AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako si vykŕmiť kvalitné spermie

O tom, že s kvalitou spermií slovenských mužov to ide z kopca, sa hovorí už dlhšiu dobu. Existujú spôsoby, ako stav zlepšiť?
Ako si vykŕmiť kvalitné spermie

Oproti niektorým predpokladom nezávisí reálna plodnosť muža ani tak od jeho sexuálneho „výkonu“, ako predovšetkým od kvality spermií, ktoré produkuje. Keď muž nemá s počatím žiadne problémy, neexistuje ani žiadny dôvod, aby navštevoval odborníka a spermie si nechával vyšetriť.

Predškolák

Čo si dieťa môže dovoliť a čo nie

Pokiaľ sa však páru nedarí počať dieťa celý rok, je namieste obrátiť sa na reprodukčnú medicínu. Prvým vyšetrením, ktoré v takom prípade pripadá do úvahy, je práve spermiogram, teda mikroskopické vyšetrenie ejakulátu v laboratóriu. Spermiogram sa hradí zo zdravotného poistenia.

Čo vás čaká

Pravdepodobne si dokážete predstaviť i lepšie trávenie voľného času, ale pokiaľ chcete zistiť, ako ste na tom, neostane vám iné, len najprv dodržať asi trojdňovú sexuálnu abstinenciu a potom masturbáciou získať vzorku spermy do sterilnej nádoby.

Spermie z kondómu sa na vyšetrenie použiť nedajú, pretože väčšina prezervatívov obsahuje látky, ktoré spermie usmrcujú či poškodzujú. Vzorku je nutné dostať do laboratória do jednej hodiny, preto sa väčšinou na odber využívajú miestnosti priamo na klinikách.

Nie je to veľmi príjemné, ale keďže je to viac-menej nutnosť, treba sa s tým zmieriť. Sperma sa potom skvapalní, čo trvá od desať minút do pol hodiny, a následne je možné posudzovať množstvo, tvar a pohyblivosť jednotlivých spermií.

Normálne hodnoty

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá vychádzala z výsledkov plodných mužov, by sperma mala mať pH do 7,2 (normálne pH je mierne zásadité, kyslejšie spermie usmrcuje), malo by jej byť aspoň 1,5 mililitra (množstvo spermy ale obvykle na plodnosť nemá zásadný vplyv) a v jednom mililitri by sa malo nachádzať minimálne 15 miliónov spermií.

Celkom by mala sperma obsahovať aspoň 39 miliónov spermií, z toho viac než tretinu progresívne pohyblivých (rýchlo sa pohybujúcich vpred) a nad 40 % pohyblivých. Viac než 4 % z nich by malo byť normálnych z hľadiska morfológie – tvar je pomerne dôležitý na posúdenie plodnosti.

Podiel živých spermií by mal dosahovať nad 58 %. Znížená kvalita spermií je jednou z najčastejších príčin mužskej neplodnosti.

Pokiaľ je spermií príliš málo, hovorí sa o oligospermii, keď sa spermie zle pohybujú, ide o astenozoospermiu, a pokiaľ majú spermie zlý tvar, nazýva sa tento stav teratozoospermiou. Nie je výnimkou, že u jedného muža sa spájajú všetky tri menované poruchy plodnosti.

Ako zlepšiť kvalitu

V posledných desaťročiach sa kvalita spermy najmä u mužov žijúcich v priemyslovo vyspelých štátoch výrazne znížila. V Spojených štátoch sa hovorí o poklese hustoty spermií o 1,5 % každý rok.

Podľa niektorých odhadov má dnes s plodnosťou ťažkosti až 40 % mužov. Zlý spermiogram jednako len automaticky neznamená, že muž je neplodný. Obvykle sa spermiogram opakuje v odstupe štyroch týždňov, a keď sa zlé hodnoty potvrdia, namieste je konzultácia v reprodukčnom centre.

Faktory, ktoré nízku kvalitu spermy ovplyvňujú, možno v niektorých ohľadoch eliminovať. Predovšetkým ide o fajčenie, nadmernú konzumáciu alkoholu, prehrievanie semenníkov príliš tesným oblečením a tiež vplyv niektorých infekčných chorôb či, naopak, liekov.

Čo robí spermiám dobre

Nové spermie sa vytvárajú v priemere každé tri mesiace, preto je možné, že dva spermiogramy s väčším odstupom sa môžu výrazne líšiť, zvlášť pokiaľ dotyčný muž v priebehu predchádzajúcich troch mesiacov zásadným spôsobom zmenil svoj životný štýl.

Ideál v tomto prípade znamená: dostatok spánku, absolútna absencia fajčenia či užívania iných návykových látok, umiernená konzumácia alkoholu či abstinencia, umiernená konzumácia kávových nápojov, pravidelný pohyb, vyhýbanie sa stresu, nosenie voľného oblečenia s priedušnou spodnou bielizňou, vyhýbanie sa horúcim kúpeľom a saunovaniu a pravidelný sex (každé dva až tri dni).

Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák | Školák

Koža v zime trpí

Pozor na laptopy

Podľa niektorých štúdií stoja za zhoršenou kvalitou mužských spermií aj výdobytky techniky. V podozrení sú najmä laptopy s bezdrôtovým pripojením k internetu.

Argentínski vedci zverejnili výsledky štúdie, podľa ktorej muži, ktorí pracujú často s laptopom na lone a sťahujú doň dáta z internetu pomocou Wi-Fi, škodia svojim spermiám.

Elektromagnetické žiarenie z Wi-Fi podľa tejto štúdie znižuje pohyblivosť spermií a poškodzuje štruktúru DNA. „Z našich výsledkov je zjavné, že notebook s bezdrôtovým pripojením umiestnený v blízkosti mužských reprodukčných orgánov môže znižovať kvalitu ľudských spermií.

V súčasnej dobe však ešte nevieme, či sa táto skutočnosť týka všetkých počítačov pripojených na internet prostredníctvom Wi-Fi, alebo čo tento efekt umocňuje,“ uviedol šéf výskumného tímu Conrado Avendano.

Ten odobral vzorky spermií od 29 zdravých mužov, umiestnil ich pod notebook sťahujúci dáta z internetu a po štyroch hodinách ich porovnal so vzorkami uchovávanými v rovnakej teplote, ale v bezpečnej vzdialenosti od počítača.

Výsledok bol jasný: spermie vystavené elektromagnetickému žiareniu vykazovali trikrát väčšie poškodenie DNA než tie ostatné, štvrtina spermií sa vôbec nepohybovala.

Kde máte mobil?

Nevinný však zrejme nie je ani mobilný telefón. Aj jeho slabé elektromagnetické žiarenie môže spermie poškodiť. S týmto záverom prišli výskumníci z University of Newcastle v austrálskom Callahane.

Tí vystavili ľudské spermie v laboratórnych podmienkach rovnakým dávkam elektromagnetického žiarenia, akým by čelili pohlavné bunky v tele mužov, ktorí hojne používajú mobilný telefón.

Efekt bol jednoznačný: spermie veľmi rýchlo strácali schopnosť pohybu a následne hynuli. Najviac ohrozené boli, samozrejme, spermie mužov, ktorí pravidelne nosia telefón v prednom vrecku nohavíc.

Liter koly = smrť spermií

A podľa dánskych odborníkov môže byť na vine i obľúbený kolový nápoj. Muži, ktorí vypijú liter koly denne, majú podľa dánskej štúdie v priemere až o tretinu nižší počet spermií než tí, ktorí kolu vôbec nepijú.

Štúdie sa zúčastnilo celkom 2500 mladých mužov, z ktorých tí, ktorí kole neholdujú, dosahovali priemerné hodnoty 50 miliónov spermií v mililitri spermy, zatiaľ čo tí, ktorí kole najviac holdovali, mali v mililitri spermy o 15 miliónov spermií menej.

Domov a rodina | Batoľa | Dojča | Novorodenec | Predškolák

Homeopatiká. Poznáte ich účinky?

Ktoré jedlo pomáha

V snahe vykŕmiť si spermie do zdravia a sily môžu pomôcť i konkrétne pokrmy. Neodporúča sa konzumovať príliš veľké množstvo mäsa a mliečnych výrobkov, ako i produktov zo sóje.

Vhodné sú, naopak, potraviny s veľkým množstvom antioxidantov, teda zelenina, strukoviny, orechy, celozrnné produkty a ovocie. Pri výbere ovocia a zeleniny je dobré dbať na pestrosť farieb – každý deň by ste mali zjesť zeleninu všetkých farieb, ktoré nájdete na semaforoch.

Stravu je dobré doplniť o kvalitné morské ryby s obsahom omega-3 mastných kyselín, napríklad lososa, a nevyhnutný je dostatočný príjem tekutín, teda dva až tri litre denne, pravdaže bez kávy a alkoholu.

Tipy na dobrý spermiogram:

  • Vynechajte saunu a horúce kúpele.
  • Ak pracujete s počítačom, neklaďte si ho do lona.
  • Nefajčite, neužívajte drogy, nepreháňajte to s kávou, kolou a alkoholom.
  • Pravidelne ejakulujte.
  • Stravujte sa zdravo a pestro.
  • Vyhýbajte sa stresu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma