AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

MDDR. Soňa Humpolíčková, stomatologička
Ako si čistiť zúbky: radí stomatologička

Príčinou častého kazenia detských zubov je zanedbanie starostlivos- ti. Rodičia si neuvedomujú, že o detské zuby sa musia starať ešte predtým, než vyrastú. Nie všetky deti toto „nutné zlo“ však baví. Skúste vymyslieť niečo, čo dieťa bude zaujímať a zabaví ho.

Pomáhajú hračky do pusy?

Pre najmenších existujú hryzadlá, teda gumové a zdraviu neškodné hračky, ktoré napomáhajú prerezávanie zubov. Niektoré chladia boľavé ďasná, navyše zbavujú ďasná škodlivých baktérií.

Akú kefku kúpiť?

Deti okolo troch rokov začínajú držať kefku samy, kúpte im nejakú veselú, farebnú, s ich obľúbeným zvierat- kom či rozprávkovou postavou. Hlavná je funkčnosť. Správna kefka pre deti i dospelých by mala mať mäkké, rovnako dlhé a husté vlákna na malej ploche. Postup čistenia chrupu sa vekom líši.

Najmenšie deti môžu robiť horizontálne pohyby, väčšie učíme krúžky a tie sa následne menia na vibrácie. Všeobecne však platí, že sa majú zuby čistiť pod uhlom 45 stupňov, kefka sa priloží ku krčku zuba tak, aby čistiaca plôška bola napoly na zube a napoly na ďasne a pomocou krúživých pohybov zub čistíme.

Čo ešte môžeme urobiť?

Pomenujte s deťmi zúbky a nezabudnite sa o každého „kamaráta“ starať. Zubnú pastu používajte pre správny vek. Deťom starším ako tri roky dajte na kefku pastu veľkosti hrášku. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma