AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa uistiť, že vaše dieťa je v bezpečí online

Rady priamo od Viberu
Ako sa uistiť, že vaše dieťa je v bezpečí online

Väčšina našej dnešnej komunikácie sa odohráva prostredníctvom komunikačných aplikácií, preto sa online bezpečnosť stáva veľmi dôležitým faktorom a to najmä, čo sa týka detí. Nedávno sa objavili v médiách reportáže o niekoľkých fenoménoch (Blue Whale, Momo), ktoré mali tragické následky, čo poukazuje na vplyv internetového sveta na deti a tínedžerov. I napriek tomu je možné chrániť sa pred zastrašujúcimi správami a online šikanou. Atanas Raykov, ktorý je zodpovedný za rozvoj značky Viber v strednej Európe, ponúka niekoľko rád, ktoré by mohli byť užitočné pre vás a vaše deti. 

Nezdieľajte vaše číslo s cudzími osobami

Vaše vlastné telefónne číslo je súkromná informácia, takže je veľmi dôležité, aby ste ho nedávali cudzím osobám. Aby ste sa vyhli správam od ľudí, ktorí by vás potenciálne mohli obťažovať, buďte opatrný komu svoj kontakt dáte. Viber nikdy nezdieľa informácie svojich používateľov, takže nie je možné, aby vás v aplikácii našli neželané osoby bez toho, aby ste im dali svoje číslo.   

Overte si neznáme čísla od ktorých dostávate správy

Ak napriek všetkému obdržíte správu od neznámej osoby, zistite či dané číslo poznáte alebo či je zo správy zrejmé kto by to mohol byť. Ak je jej obsah urážlivý, neslušný alebo zastrašujúci, môžete odosielateľa jednoducho zablokovať v možnostiach chatu. Ak to isté číslo zablokuje viacero ľudí, Viber danú osobu automaticky vyhodí.   

Shouts_SK.png

Meno a obrázok nikdy nestačia – vždy si overte číslo

Neznámi obťažovatelia vždy získajú mená alebo obrázky priateľov svojej obete. Ak dostanete podozrivú správu od jedného z vašich priateľov,  je dôležité skontrolovať si nielen meno a obrázok, ale aj číslo. Číslo nie je možné sfalšovať alebo dať jeho kópiu, takže môže vyzradiť či jeho vlastník naozaj je alebo nie je jeden z vašich priateľov. 

Nebojte sa porozprávať sa s vašimi rodičmi, alebo učiteľmi

Ak dostanete urážlivé a agresívne správy alebo obrázky nemyslite si, že je divné sa s tým zdôveriť. Toto sa môže stať nielen na ulici alebo v škole, ale takisto online. Najdôležitejšie je vaše fyzické a mentálne zdravie, takže sa vždy porozprávajte s vašimi rodičmi alebo učiteľmi o všetkom, čo je podozrivé alebo z čoho máte strach. Nikdy nie je neskoro a hanbou požiadať niekoho o pomoc! Šikana sa dá v dnešnej dobe ľahko zastaviť a autority majú nástroje na vypátranie vinníkov.     

Viber sa bude naďalej zameriavať na bezpečnosť. Na to, aby zabezpečil súkromie svojich používateľov, používa end-to-end enkrypciu čo znamená, že správy môže čítať len odosielateľ a prijímateľ.

Kliknite sem pre zhliadnutie videa Atanasa Raykova o bezpečnosti

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma