AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa starať o detskú pokožku

V priebehu prvého roku sa budú potreby pokožky vášho dieťatka vyvíjať a meniť od hlavičky k päticčke. Ste na zmeny pripravená a viete o nich?
Ako sa starať o detskú pokožku

Počas doby, kedy ste boli tehotná, prihovárali ste sa dieťatku v brušku, hladkali ho, všemožne sa starali nielen o seba, ale aj o neho. Ako? Napríklad tým, že ste mu poskytli dostatok živín a látok potrebných na vytvorenie prvého ochranného filmu – plodového mazu.

Domov a rodina | Materstvo | Životný štýl | Pôrod | Tehotenstvo

Antikoncepcia nielen po pôrode

Bielej až žltkastej hrudkovitej hmoty, s ktorou dieťatko vždy prichádza na svet. Maz má dôležitú ochrannú funkciu už v maternici, kde sa stará o to, aby plod nepoškodila plodová voda; svoj zmysel má ale aj po pôrode. A dermatologička Kateřina Tvrdoňová dodáva: „Plní ochrannú funkciu a netreba ho z pokožky dieťaťa odstraňovať okamžite po narodení. Na to je čas oveľa neskôr.“

Kúpanie? Neponáhľajte sa

Večerný rituál môže mať mnoho úskalí. Voda, predovšetkým tá z vodovodu vo veľkých mestách, detskú kožu vysušuje a tá potom môže zareagovať ešte extrémnejšie než vaša pokožka. Bábätku teda spočiatku len pravidelne a veľmi jemne utierajte celé telo teplou vodou (teplota mu musí byť príjemná, mala by mať asi 37 až 38 °C), sústreďte sa na tvár a oblasť plienok i na všetky záhyby na koži, kde by sa mohli tvoriť zapareniny.

Samotný kúpeľ doprajte bábätku dvakrát až trikrát týždenne. „Je vhodné kúpeľ obmedziť na nevyhnutne krátku dobu, aby bábätko neprechladlo. Polhodina strávená vo vaničke s penou je rozhodne nežiaduca,“ varuje Kateřina Tvrdoňová.

Keď sa novorodencovi kúpeľ vyslovene nepáči, nenaťahujte ho, stačí naozaj len pár minút. Na umytie nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky. „Ideálna je len čistá voda, rozhodne nepoužívajte parfumované sprchové gély, prísady ani voňavé olejčeky.

Na omytie zadočka je najvhodnejšie bežné detské tuhé mydlo. Pri výrazne suchej pokožke je možné použiť lekárom odporúčané liečebné hypoalergénne olejčeky, ale treba dávať veľký pozor, aby sa dieťa pri prenášaní nevyšmyklo,“ upozorňuje dermatologička.

Na zvláčnenie suchej pokožky vyskúšajte napríklad Penivý olej do sprchy i do kúpeľa pre deti, Mixa, alebo Detský kúpeľový olej Delfínek, Eoné. Na zvlášť suchú detskú pokožku so sklonom k atopickému ekzému sa hodia prípravky s výťažkami z ovsa, ktoré majú upokojujúce i hydratačné účinky, a navyše uľavujú od svrbenia a nepohodlia (napríklad Emolienčný krém Exomega, A-derma).

Domov a rodina | Materstvo | Novorodenec | Pôrod | Tehotenstvo

Keď sa dieťatko ponáhľa na svet...

U novorodencov nezabudnite venovať pozornosť ešte nezahojenému pupčeku, dezinfikujte ho a potom opatrne vysušte. Počas šestonedelia nestrihajte bábätku nechty, samy sa olamujú.

Maznajte zadoček

Po narodení dieťatka sa v plienke objaví smolka. Nejde o klasickú stolicu, smolka má tmavú, temer čiernu farbu. Nech je však akejkoľvek farby, stolica dráždi jemnú pokožku v plienkovej oblasti, a preto sa treba dôkladne venovať očiste.

Platí pravidlo troch hodín, počas ktorých by malo byť dieťatko v jednej plienke; ak dôjde k jej znečisteniu, je, samozrejme, nevyhnutné prebaliť rýchlejšie a v kratšom intervale. A ako je to s používaním detských vlhčených obrúskov?

„Používaniu vlhčených obrúskov by som sa snažila vyvarovať. Už sme videli rad kontakt- ných dermatitíd, preto ostaňme radšej pri klasike, ale bez žinky,“ vysvetľuje dermatologička, ktorá dáva pred vlhčenými obrúskami prednosť buničine namočenej vo vode. Po očistení nedávajte hneď novú plienku, ale nechajte bábätko voľne ležať na podložke. Potom ho opäť zabaľte.

Uvoľnujúce masáže

Pokožka najmenších detí je veľmi citlivá na okolité vplyvy, pretože ešte nemá plne vyvinutú ochrannú bariéru. Napríklad Detský olej Sebamed nielenže podporuje prirodzenú funkciu kože, ale tiež predchádza podráždeniu a poškodeniu pokožky. Alebo je možné spojiť dve ošetrenia do jednej pomocou detského masážneho oleja.

Masáže sú pre dieťat- ko veľmi príjemné, uvoľňujúce, upokojujúce, a navyše sa nimi posilňuje proces bondingu, teda upevňovania vzájomného vzťahu medzi mamičkou a bábätkom. Len čo sa na pokožke dieťatka objavia drobné červenofialové škvrnky, ide o signál, že je mu zima!

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Životný štýl | Pôrod

Ploché bruško po pôrode. Dá sa to?

Obranný štít

Pretože novorodenci ešte nedokážu regulovať teplotu svojho tela, ľahko prechladnú alebo sa, naopak, prehrejú. Keď si nie ste istá, či je dieťaťu v kočíku horúco alebo, naopak, chladno, siahnite mu prstom na zátylok. Spotený signalizuje prehriatie, chladný krček, naopak, varuje a odporúča pridať ďalšiu vrstvu.

Na jeseň a v zime sú najväčšími nepriateľmi detskej kože vietor a chlad. Preto ju pred odchodom von ošetrite výživným krémom špeciálne určeným práve do chladného počasia (napríklad Ochranný krém Nivea alebo Bio detský balzam Saloos).

V období, keď deťom rastú zúbky a viac slinia, môže ľahko dôjsť k výraznejšiemu podráždeniu až popraskaniu kože v okolí pier a brady. Vhodné je kožu ošetrovať ošetrujúcim krémom ABCDerm Peri-oral, Bioderma. Znižuje začervenanie pokožky, pôsobí protizápalovo a antibakteriálne.

Milia

Približne u tretiny detí sa po narodení objavia pod kožou drobné biele alebo žltkasté bodky. Vyskytujú sa najčastejšie
na čele, tvári, nose alebo brade a odborne sa nazývajú milia.

Čo funguje?

Obvykle pupienky zmiznú samy počas niekoľkých týždňov a netreba žiadnu liečbu. Rozhodne ich však netlačte ani sa ich nesnažte vôbec odstraňovať. „Milia sa u malých detí objavujú často spontánne, väčšinou sa tieto drobné cystičky odlúčia samovoľne,“ vysvetľuje MUDr. Tvrdoňová.

Ekzémy

Existuje hneď niekoľko typických príznakov, ktoré sa vyskytujú práve pri ekzémoch. Patria medzi ne suché miesta na koži, prípadne odlupujúce sa suché šupinky, začervenanie a popraskanie pokožky, infekcia a svrbenie. Niektoré odznejú samy, iné treba riešiť s pediatrom. Záleží na tom, ako veľmi obťažujú.

Domov a rodina | Materstvo | Zdravá výživa | Dojča

Dojčenská kolika - ako s ňou bojovať

Čo funguje?

Dôležité je, aby koža ostala vláčna a zbavila sa suchých miest. Ideálne sú preto vysoko hydratačné a vyživujúce prípravky, napríklad z radu Excipial Kids. K podráždenej koži sú šetrné a upokojujú ju. Pokiaľ sa ekzém nelepší, je vhodná porada s pediatrom.

Zapareniny

U malých detí sú veľmi časté. Charakteris- tická je pre ne podráždená, červená pokožka v plienkovej oblasti. Koža svrbí a páli, čo dieťatko dáva najavo hlasným plačom a zlou náladou. Môžu za to vlhké plienky – baktérie v nich majú ideálne prostredie, aby sa mohli množiť a dráždiť tak detskú kožu.

Čo funguje?

Často prebaľujte, nechávajte kožu „vetrať“. Na čistenie oblasti plienok používajte skôr vlažnú vodu a vatu, miesto vždy šetrne osušte. Používajte krémy určené práve na túto oblasť, napríklad Detský krém proti zapareninám, Hipp alebo Bepanthen, Bayer, klasikou je Rybilka, Herbacos. Všetky uvedené prípravky podporujú hojenie rán a chránia pokožku pred začervenaním.

Intertrigo

Ide o hojne sa objavujúcu vyrážku v kožných záhyboch, najmä na krku, kde sa koža ľahko zaparí. Môže sa objavovať napríklad po dojčení – keď je dieťa nepokojné, pri kŕmení sa krúti, mlieko steká po koži a vyrážka sa tak môže ľahko objaviť. Môže sa vyskytnúť i na slabinách a pod plienkami.

Čo funguje?

Pravidelne kontrolujte a starostlivo umývajte všetky záhyby a dobre ich tiež vysušte, aby sa v nich nedržala vlhkosť. „Vzhľadom na kvasinkovú infekciu sa často používajú lieky s antimykotikami, preventívne potom možno používať zásypy a nemenej dôležité je často meniť plienky,“ dodáva
MUDr. Tvrdoňová.

Citlivá pleť

Detská koža je po narodení extrémne citlivá a veľmi náchylná k najrôznejším vplyvom okolitého prostredia. Preto sa treba snažiť predchádzať jej podráždeniu a chrániť ju pred poškodením.

Čo funguje?

Nepoužívajte silne parfumované prípravky, oveľa vhodnejšie sú mlieka a krémy, ktoré zabraňujú vysychaniu kože a podporujú jej prirodzenú bariéru; skúsiť môžete napríklad Relipidačný telový balzam proti podráždeniu a svrbeniu Lipikar Balm AP, La Roche-Posay.

Domov a rodina | Zdravá výživa | Životný štýl | Predškolák | Školák

Koľko kalórií denne by mal zjesť školák a koľko predškolák

Chráňte dieťa pred prehriatím, aby sa zbytočne nespotilo, pretože potom sa tvoria potničky, najmä na krku a v podpazuší. Koža červenie a svrbí. Dieťa vždy obliekajte do priedušných bavlnených materiálov.

Seboroická dermatitída

Vlásky vášho bábätka sú krásne hebké a bez chybičky, ale odrazu sú mastné a plné lupín. Môže za to nadmerná činnosť mazových žliaz. „Seboroická dermatitída alebo i ekzém sa vyskytujú v oblastiach s výraznými mazovými žľazami, môžu sa u novorodenca prejaviť už v prvých dňoch.

Môžu sa však prejaviť aj ložiskovým až celkovým začervenaním pokožky s prítomnosťou mastnejších šupiniek, chrást, často s nadväzujúcou kva- sinkovou infekciou,“ popisuje Tvrdoňová.

Čo funguje?

„Predpisujú sa osvedčené magistraliter masti (pripravené v lekárni), masti s antimykotickými zložkami, u detí od dvoch mesiacov veku pri výraznejších prejavoch sa predpisujú slabé lokálne kortikosteroidy.

Dnes sú na trhu aj voľne predajné prípravky od renomovaných kozmetických firiem. Najčastejšie sa objavuje do troch mesiacov veku, ale pochopiteľne ju vídame i neskôr,“ dodáva Kateřina Tvrdoňová.

Mixa – odborník na starostlivosť o citlivú pleť – slávi veľké jubileum. Už 90 rokov poskytuje vďaka svojim produktom citlivú a účinnú starostlivosť bábätkám i mamičkám. Pôvodom francúzsku značku zrodenú v lekárni teraz dostať aj u nás a my máme ďalší dôvod oslavovať! Objavte i vy tajomstvo starostlivosti o citlivú pleť. Zamilujete si ho.

Trocha histórie

Mixa vznikla už v roku 1924 v lekárni Dr. Rogera. Ako prvý z produktov sa objavil krém na ruky s obsahom alantoínu, ktorý bol známy upokojujúcimi a hojivými účinkami. O tridsať rokov neskôr rozšírila značka Mixa svoje portfólio a uviedla novú značku pre bábätká Mixa Bébé.

Detská pokožka je totiž špecifická a už od narodenia dieťatka vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Z radu starostlivosti o detskú pokožku sa stal prelomovým predovšetkým jemný šampón na detské vlásky. Vďaka znalostiam starostlivosti o citlivú detskú pokožku sa mohla značka čoskoro stať aj expertom v starostlivosti o pokožku dospelých.

Najprv rozšírila svoje produkty v oblasti starostlivosti o telo a v roku 2003 priniesla i pleťovú starostlivosť pre mamičky s citlivou pleťou. Produkty značky Mixa stále pamätajú na svoj lekárenský pôvod a cieľ pomáhať pri starostlivosti o citlivú pleť.

Pre malých i veľkých

Rad produktov pre citlivú pleť obsahuje všetko, čo potrebujete pre jemnú starostlivosť o pokožku celej vašej rodiny. Výrobky Mixa Baby sú zamerané
na starostlivosť o našich najmenších. Vytvorené sú tak, aby neštípali v očiach, ale zároveň odstraňovali nečistoty, hydratovali a starali sa o krehkú detskú pokožku.

Zloženie prípravkov pleťovej starostlivosti Mixa čistí pleť bez zbytočného drhnutia, podráždenia a vysušovania. Špeciálne zloženie bez alkoholu s patentovaným výťažkom z ruže jemne odstraňuje zvyšky mejkapu a upokojuje vašu citlivú pleť. Starostlivosť o citlivú pokožku môžete bez obáv zveriť aj Mixa prípravkom telovej starostlivosti.

Mixa starostlivosť o telo hĺbkovo hydratuje, regeneruje a vyživuje pokožku tela a rúk a zanecháva ju neodolateľne jemnou a hebkou. Produkty Mixa majú
tiež jedinečné hydratačné účinky. Napríklad 24-hodinový Mixa Hydratačný krém zbaví vašu pleť pocitu napätia.

Navyše bohaté a rýchlo sa vstrebávajúce zloženie zabraňuje vysušovaniu a zanecháva vašu pleť jemnú a upokojenú. Rovnako tak môžete dôverovať i prelomovej novinke na pleť bez začervenania. Vyskúšajte Mixa Upokojujúcu starostlivosť proti začervenaniu. Intenzívny krém ihneď zmierňuje začervenanie pleti, upokojuje podráždenie a vďaka postupnej korekcii zjednocuje tón pleti.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma