AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa na materskej dovolenke nezblázniť

Hoci sa to nezdá, pre niektoré mamičky môže byť doba materskej utrpením. Ako čakanie na bábätko zvládnuť a neprísť pritom o rozum?
Ako sa na materskej dovolenke nezblázniť
Zoznam kapitol
  1. Na materskej ako v pasci
  2. Markéta: Práca ma zachránila
  3. 5 tipov, ako sa nenudiť

Cítite sa na materskej ako v pasci a pripadáte si tak v porovnaní so šťastnými mamičkami prinajmenšom previnilo? Nie ste v tom sama, žien s podobnými pocitmi stále pribúda. Prečo to tak je a ako z toho von?

Poznáte snáď matku, ktorá by v priebehu dvoch rokov prežitých vo svete mdlých kašičiek, plných plienok a nezrozumiteľného žvatlania občas nezatúžila od milovaného drobcov vypadnúť a byť zase len sama sebou - úspešnou krajčírkou či manažérkou a mužmi okukovanou mačičkou? Zrejme nie. Takéto túžby sú totiž prirodzené.

Zásadná zmena životného režimu, dočasná strata času pre seba a dlhodobý stereotyp totiž mení život v nudu a zabíja pocity šťastia. To poznali aj naše mamy. Lenže dnešné novopečené matky často už čoskoro po pôrode trpia strachom.

Predovšetkým strachom z toho, že im dieťa zabráni zvládnuť čo najlepšie ďalšie ženské role a ukázať svetu, alebo aspoň blízkemu okoliu, že dokážu viac než človek.

Čo sa vám deje?

Nie ste čudná, keď materskú vnímate do istej miery ako pasca a handicap. MUDr. Helena Maslová z Centra psychosomatickej starostlivosti vidí tieto pocity dnešných čerstvých matiek v historických súvislostiach: "Identita ženy sa v predošlých storočiach odvíjala výlučne od roly matky a manželky. Dôležité bolo vydať sa, porodiť deti, potom už sa len posudzovalo, ako dobrá alebo zlá je tá ktorá žena gazdinka. "Tento model fungoval do značnej miery vplyvom postoja Cirkvi k manželstvu.

Keď sa však v 50. rokoch zmenilo vnímanie rozvodu a nových manželstiev, ženy stratili istotu, pretože muži ich opúšťali, aby založili nové rodiny. "Dcéry takto sklamaných žien potom logicky nemohli do projektov manželstva a materstva vstupovať už tak ochotne, pretože počúvali rady typu: Najskôr si zarob peniaze a vybuduj kariéru, aby si, až ťa chlap opustí, nezostala bez práce a bez prostriedkov."

Tri hádavé identity

Dnešné ženy musia svoju identitu ukotviť na viacerých pilieroch. Žena, čo láskyplne stavia megastavby z lega a zavára marmelády sa bohužiaľ veľmi ľahko stane, úbohou domácou ženou', ktorú existenčne ohrozujú sexy kolegyne z práce. "Táto žena má dve veci, ktoré naša mamička na plný úväzok nemá - finančnú nezávislosť a čas na pilovanie svojho šarmu.

Menej zrelým mužom, ktorí musia živiť pár ľudí navyše a trpia sexuálnou nenásytnosťou, pretože po pôrode často ženám klesne sexuálny apetít, toto môže nesmierne imponovať," vysvetľuje lekárka. "Preto sa väčšina žien snaží či už vedome alebo nevedome zvládnuť všetky tri identity súčasne (pracujúca žena, sexi žena a matka). Z toho vzniká obrovská tenzia a pocity nedostatočnosti a preťaženia.

Bohužiaľ tie doby, kedy sa žena po pôrode mohla hodiny pozerať na svoje spiace dieťa a k tomu upiecť svojmu mužovi koláč, sú už dávno preč. Dnes otvára notebook, aby si za odpracovaný peniaz kúpila push-up podprsenku.

"Každá z týchto troch identít potrebuje špecifickú prípravu, a pretože starostlivosť o dieťa nie je spoločnosťou dostatočne ohodnotená, ženy materstvo odsúvajú.

Keď potom biologický budík zvoní a vhodný otec je v nedohľadne, prichádza ďalší strach, že neskôr už nebude schopná dieťa splodiť. "Strach strieda nervozita a kolotoč úzkostí sa roztáča ďalej: po pôrode sa žena musí rýchlo vrátiť do formy, aby bola príťažlivá a ešte dokázala nadviazať na rozbehnutú kariéru, čo si žiada nielen trh, ale aj manžel, ktorý sa bojí, že sám rodinu neuživí. Je toho na matky veľa a nie je divu, že to škrípe.

Materský pud a lásku totiž len tak niečo neprebije, a tak väčšinu takto zapražených mamičiek ešte prepadáva ľútosť a výčitky svedomia, keď polročné bábätko zverujú na celý deň opatrovateľke.

 

Chcela ste byť maminou, ale medzi bábovkami na piesku si pripadáte ako v cudzom príbehu? Urobte z nevýhody výhodu a využite čas pre seba.  

 

Naivita mladosti je dobrá

Môže tento dramatický scenár skončiť happy endom? Môže, ale pravdepodobne sa z neho bude radovať až ďalšia generácia mamičiek. "Je potrebné, aby ženy našli odvahu dnešné priority zmeniť a pochopili, že keď si, napríklad vplyvom naivity mladosti, do istej miery pozitívne, zaobstarajú rodinu medzi dvadsiatkou a dvadsaťpäťkou, vyhnú sa zdravotným rizikám, budú môcť dať svojmu dieťaťu viac energie a pokoja, ľahšie sa vrátia do svojho pôvodného tela a ani na budovanie kariéry nebude neskoro," upozorňuje lekárka.

Hoci nie je k dispozícii stroj času, ktorým by ste sa omladila o desať rokov a naštartovala svoj rodičovský život skôr, môžete pre získanie silnejšieho sebavedomia a väčšej pohody predsa len niečo urobiť. Začnite napríklad tým, že časť svojej dennej rutiny bez hanby delegujete na pomocníkov, časť uzavriete do skrine a ušetrený čas spravodlivo rozdelíte medzi dieťa a seba.

Čas sa pritom nedá kúpiť, ale len dobre alebo zle využiť. Tým šikovným poslúži pre radosť, a teda aj pre pohodu ich okolia. A určite nezabudnite, že otec dieťaťa je tiež rodič. Aj keď väčšinu dňa trávi v práci.

K bábätku patrí mama

Skúsená matka a spisovateľka Kateřina Janouchová vo svojej knižke o pasci materskej dovolenke kritizuje často omieľaný blud o tom, že prvý rok dieťaťa by mal patriť len matke a otec sa pripojí neskôr, až keď je s potomkom väčšia zábava.

"Tento argument zrejme vychádza z vlastných potrieb dospelých. Nie všetky aktivity s bábätkom sú automaticky žrebom dojčiacej matky. Naopak rovnoprávnosť v domácnosti a starostlivosti o dieťa by mohla byť dobrým očkovaním proti rozvodu."

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma