AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa vyrovnať s prenášaním

Niektoré deti sa ponáhľajú do života až príliš rýchlo, iným sa zasa z pohodlia maminho bruška veľmi nechce. Čo môžeme robiť, keď sa nám čakanie na príchod potomka zdá doslova nekonečné?
Ako sa vyrovnať s prenášaním

Kto nezažil, nepochopí. Ale kto sa každý deň budil s pocitom, že snáď konečne dnes, vie dobre, ako stresujúce môže čakanie na pôrod byť. U viacrodičiek navyše pribúda starosť o staršie dieťa: Či sa stihne skoordinovať stráženie, odvoz do pôrodnice aj ockova prítomnosť pri pôrode... Väčšinou to však funguje tak, že v tie najpríhodnejšie dni sa nedeje nič, a keď sa to práve veľmi nehodí, pôrod sa zomelie raz dva.

Dcérka si postavila hlavu 

Niekedy sú všetky snahy márne a dieťatko si jednoducho postaví hlavu, že bude po jeho. "Prvé dieťa som prenášala jedenásť dní a pamätám si, že to bolo veľmi nervy drásajúce obdobie.

Najviac ma stresovali neustále esemesky a telefonáty, či už... Keď sa teda blížil koniec môjho druhého tehotenstva, rozhodla som sa, že to vezmem do vlastných rúk," spomína tridsaťštyriročná Markéta. "Od konca 38. týždňa som chodila na dlhé prechádzky s kočíkom a so psom a brala som to pekne ostrým tempom, denne som utierala celý byt, domov som zásadne chodila po schodoch, v aromalampe bol neustále škoricový olej, takže dodnes škoricu nemôžem ani cítiť. Dokonca som manžela prehovorila k sexu, ale tiež bez výsledku...

Dcéra sa narodila trinásť dní po termíne, deň predtým, než som mala nastúpiť na vyvolanie pôrodu, takže už som bola zmierená s tým, že spontánne neporodím," dodáva Markéta.

Čo hovoria babské rady?

Skúsené pôrodné asistentky či rôzne veštice dokážu vymenovať ešte ďalšie spôsoby, ako urýchliť príchod dieťatka na svet. Využívajú sa rôzne bylinky či vône (masáž podbruška olejom s vôňou škorice) alebo pitie čajov, najmä z listov maliníka, ktorý údajne uvoľňuje hladké svalstvo. Naše babičky sa tiež kúpali v odvare z materinej dúšky či levandule.

Často sa v alternatívnej medicíne využíva prirodzená tendencia organizmu vyčistiť sa pred pôrodom, napríklad konzumáciou ľanového semienka alebo malinkého množstva ricínového oleja, a kontrakcie sa potom (možno) pridajú samé. Medzi nastávajúcimi mamičkami sa traduje aj jedna nikým neoverená metóda: konzumácia pohára červeného vína.

Gél, tableta alebo infúzia? 

Keď nič nepomôže a dieťa je prenášané takmer dva týždne, pristupujú zdravotníci na vyvolanie pôrodu. Lekár by vám mal podrobne vysvetliť dôvod indukcie, prebrať s vami jej očakávaný priebeh a vy ju musíte schváliť svojím podpisom. Niekedy sa používa tyčinka, ktorá po zavedení do krčka maternice nasáva vlhkosť z okolitého tkaniva, a tým hrdlo rozťahuje.

Ak je čapík zrelý, môže lekár vykonať tzv. Hamiltonov hmat alebo rovno pretrhnúť vak blán, čím vyvolá odtok plodovej vody. Najčastejšie sa ale pôrod vyvoláva použitím gélu či tablety s prostaglandínmi, prípadne infúziou s oxytocínom.

Rýchlo alebo pomaly? 

Porovnávať môže aj tridsaťosemročná Andrea z Hradca Králové, ktorá prvého syna porodila spontánne a pôrod trval 32 hodín. U druhého chlapčeka nakoniec prišiel na rad vyvolávaný pôrod, pričom od prvých kontrakcií do narodenia dieťaťa ubehli necelé tri hodiny. "Prvý pôrod nebol príliš bolestivý, až tesne predtým, než som mohla začať tlačiť, boli bolesti naozaj silné. Druhý pôrod bol rýchlovka, ale na bolesti spôsobené vyvolávacou tabletou som dlho nemohla zabudnúť. Bola to fakt sila! Ale rýchlo to utieklo, a hlavne sa narodilo zdravé bábätko," spomína Andrea.

Vyvolávaný pôrod je bolestivejší 

"Ak sa podarí vyvolávacími liekmi pôrod vyvolať, väčšinou potom prebieha rýchlejšie. V priebehu samovoľného pôrodu maternicové sťahy prirodzene postupne silnejú a ich interval sa následne skracuje. V priebehu vyvolaného pôrodu sa kontrakcie objavia doslova z minúty na minútu a ich intenzita obvykle rodičku prekvapí. I napriek upozorneniu, že sťahy budú silnejšie, očakáva ich väčšina žien aspoň spočiatku slabšie. Na druhú stranu, síce to viac bolí, ale pôrod je spravidla o niečo kratší," vysvetľuje rozdiel medzi samovoľným a vyvolávaným pôrodom zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Motol Roman chmeľ.

Rady, ako si nástup pôrodu urýchliť samostatne

  • Pohlavný styk - Mužské spermie obsahuje prostaglandíny, ktoré napomáhajú dozrievaniu krčka maternice a bežne sa formou tabliet používajú v pôrodniciach na vyvolanie pôrodu. Podmienkou je tehotenstvo bez komplikácií a chuť na sex v poslednej fáze tehotenstva.
  • Masáž bradaviek - Masírovanie bradaviek je považované za prostriedok na spustenie aktivity maternice, pretože sa pri ňom vyplavuje oxytocín, ktorý je zodpovedný za maternicové kontrakcie. Ak si takto nevyvoláte pôrod, aspoň pripravíte bradavky na dojčenie.
  • Horúca vaňa - Odporúča sa kúpeľ v tak teplej vode, ako len znesiete, môžete tiež jemne masírovať brucho teplou vodou zo sprchy.
  • Fyzická práca - Mnoho tehotných žien netrpezlivo vyzerajúcich pôrod už si veľkým upratovaním alebo poriadnu prechádzkou dokázalo pôrod skutočne vyvolať. Len si však dajte pozor, aby ste to neprehnali a neublížila si.
  • Masáž hrádze - Funguje podobne ako stimulácia bradaviek, navyše uľahčuje priechod hlavičky a predchádza nástrihu.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma