AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa pripraviť na zimnú dovolenku

Leto je síce ďaleko, ale to neznamená, že by sme nemali chodiť na výlety, na dovolenky, prežívať nové zážitky a dobrodružstvá. So zimnou dovolenkou sú spojené isté špecifiká, zvlášť keď idete s malými deťmi.
Ako sa pripraviť na zimnú dovolenku

Stále viac rodín si dnes i zimnú dovolenku vyberá v zahraničí. Či už idete autom, autobusom, či si na svoju cestu vyberiete lietadlo, vždy je dobré nezabúdať na niekoľko základných maličkostí. Radšej si urobte zoznam, aby ste pred výletom nič nepodcenili.

1. Skontrolujte si platnosť cestovných dokladov

Hoci môže táto rada znieť zábavne, radšej na ňu nikdy nezabúdajte. „Kontrola cestovných dokladov, i keď ide napríklad len o občiansky preukaz, je veľmi dôležitá.

Na mnohých zájazdoch sa objavia cestujúci, ktorí nakoniec nemôžu odcestovať kvôli tomu, že ich dokladu vypršala platnosť. Vyžadovaná platnosť dokladov je obvykle minimálne 6 mesiacov po termíne návratu z dovolenky.

2. Zistite, či sa dá vašou kartou platiť a vyberať peniaze v zahraničí

Veľa ľudí u seba nerado nosí peniaze v hotovosti, a to z bezpečnostných dôvodov. Veď stačí malá plastová kartička. Pokiaľ si ju beriete so sebou do hôr, radšej sa vo svojej banke spýtajte, či ju môžete používať v zahraničí, aby ste sa nakoniec neocitli úplne bez peňazí.

Pokiaľ cestujete mimo Európu, majte radšej dve karty, a to dvojakého typu, teda Mastercard a Visa. Dôležité tiež je, aby karty boli takzvane „embosované“, inými slovami, aby mali reliéfne písmenká a čísla.

Sú totiž miesta, kde takzvane elektronickými kartami (bez vyrazených čísel) nezaplatíte – mohli by ste tak prísť napríklad o možnosť nákupu tovaru na väčšine palúb lietadiel.

3. Nemáte lyže? Stačí si ich požičať

Keď ste si na posledných prázdninách v horách zlomili lyže a na nové v tejto chvíli nemáte, nevešajte hlavu. Či už idete do slovenských hôr alebo do cudziny, vo všetkých veľkých lyžiarskych strediskách môžete nájsť kvalitnú požičovňu lyží a ostatného vybavenia.

Pravda pozor, zistite si, či sú lyže poistené a aká je vaša spoluúčasť pri ich poškodení či v prípade, že vám ich niekto ukradne. Milovníkov aktuálnych trendov iste poteší, že v zahraničí sa väčšinou požičajú najnovšie modely lyží za veľmi priaznivé ceny.

4. Auto, autobus alebo lietadlo?

Pri mnohých zimných pobytov nájdete v kolónke doprava slovo „vlastná“. Je teda len na vás, aký spôsob vám najlepšie vyhovuje.

Pokiaľ sa na dlhú cestu autom či autobusom necítite a premýšľate nad leteckou dopravou, tak si nezabudnite zistiť, ako sú na tom letecké spoločnosti so špeciálnymi poplatkami za dopravu lyží a ďalších neobvyklých predmetov. Lyže a topánky si môžete požičať na mieste, kvalita požičovní v zahraničí vás iste príjemne prekvapí.

5. Nezabudnite sa poistiť

Či už sa idete na hory len prechádzať alebo rovno prekonávať svetové rekordy v rýchlosti na zjazdovke, vždy je dobré myslieť na cestovné poistenie. Ceny lekárskeho ošetrenia vás môžu stáť majetok. Preto je vždy dobré mať nejaké cestovné poistenie, ktoré vám pomôže v prípade zranenia.

Keď neviete, aké si vybrať, pozrite sa na internetové porovnávače cien a vyberte si to najvhodnejšie. Keď hodláte športovať, nezabudnite na pripoistenie ŠPORT. Vo všetkých poisťovniach vám radi poradia a pripravia poistenie pre celú rodinu priamo na mieru.

6. Batožiny primerane

S predstihom si urobte zoznam vecí, ktoré budete potrebovať. V zime je výbava náročnejšia, preto včas skontrolujte, či deti nevyrástli z otepľovačiek a búnd alebo či máte dostatočnú zásobu čiapok a rukavíc. Tieto doplnky sa totiž ľahko strácajú.

Počítajte i s tým, že treba mať aspoň dve športové súpravy oblečenia, tomu by mala zodpovedať i veľkosť batožiny. Informujte sa s predstihom (v prípade, že volíte lietadlo), akú váhu povoľuje vaša letecká spoločnosť.

7. Jedlo ako od mamičky

Pri uvažovaní nad tým, aký typ stravy vybrať, dôležitý je vek vašich potomkov. Pokiaľ sú deti malé, snažte sa o pravidelný režim a stravu, ktorá sa bude čo najviac podobať tej domácej. Preto s predstihom naštudujte jedálny lístok hotela, ktorý ste si vybrali alebo, naopak, podľa možností detského menu vyberajte penzión.

Ušetríte si množstvo zbytočných dohadov ohľadne jedla, ktoré vám môžu pobyt veľmi znepríjemniť. Na zjazdovku sa vybavte kopou najrôznejších oplátok a keksov, budú sa hodiť ako prvá pomoc.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma