AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa rodia deti vo svete...

Chceme byť tie najlepšie, najsilnejšie a najúžasnejšie matky "tigrice", ktoré všetko zvládnu lusknutím prstov rovnako ako v rozprávke. Ale tak to nie je. Sme len obyčajné (čo sa ale s najlepšími nevylučuje, že?) Ženy. Ako pôrod a starostlivosť o deti ponímajú inde a je to naozaj taký rozdiel?
Ako sa rodia deti vo svete...

Všetko začína prípravou na príchod potomka. Niektoré kultúry a národy to vnímajú úplne odlišne. Čas zrodenia je magický a každý národ má vlastné tradície.

Vyberte si víťazný tým

Vo väčšine kultúr sú pri pôrode prítomné výhradne ženy. Muži nemajú do pôrodnej miestnosti prístup (ani o to veľmi nestoja). Pôrod a všetko, čo s ním súvisí, je považovaný za ženskú doménu. Prítomnosť ženy alebo viac žien, ktoré majú skúsenosti, pôsobí pri pôrode veľmi upokojujúcim dojmom. Zvyčajne sú to príbuzné, kamarátky, vlastne členovia rodiny. Ešte v čase tehotenstva dôkladne zvážte, kto by mal zdieľať tú najintímnejšie chvíľu života ženy a dieťaťa.

TIP: Ak je vaším pôrodníkom muž a vy k nemu máte maximálnu dôveru, nie je potrebné hľadať niekoho iného len kvôli pohlaviu. Môžete si ale vziať k pôrodu ďalšiu osobu: dulu, partnera, kamarátku, mamičku. Záleží na vašom rozhodnutí. Potrebujete podporu od ľudí, u ktorých vám nebude vadiť, že vás vidí, keď sa cítite vyčerpane, ste nervózna, miestami na dne síl.

Doprajte si masáž a byliny 

Staré mexickej kultúry, ako mayská alebo yucatánska, zastávajú názor, že hodinová celotelová masáž počas každej predpôrodnej návštevy poradne je nevyhnutnou nutnosťou. Nejde pri nej totiž len o to, aby ste sa zbavila bolestí, ale pôrodná asistentka sa tak dokonale zoznamuje s vaším telom, spoznáva ho na dotyk.

Táto znalosť sa potom zúročí počas pôrodu. Skúsená pôrodná asistentka je schopná rozpoznať polohu dieťatka a jeho veľkosť iba dotykom, na pohmat. Všemožné olejčeky a bylinky môžu upokojiť predpôrodné bolesti. A naopak počas pôrodu zvyšujú kontrakcie a tým uľahčia a zrýchlia pôrod.

TIP: Pôrodná asistentka vám masáž neurobí (nie je to prax našich pôrodníc, má totiž na starosti ďalšie rodičky a zdravotnú starostlivosť o ne). Požiadajte blízkeho človeka, ktorý s vami "rodí", nech vám aspoň pravidelne masíruje ramená. Používajte ružové (pomáhajú pri dýchacích ťažkostiach, potenie, posilňujú a osviežujú pri samotnom pôrode, dodávajú silu, harmonizujú psychiku) alebo levanduľové oleja a esencie.

Podrepnúť, postaviť, stáť!

Ďalšia z pôrodných tradícií, hojne sa vyskytujúcich po celom svete, je pôrod vo vzpriamenej polohe, najčastejšie v podrepe. Nájdete ho už na starých rytinách alebo maľbách. Táto poloha je veľmi múdra, využíva totiž zákonov gravitácie, aby pomohli s pôrodom.

Drep zároveň roztvára bedrá a dáva dieťaťu viac priestoru, na rozdiel od polohy ležmo, ktorá uzatvára panvu. Navyše pôrod vo vzpriamenej polohe umožňuje pohybovať sa, jesť, piť, čo dodáva energiu a uľahčuje sústredenie.

TIP: Dohodnite sa o možnostiach, ktoré budete mať v prvej dobe pôrodnej. Chodenie, úľava na lopte, ribstole či poloha na všetkých štyroch bývajú bežne akceptované. Ovšem na pôrodnom lôžku už zvyčajne budete ležať. Našťastie sú lehátka polohovateľné, s madlami, takže uľavia a uľahčia samotný priebeh.

Rozkmitajte a roztancujte svoje brucho

Niektorí antropológovia veria, že brušný tanec vznikol ako pôrodný rituál medzi kmeňmi Stredného východu, ktoré tento pohyb používali ako pomoc pri kontrakciách a uľahčení celého priebehu pôrodu. Hoci toto nebol pôvodný účel tanca, celkom určite dobre funguje. Tanec pôsobí ako protitlak a pôrod pri ňom nie je toľko bolestivý.

TIP: Rad tanečných štúdií aj niektoré predpôrodné kurzy ponúkajú tance pre budúce mamičky, ktoré naučia pohyby pomáhajúce otvoriť pôrodné cesty a správne dýchať.

Odložte prestrihnutie pupočníku 

Tento akt je veľmi rýchly a rutinný, v mnohých kultúrach vrátane Číny a Indie má však veľký význam. Ide o moment oddelenia dieťaťa od matky a ponáhľa sa s ním veľmi zriedkavo. Na mnohých miestach sveta je obvyklé čakať, než odíde placenta. V momente narodenia je v placente stále asi 40 mililitrov krvi, teda dosť značné množstvo, ktoré môže dieťa od matky získať.

Súčasné štúdie dokazujú, že oneskorené prestrihnutie významne zvyšuje zásoby železa v tele. Napríklad v Indii, ak dieťa nedýcha, sa s prestrihnutím šnúry čaká, než sa dych rozbehne. V tej dobe pôrodníci zahrievajú placentu, aby stále pumpovala krv.

TIP: Mnoho lekárov váha s oneskorením dlhšie ako niekoľko minút. Porozprávajte sa o tom so svojím pôrodníkom, aké sú v danej pôrodnici zvyklosti.

Zasaďte si placentu 

Placenta je uctievaná v mnohých kultúrach. Ako prvý orgán vášho dieťaťa udržiavala jeho život po dobu deviatich mesiacov. Mnoho rodičov ju spáli a vysadí nad jej popolom strom, ako symbol života pre dieťa. Pochovávanie placenty je bežné v Nigérii, Indonézii a na Havaji.

TIP: Väčšina pôrodníc s placentou nakladá ako s biologickým odpadom. Ak si ju chcete ponechať, povedzte to včas svojmu pôrodníkovi a dohodnite sa na postupe, ktorý schvaľuje pôrodnice a vám bude vyhovovať (spôsob a možnosti prepravy, uskladnenia, hygienické predpisy ...).

Zabalte si brucho

Napríklad v Ekvádore je bežné, že po pôrode (ten je zvyčajne v réžii samotnej rodičky) prichádzajú pôrodné asistentky a "bruško" obaľujú teplými prikrývkami. Táto prax znižuje krvácanie, zmierňuje popôrodné sťahovacie kontrakcie maternice (respektíve ich bolestivosť) a pomáha s regeneráciou svalov, ktoré pri pôrode ťažko pracovali.

TIP: V USA je balenie brucha narastajúcim trendom, môžete si dokonca zakúpiť špeciálne pôrodné bandáže vyvinuté priamo pre tento účel. Veľkosti podľa postavy a objemu bruška.

Mesiac pokoja po pôrode

Je jedným z rituálov žien mnohých kultúr od Japonska po Ekvádor. Toto polihovanie alebo "voľný mesiac" im dáva priestor k načerpaniu síl, ale aj nastavenie spoločného režimu s bábätkom, na dojčenie, maznanie. Odpočinok pomôže naštartovaniu laktáciu, znižuje riziko vzniku popôrodného blues. V ázijských kultúrach sa berie veľmi vážne.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma