĺbiť rodinný život s koníčkami?

Ide to, ale s kompromismi. Iste, sú rodiny, kde otecko (mamička) zavelí a všetci členovia stoja v pozore pri dverách pripravení odísť na zjazdovku (do bazéna…). V absolútnej väčšine prípadov sa však život rodiny mení podľa okamžitej situácie. A že prekvapenia sú s deťmi na dennom poriadku, vieme všetci.

Recepty | Zdravá výživa | Životný štýl

Zdravé večere na rok 2014

Zvlášť, keď sa začnú virózy, nádchy, kašle a ďalšie obvyklé nepríjemnosti zimných mesiacov. To potom musí ísť akákoľvek aktivita bokom. A ako to máte vy? Pýtali sme sa čitateliek a odpovede sa veľmi podobajú.

V lete vonku, v zime pri rozprávkach

„Ani vo svojom okolí nepoznám veľa rodín, ktoré by v zime extra výletovali,“ zamyslela sa Kristína. „My na športy veľmi nie sme, ale rozprávky sledujeme radi všetci, dospelí i deti. Denne hráme pexeso, človečko, každý večer čítame rozprávky.

Sme skôr taká intelektuálska rodina, ale napriek tomu sa snažíme nezanedbávať ani základné zimné športy: syna učíme lyžovať, bobujeme, aby potom nebol medzi vrstovníkmi ‚menejcenný‘,“ zverila sa Andrea.

„U nás je to pol na pol. Od jari do jesene veľa výletujeme a podnikáme množstvo vecí, sme pomerne akčná rodina. A keď padne sychravo a začne sa zima, púšťame si rozprávky, hráme hry a von sa nám veľmi nechce,“ rozpráva Ivana.

Veľmi originálne a inšpiratívne riešenie má Alena: „Ja ako jediná z rodiny nelyžujem, takže týždeň, keď všetci okolo mňa trávili celé dni na lyžiach, som potulovala v lese. Brrrr. Preto tohto roku to bude inak. Hory odkladám, rodinku posielam samotnú. Ja si doma otvorím knižku, na ktorú sa už dlho chystám, uvarím si hrnček čaju a dni strávim leňošením…“

„My sme povaľači. Manžel má dve práce, dcéra je denne v škôlke a ja začínam tretí trimester, tak nie je čo vymýšľať. Keď obaja prídu domov, hneď je večer.

Podľa mňa dieťa potrebuje chvíľu na hranie, pokoj a pohodu domova, cez víkendy sa však meníme na akčniakov a stále niekde lietame: kino, bazén, korčule, v lete, samozrejme, výlety,“ komentuje domácu situáciu Marta.

„Ja sa snažím brať deti čo najviac von, sú zatiaľ malé, tak ich zabalím do kočíka, a šup na prechádzky dvakrát denne za každého počasia, dvakrát týždenne do soľnej jaskyne, bobujeme, sánkujeme,“ uvádza Katarína a podobne to má nastavené i Petra:

„Pre deti je dôležité byť vonku za každého počasia, chodíme teda raz týždenne plávať, čerstvý vzduch nič nenahradí. Čo neznamená, že sa doma nezabavíme: maľujeme, čítame, hráme sa s loptou…“

Aktívne riešenie prináša i Eva: „Vďaka tomu, že je skoro tma, vonku sme menej, chodíme však do hôr, denne na prechádzky so psami a ja najlepšie relaxujem v zasneženej krajine na koni…“

Životný štýl | Predškolák | Školák

4 dôvody pre kvalitné, zdravotne bezchybné topánočky

Prostredie priateľské pre všetkých

Či aktívna, alebo skôr pasívnejšia rodina, isté zásady by mali platiť všade.

Demokratický dohovor: Každý člen rodiny by si mal nájsť v programe to svoje. Aktivity by sa mali striedať tak, aby boli spokojní veľkí i malí členovia rodiny. Každý by mal mať svoj hlas a jeho návrh by sa mal prediskutovať.

Prostredie priateľské k deťom: I keď sú najmenší a ešte sotva chodia, majú najsilnejšie slovo v rodine. Musíte im prispôsobiť aktivity, či chcete alebo nie. Neprepínajte ich sily a možnosti, nakoniec sa to vždy obráti proti vám. Či už chorobou, alebo vzdorom.

Meňte činnosti: Deti majú rady, keď je program pestrý. Striedajte čítanie, kreslenie s prechádzkami a ďalšou pohybovou aktivitou. Okrem zábavy prospejete celkovému psychomotorickému vývoju potomkov.

Zapojte prarodičov i priateľov: Deti potrebujú poznať rôznych ľudí, spôsoby správania a konania. Učia sa tým, že napodobňujú, sledujú. Čím širšie budú mať sociálne kontakty, tým viac skúseností získajú.

A rodičov poteší, keď budú svoje životné skúsenosti môcť odovzdať ďalšej generácii. Majú trpezlivosť a čas venovať sa vnúčatám. Nemusia vychovávať, na to majú deti vás .

Menej je niekedy viac: Pestrá činnosť je dobrá vec, ale keď sa dieťa chce hrať, nenúťte ho do rýchlej zmeny. Deti potrebujú čas a chcú mať pokoj a pohodu. Nemusíte trhať rekordy v množstve aktivít, na prvom mieste by malo byť spokojné dieťa. A, samozrejme, i rodičia.

Deti sú ako špongie, veľmi citlivo nasávajú atmosféru a poznajú, keď sa trápite, ste nervózni, naštvaní, hádate sa. Svoje starosti a nesúlad nechajte predo dvermi domova a snažte sa dať deťom istotu, lásku, pohodu a príjemné detstvo.

Aby mali z čoho čerpať, až na nich doľahnú školské a iné životné starosti. Budú ich mať dosť, tak nech si užívajú bezstarostné detstvo. Každý štýl je dobrý, keď sú v ňom deti i dospelí spokojní.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma