AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa starať o pleť na horách

Chystáte sa na lyže alebo budete tentoraz brázdiť kopce na snowboarde? Potom si so sebou okrem nevyhnutnej lyžiarskej výbavy a teplého oblečenia pribaľte tiež špeciálnu kozmetiku, ktorá vašu pleť ochráni pred poškodením mrazom.
Ako sa starať o pleť na horách

Pobyt na horách má na ľudský organizmus samozrejme veľmi priaznivý vplyv a zlepšuje aj jeho obranyschopnosť. Oveľa menej už ale pleti. Práve tá je v zime všeobecne oveľa viac namáhaná. Sneh, nízke teploty, vietor, ale aj časté prechody z tepla do zimy a naopak jej vôbec neprospievajú. V chlade sa totiž koža omnoho pomalšie prekrvuje, horšie sa vyživuje a najmä vo vetre oveľa viac vysušuje. Naopak v prekúrených miestnostiach je pre zmenu prekrvená až moc.

A tak najviac trpí koža, ktorá býva počas celého roka suchšia, citlivejšia s rozšírenými žilkami na lícach a okolo nosa. Má tiež väčší sklon k červenaniu, následnému páleniu a podráždeniu. Správnou kozmetickou starostlivosťou však môžete negatívne prejavy výrazne eliminovať.

Výživa je dôležitá

Predovšetkým si na hory kúpte hutný mastný krém. V ponuke sú dokonca špeciálne krémy určené k starostlivosti o pleť na horách. Jedná sa o vyživujúce hydratačné prípravky, ktoré ochránia pleť pred poškodením vplyvom mrazu i vetru, podporujú vláčnosť a pružnosť pleti. Tým navyše obmedzujú riziko vzniku predčasných vrások a predchádzajú vysušenie pleti. Často tiež obsahujú ochranný slnečný faktor, teda SPF.

Práve na horách môžete jeho absenciu výrazne pocítiť. Spojenie slnko a sneh nevyznieva pre pleť priaznivo. Slniečko totiž na horách páli oveľa ostrejšie - čím je vyššia nadmorská výška, tým je slnečné žiarenie intenzívnejšie. A odráža sa od snehu, UV žiarenie tak znásobuje svoju intenzitu a tým aj svoju škodlivosť. Preto na hory vyrážajte vždy s krémom s SPF, napríklad aj s klasickým opaľovacím krémom. Ten by mal mať pokiaľ možno najvyšší možný ochranný faktor, teda SPF 50+. Pokojne ho naneste ešte cez denný vyživujúci krém. Oči je pochopiteľne nutné chrániť okuliarmi, a to nielen pri lyžovaní.

Ochranná vitamínová mast na suchou kůži, Vitella Extreme, Benemedo, 190 KčUltra-ochranný výživný krém s bambuckým máslem pro suchou a velmi suchou pleť, L´Occitane, 995 KčVyživující péče Cold Cream na velmi suchou a citlivou pleť, Avene, 219 Kč

Ak ste sa zdržiavala celý deň na slniečku, môžete mať večer pocit, že je koža od neho podráždená, alebo dokonca aj spálená, upokojte ju preto penou s obsahom panthenolu alebo chladivým gélom s aloe vera. Na pery patrí vyživujúci balzam. Používajte ho opakovane v priebehu celého dňa. Na večer, po tradičnom čistiacim rituáli, ošetrite pleť nočným regeneračným krémom, na citlivé očné okolie použite vyživujúci očný krém.

Zimní krém vyvinutý pro horské podmínky SPF 20 a balzám na rty SPF 15 v jednom, Panthenol Winter, Altermed, 210 Kč

Hýčkajte pokožku tela

Teplé oblečenie síce v zime chráni pokožku pred chladom, ale zároveň ju často viac vysušuje a tak pod jeho vrstvou býva koža suchšia. Preto ju pravidelne zvláčňujte, najlepšie hydratačným telovým mliekom, na obzvlášť suchú kožu sa potom hodia výživnejšie telové maslá.

Koža na rukách je práve v zime náchylnejšia k vysušeniu a popraskaniu, pretože má len minimum kožných mazových žliaz a ľahko tak dôjde k porušeniu ochranného hydrolipidického filmu. Pokožku vysušuje aj časté používanie mydiel, a tak kožu na rukách doprajte pravidelnú starostlivosť v podobe výživného krému a v chladnom počasí ich chráňte rukavicami.

Multifunkční hydratační a vyživující ručně vyráběný krém z páry na obličej, tělo a ruce, Steamcream, 460 KčRegenerační mléko na unavené tělo, Svaly a klouby, Tetesept, 159,90 KčRelipidační hydratační emulze proti vysušování pokožky, Lipikar Lait, La Roche-Posay, 390 KčVyživující krém na ruce Medový sen, Nuxe, 180 Kč

Chráňte krehkú kožu detí

A nezabúdajte ani na deti, ich koža je ešte oveľa citlivejšia než je tomu u dospelých, preto ju vždy ošetrujte tzv. zimnými krémami. Majú hustejšiu konzistenciu a sú určené práve do zimného a veterného počasia.

Výživný krém s cold cream pro suchou a citlivou pleť dětí, Klorane Bébé, 209 Kč

Bariérové krémy obnovujú narušenú pokožku

V zimnom období sa stav pleti často veľmi zhoršuje. Vplyvmi vonkajšieho prostredia suchý vzduch a nedostatočná hydratácia stav pleti zhoršujú. V súčasnosti sa už darí kožnú bariéru nielen chrániť, ale aj obnoviť. Na trhu sú v ponuke Bariérové krémy,, ktoré pokožku uzavrú a zabránia prenikaniu škodlivín do kože, ale aj úniku vody a podporia prirodzenú hydratáciu pokožky. Krémy zakúpite v lekárňach a ich použitie je vhodné konzultovať s lekárom alebo lekárnikom. V ponuke sú už tónované krémy, ktoré pomôžu zjednotiť tón pleti.

2Derm bariérový krém tónovací2Derm Bariérový krém Transparent

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma