AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako skoro mať za sebou deti? Existuje ideálny vekový rozostup?

Aký je ideálny vekový rozostup medzi súrodencami? 1, 2, 3 alebo dokonca 4 roky? A čo sa vlastne ukrýva pod označením "ideálny"?
Ako skoro mať za sebou deti? Existuje ideálny vekový rozostup?

Sotva jedno dieťa odrástlo, mať ďalšie alebo počkať, až prvé dieťa pôjde do školy? Existuje vôbec ideálna veková súrodenecká konštelácia?

Čitateľka Zdena M. v súvislosti s ideálnym vekovým rozostupom píše: "Chcela by som, aby sa spolu deti hrali, mali na detstvo spoločné spomienky a pekné vzťahy v dospelosti! Dcéra ma necelé 3 roky, malý 2 mesiace. Dcéra zatiaľ žiarli a malému ubližuje, ale myslím, že sa všetko časom urovná."

Podobné, avšak zatiaľ povzbudivejšie skúsenosti má čitateľka Kvetoslava S.: "Mám dve dievčatká s vekovým rozostupom 2 roky, a myslím, že je to skvelé! Aj keď spočiatku bolo všetko dosť náročné. Teraz sa mladší vždy strašne tešia, až príde sestrička zo škôlky. Potom si hrajú, starší je dôležitý, ale na sestričku dobrý, mladší sa ju snaží vo všetkom napodobňovať. Je to zohraná dvojka!"

Skúsenosti rodičov aj názory odborníkov nahrávajú skôr menším vekovým rozostupom

A aké prevládajú názory na ideálny vekový rozostup medzi súrodencami v odborných kruhoch? Napríklad psychológ a psychoterapeut Miroslav Vyhnálek ​​sa v súvislosti s malým vekovým rozostupom domnieva: "Medzi deťmi vznikajú užšie väzby a intenzívnejší je aj vzájomný vzťah. To už nemožno povedať o rozdiele troch či štyroch rokov, kde má starší súrodenec navrch a má tendenciu upevňovať svoje dominantné postavenie. Čím je vekový rozostup väčší, tým ťažšie k sebe deti hľadajú cestu."

Samozrejme, že menšie vekové rozdiely nezaručia, že súrodenci budú mať pekný vzťah aj v dospelosti, no v detskom, obzvlášť predškolskom a mladšom školskom veku veku možno očakávať, že si deti budú blízke, budú mať veľa spoločných záujmov a zážitkov. Skrátka budú skôr kamaráti, než súrodenci.
V súrodeneckých vzťahoch "dievča - chlapec" pravdepodobne dôjde k väčšiemu prelínaniu chlapčenských a dievčenských záujmov a hier. Dievčatko si môže v budúcnosti vďaka tomu dobre rozumieť aj s chlapcom a naopak.

Súrodenci, no i tak dvaja jedináčikovia

V peknej knihe o súrodeneckých vzťahoch s príznačným názvom Pozitívna výchova súrodencov v rodine od manželov Čapkových sa okrem iného píše o tom, že vekový rozdiel piatich a viac rokov môže v niektorých prípadoch viesť k výchove ďalšieho jedináčika. Čo samozrejme nemusí byť chápané negatívne, niektorým rodičom môže tento model dokonca vyhovovať a môžu ho uprednostňovať! Ostatne nielen vekový rozdiel, ale tiež výchovný podiel rodičov a celková atmosféra v rodine veľmi ovplyvňujú to, aké k sebe budú mať súrodenci vzťahy, a či sa k sebe budú mať aj v dospelosti.

Obľúbený slovenský priemer

Asi najobľúbenejšie časový interval medzi narodením druhého a ďalšieho dieťaťa sú na Slovensku a v Čechách 3 roky. Čo podľa autorskej dvojice Čapkových vcelku korešponduje s akýmsi symbolickým ideálnym vekovým odstupom, za ktorý považujú 2 až 2 a pol roka. Staršie dieťa má vraj v tomto veku už za sebou najbúrlivejšie obdobie vzdoru a s príchodom ďalšieho súrodenca sa lepšie vyrovná.

Vekový rozostup a inteligencia

Zhruba 4 roky stará štúdia Kasey Buckles z Univerzity Notre Dame sa snaží preukázať, že z hľadiska inteligencie detí je ideálny vekový rozostup minimálne 2 roky. Jej autorka (mimochodom mamička dvoch detí s vekovým rozostupom 2 roky a 2 mesiace) tvrdí, že taký vekový rozostup rodičom uľahčí z potomkov vychovať múdre deti.

Ak je vraj rozostup menší, strácajú rodičia veľa času a pozornosti rutinnej starostlivosť o deti. Ak má starší súrodenec viac ako 2 roky, môžu sa podľa pozorovania rodičia deťom viac venovať, viac ich rozvíjať, hrať sa s nimi a komunikovať. (Efekt je podľa vedcov viditeľnejší pri prvého a druhého dieťaťa.) Spomínané 2 roky vraj tiež zaručia, že budú mať deti aj spoločné záujmy a pravdepodobne si budú lepšie rozumieť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma