AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

Ako sa brániť pred zlodejmi?

Zabúdate ich zamknúť, keď odchádzate z bytu? Keď máte také obyčajné, aké má ešte napríklad väčšina bytov v panelákoch, tak sa vlastne ani tak veľa nedeje. Aj keby totiž boli zamknuté, zlodej si s nimi väčšinou hladko poradí.
Ako sa brániť pred zlodejmi?

Chráňte sa

Podľa štatistík sa väčšina vlámačiek – až deväťdesiat percent – uskutoční práve dvermi. Je to najpohodlnejší a vlastne i najmenej nápadný postup. Je až prekvapujúce, ako málo ľudia myslia práve na zabezpečenie vstupu. Áno, sú ochotní kúpiť si a namontovať bezpečnostnú zámku – trebárs s krytom vložky – jednako len i tu platí pravidlo reťaze.

Len pre otecka

Veci, ktoré by mal každý otecko naučiť svoje deti

Tá je taká pevná, aký je pevný jeho najslabší článok. Čo je potom platná sofistikovaná zámka, keď dvere za veľa nestoja. Nejde ale len o panelové domy.

Zatiaľ čo v minulosti zlodeji operovali predovšetkým v okrajových častiach miest, v súčasnej dobe sa stále častejšie zameriavajú i na mestské centrá. V hľadáčiku majú predovšetkým obydlia v starej zástavbe a využívajú to, že majitelia často nechávajú hlavné vstupné dvere celkom nezabezpečené.

Storočný princíp neodolá

K najpoužívanejším typom dverných zámkov patria tie takzvané stavítkové. Ich princíp bol patentovaný v podstate už pred 220 rokmi, vylepšenia sa potom dočkali roku 1844. Dokážete si predstaviť technológiu, ktorej princíp by bol takú dlhú dobu ostal utajený?

Zlodeji používajú pakľúče odvtedy, čo bola vôbec vynájdená prvá zámka, a tak je pochopiteľné, že si s takou zámkou ľahko poradí i amatér. Pritom pre používanie takýchto zámok na ochranu majetku v byte nehovorí prakticky nič iné, ako ich nízka cena a sila zvyku, vinou ktorej neradi niečo meníme.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa cez ňu dostať, je prosté vylomenie. Stačí nasadiť príslušný nástroj, trochu zapáčiť a... lup, dvere máme dokorán. Inou násilnou metódou je vyvŕtanie. Pravda, pritom je trochu viac hluku, zato si tento spôsob poradí aj s o niečo zložitejšou zámkou.

Len pre otecka | Zábava

Deti sa vedia zabávať aj bez počítača a videohier

Obe tieto metódy majú spoločné to, že násilné vniknutie cez dvere je na prvý pohľad viditeľné. Pre zlodeja je teda istejšie – keď sa bude chcieť v byte zdržať – skúsiť niečo iné. Bohužiaľ, popularita takých postupov i rozšírený internet sú spoločne na vine, že stačí stráviť chvíľku na sieti a komukoľvek sa dostane zasvätený recept...

Ach, ten internet...

Postačí súprava kľúčov (aj tú si môžeme zadovážiť na internete), aby sme mali po ruke vždy ten príslušný pre daný typ zámky, a potom niekoľko šikovných drcnutí či štuchancov. Podľa nich má táto metóda i odborný názov – bumping.

Je to rovnaké ako pri populárnych hojdajúcich sa guličiek, zavesených na niti, keď prvá narazí do druhej a prenosom kinetickej energie odskočí až tá posledná piata. Nepružné stavítka po údere tiež odskočia, stačí potom decentný úder niekoľkokrát zopakovať.

Problém pre majiteľa bytu je potom dokázať, že bol skutočne vylúpený, pretože bumping nezanecháva stopy. S poslednou metódou ste sa už určite stretli v nejakom detektívnom filme.

Ten, kto sa chce vlámať, sa pozrie na zámku, vyberie z útleho zväzku tenkú planžetu, zasunie ju do zámky, pozrie sa premýšľavo hore, ako by sa rozhodoval, čo si asi dá na večeru, a jeho ruka zatiaľ jemnými pohybmi prostredníctvom planžety prehmatáva vnútrajšok zámky. Lup, a je to.

Planžetovanie si vyžaduje viac cviku, ale opäť má pre zlodeja tú výhodu, že sa pri ňom zámka nepoškodí, majiteľ si potom musí poradiť s tým, ako presvedčiť poisťovňu, že bol naozaj vylúpený.

Ako sa brániť pred zlodejmi?

Najprv je dobré zadovážiť si bezpečnostnú vložku, ktorá zodpovedá európskej norme EN1303. Tá stanovuje požiadavky na pevnosť, bezpečnosť proti vlámaniam, životnosť a odolnosť proti korózii. Zámky, ktoré toto spĺňajú, sa potom ešte ďalej delia do niekoľkých tried, a čím majú vyššiu, tým by mali byť odolnejšie.

Keď si zadovážite napríklad kľúče s patentovou ochranou a certifi kovanou zámkovou vložkou, ktorá zodpovedá tretej alebo štvrtej bezpečnostnej triede, budete mať istotu, že nikto iný než autorizovaní zámočníci nevyrobia ku kľúču duplikát, navyše bez vášho vedomia.

Zdravá výživa | Predškolák

Odmietači jedla: Nechcem! Nebudem! Nejem!

Niektorí výrobcovia ponúkajú možnosť ovládať otvárania dverí prstovým snímačom, ktorý vás zbaví starostí so stratenými kľúčmi, navyše sa dá do pamäti systému vložiť niekoľko desiatok otlačkov prstov.

Zverme sa len odborníkom

Pravda, na čo by bol sofistikovaný zámok, keď sa dajú dvere jednoducho vyraziť či vykopnúť? Podľa odborníkov by mali také odolné bezpečnostné dvere spĺňať minimálnu 3. bezpečnostnú triedu.

Šetrenie sa tu nevypláca, pretože kvalitné bezpečnostné dvere dokážu nielen odradiť zlodejov, ale majú aj nízku priepustnosť tepla a protipožiarnu odolnosť, teda zabránia šíreniu ohňa. Keď sa rozhodneme pre také, podľa čoho by sme ich mali vyberať? V každom prípade by sme sa mali obrátiť na firmu, ktorá dokáže kvalitu svojich produktov doložiť certifikátom.

Nákup „len tak“ v nejakom supermarkete nebude najlepší nápad. Ich pracovník by tiež nemal nechať zákazníka, aby len priniesol príslušné miery – prístup by mal byť taký, že spoločnosť vyšle odborníka, ktorý posúdi stav doterajších zárubní.

Nemusia byť zamurované či presne osadené, a v budúcnosti by tu bolo slabé miesto. Stačí milimetrová odchýlka, ktorú potom zlodej s radosťou využije. Príslušný technik posúdi stav zárubní a s ohľadom na bezpečnostnú triedu dverí navrhne úpravy či odporučí ich výmenu.

Zdravá výživa | Životný štýl | Predškolák

Viete, čo vaše dieťa jedáva mimo domova?

Tá bude mať výhodu, že v budúcnosti sa dajú dvere vymeniť za ešte odolnejšie a bezpečnejšie už bez bližšej obhliadky. Odborné poradenstvo poskytujú firmy obvykle zdarma.

Navyše na internetových stránkach mávajú jednoducho použiteľný konfi gurátor, v ktorom si dopredu vyberieme zodpovedajúci typ dverí i spôsob otvárania, zárubne alebo kovanie, farbu a materiál. Pri prvom kontakte s firmou potom majú jej pracovníci konkrétnejšiu predstavu, čo od nich budete chcieť.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma