AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa dostať späť do formy

Pokiaľ pravidelný pohyb nepatrí do vášho bežného denného rozvrhu, možno je načase to zmeniť. A leto je ideálnym obdobím, kedy začať. Aký šport zvoliť, aby ste sa čoskoro dostali do kondície a spevnili postavu.

Vedeli ste, že „fit fat“ z hľadiska zdravotných komplikácií znamená menšie riziko než „unfit unfat“? Teda ak aspoň trochu cvičíte, robíte pre seba viac než tí, ktorí majú síce ideálnu postavu, ale neurobia žiadny pohyb navyše. Pokiaľ i vy patríte k ľuďom s nadmernou hmotnosťou, skúste sa zamyslieť, či by
sa s tým predsa len nedalo niečo robiť.

Nejde ani tak o krásu (hoci tá je pre nás ženy tiež veľmi dôležitá), ale hlavne
o zdravie. Neverte na zázračné diéty, pilulky alebo chudnúce kokteily. Jediné účinné a správne riešenie je zdravý a pestrý jedálny lístok s rozumným množstvom energie (kalórií) v kombinácii s pohybom.

To neznamená obmedzenie jedla, ale skôr zmena jeho zloženia a väčšia pravidelnosť. A samozrejme – bez športu sa nezaobídete.

Začínajte pozvoľna

Tak ako platí, že je lepší akýkoľvek pohyb než žiadny, je známou pravdou,
že nič sa nemá preháňať. Nemusíte trhať svetové rekordy, aby ste svoje telo dostali do formy. Stačí pravidelná fyzická aktivita. Najprirodzenejším pohybom
pre človeka je obyčajná chôdza a beh.

Pokiaľ sa na behanie ešte necítite, snažte sa denne prejsť svižným tempom (ideálne bez prestávky) aspoň 4 km. A na deti sa nevyhovárajte, veď chodiť môžete i s kočíkom. Alebo ešte lepšie, vyskúšajte strollering.

O čo ide? Názov vychádza z anglického výrazu stroller, čo v preklade znamená kočík. V podstate ide o súbor vonkajších aktivít pre mamičky s deťmi, pri ktorých sa nielen spaľujú kalórie, ale navyše i „venčia“ ratolesti. A leto je na lekcie strolleringu ako stvorené.

S kočíkom môžete vyraziť na dynamickú prechádzku, behať, prejsť sa na in-line korčuliach, alebo si dokonca zatancovať. Profesionálne hodiny vedie lektorka, ktorá vysvetlí zásady správneho a bezpečného cvičenia.

Intervalový tréning vyzerá tak, že sa pravidelne striedajú dva typy pohybových činností – intenzívne kardiocviky, ktoré majú za cieľ zvýšiť pulzovú frekvenciu, s pokojnejšími posilňovacími cvikmi, ktoré spevňujú svaly. A vy sa zábavnou formou na čerstvom vzduchu pomaly dostávate do kondície a rysujete si postavu.

Behanie ako najlacnejší šport

Pokiaľ nemáte peňazí nazvyš a lekcie vo fitnes centre pre vás znamenajú citeľný zásah do rodinného rozpočtu, začnite behať. Jedinou nutnou investíciou je kúpa

Tipy na efektívne domáce cvičenie

  • Pred samotným tréningom nezabudnite na zahrievaciu fázu – aeróbnu aktivitu (ideálne pomalý beh, skákanie cez švihadlo a i.).
  • Do kruhového tréningu zvoľte 5–10 cvikov, ktoré dobre zvládate. Kvalita je viac než kvantita!
  • Aby bolo cvičenie naozaj účinné, vyplatí sa v rámci jednej série nerobiť prestávky medzi cvikmi. Pre začiatočníkov sú ideálne pauzy 20–30 sekúnd.
  • Okrem čisto posilňovacích cvikov zaraďte i tie, ktoré sú náročné skôr „dychovo“, tzn. rôzne skoky a výskoky.
  • Pokiaľ sa rozhodnete robiť cviky na čas, uvedomte si, o aké náročné cvičenia ide (cvičiť pol minúty napríklad kliky je pomerne náročné, naopak, rovnakú dobu robiť poskoky alebo pochodovať na mieste je ľahké). Na konci sa nezabudnite pretiahnuť. Strečing je dôležitou súčasťou každej cvičebnej lekcie.

 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma